Wieloryby BTC ładują sakwy na Krakenie | Robi się coraz ciekawiej…

10 007

Amerykańska giełda kryptowalut Kraken twierdzi, że wieloryby BTC, które posiadają od około 100 do 1 000 monet, zaczęły gromadzić ich jeszcze więcej. Poznajmy statystyki, wyciągnijmy wnioski.

W raporcie opublikowanym w piątek możemy przeczytać, że amerykańska giełda notuje zastój w kontekście wzrostu ilości adresów wielorybów i to już od 3 stycznia 2020 r. W styczniu zaledwie 10-100 posiadaczy BTC zwiększyło swoją ekspozycję na bitcoina. Niemniej jednak adresy zasobne w więcej niż 100 BTC zdają się stosować strategię pod hasłem „poczekamy, zobaczymy”.

źródło: Kraken

Wraz z nadejściem lutego perspektywa uległa zmianie. Specjaliści z Krakena zauważyli, że styczniowy wzrost kursu BTC wkrótce nastąpił po skoku liczby traderów posiadających 100-1000 BTC. Giełda nazwała to w raporcie „historycznym wzorcem”. W jego ramach posiadacze 10-100 BTC w fazie akumulacji rzuciło podobny sentyment na posiadaczy 100-1000 BTC na późniejszym etapie.

„Może to oznaczać, że nastroje wśród wielorybów posiadających ₿1000 – ₿ 10 000 zaczynają przechodzić do nowej fazy akumulacji”, napisał Kraken.

Wieloryby BTC swoją drogą, aczkolwiek „płotki” również nie próżnują

Wzrost ilości bitcoinowych adresów, które akumulują się na Krakenie może świadczyć o tym, że ludzie zaczynają traktować BTC jako store-of-value. Cena kryptowaluty wzrosła z 3120 $ w grudniu 2018 r. do nieco ponad 10 000 $ w lutym 2020 r.

W ubiegłym miesiącu firma Glassnodes odnotował nieco podobny nastrój „akumulacji” wśród „traderów detalicznych”. Stwierdzono, że ilość adresów między 0,1 BTC a 1 BTC wzrosła o 10 procent od czasu dołka z 2018 r.

Aktualnie wydaje się, że duże wieloryby przechodzą podobną zmianę sentymentu. Eksperci wyrażają nadzieję, że kurs BTC może w związku z tym dalej wzrastać.

„Spodziewamy się, że akumulacja zakończy się w nadchodzących tygodniach / miesiącach, a zmienność pojawi się ponownie […]. Tę dynamikę „akumulacji poprzedzającej zmienność” można wytłumaczyć absorpcją płynności rynku, tworzeniem trudniejszych warunków utrzymania równowagi pomiędzy podażą a popytem w przyszłości.”

Co napędza bitcoinowe wieloryby?

Specjaliści z Krakena zwrócili również uwagę na to, że popyt na bitcoina jako aktywo obciążone ryzykiem mógł wzrosnąć w wyniku szeregu wydarzeń makroekonomicznych.

Korelacja kryptowaluty z niektórymi wiodącymi instrumentami rangi haven wzrosła wkrótce po śmierci irańskiego generała. Niedługo potem na rynek zaczęło wpływać nowe zagrożenie w postaci chińskiego koronawirusa.

W wyniku epidemii zginęło około 1500 osób. Szacuje się, że więcej niż 50 000 osób zostało zarażonych. W dość krótkim okresie czasu koronawirus posłał światowe akcje na rekordowo niskie poziomy, jednocześnie zwiększając popyt na aktywa zabezpieczające. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak epidemia wpłynęła na wycenę rynku ropy, złota czy indeksów – koniecznie zajrzyjcie tutaj:

Kraken odkrył również, że bitcoin wzrósł, gdy bank centralny Chin próbował powstrzymać kryzys gospodarczy. Wstrzyknięto wówczas do systemu około 170 miliardów dolarów. Mogło to wpłynąć na dużych inwestorów, którzy utrzymywali swoją ekspozycję na BTC jako aktywa, które mogliby przenieść z Chin bez konieczności uzyskania zgody rządu.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze