Iran atakuje bazy wojskowe USA w Iraku | Bitcoin rośnie do blisko 8 500$!

Iran atakuje bazy USA w Iraku. W dniu dzisiejszym Irańczycy wystrzelili rakiety w kierunku dwóch amerykańskich baz wojskowych. Cały czas czekamy na szczegóły związane z tym wydarzeniem. W tle „zemsty Irańczyków” rosną ceny złota i bitcoina. Czy teza Alexa Krügera o wiązaniu zwyżki na bitcoinie z sytuacją w Iranie z początku tygodnia to nadal „absolutny nonsens”?

„Wszystko w porządku”

Dziś w nocy Irańczycy ostrzelali bazę lotniczą Ayn al Asad w Iraku. W bazie stacjonowały wojska amerykańskie. Drugą zaatakowaną bazą był obiekt w Erbilu. Atak przeprowadziły siły irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji w odwecie za zabicie irańskiego generała Qassema Suleimaniego.

Stanowisko w sprawie zajął dość szybko Prezydent USA Donald Trump, który napisał na Twitterze:

„Wszystko jest w porządku! Pociski wystrzelono z Iranu w kierunku dwóch baz wojskowych w Iraku. Trwa szacowanie ofiar i zniszczeń. Jak dotąd, jest dobrze! Mamy najsilniejszą i najlepiej wyposażoną armię na świecie! Wydam oświadczenie jutro rano”

Iran atakuje bazy USA | Ceny złota, ropy i bitcoina idą w górę

Cena złota i ropy wystrzeliła w górę na wykresach w skali dziennej świecami o długich knotach. Złoto osiągnęło poziom 1611 USD.

Iran atakuje bazy USA
wykres złoto/ USD od TradingView

Kurs bitcoina natomiast przekroczył 8450 USD, a w chwili pisania tego tekstu wynosi 8350,60 USD, co stanowi blisko 6% wzrostu w przeciągu ostatnich 24 godzin. Warto dodać, że wycena bitcoina świeci na zielono w skali ostatnich 7 dni z wynikiem bliskim 16%.

Obserwatorzy rynku i liczni komentatorzy zdają się sugerować, że sytuacja eskalacji napięcia na linii USA – Iran ma pozytywny wpływ na wykres najpopularniejszej kryptowaluty.

Iran atakuje bazy USA

Znany kryptowalutowy trader, Josh Rager, napisał na Twitterze:

https://twitter.com/Josh_Rager/status/1214714307705024513

$ BTC wygląda silnie po doniesieniach o ataku na bazy. […] Anulowałem wszystkie szorty na poziomie 8400 $ i nadal będę śledzić wiadomości i wykresy. Mam nadzieję, że wszyscy za granicą są bezpieczni

Zgodnie z zapowiedzią, czekamy na oświadczenie Donalda Trumpa. Jeśli USA zdecydują się na militarną odpowiedź, sytuacja na obszarach już dotkniętych konfliktem oczywiście zdecydowanie się pogorszy. Pozostaje nam obserwować, jakie decyzje zostaną podjęte po obydwu stronach i do czego ostatecznie doprowadzi eskalacja tego konfliktu.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze