W ciągu pięciu lat wartość rynku NFT może przekroczyć 13 mld USD

Zgodnie z najnowszym raportem MarketsandMarkets w ciągu zaledwie pięciu lat rynek NFT osiągnie wartość 13,6 miliarda dolarów, do czego w dużej mierze przyczyni się Azja.

Biorąc pod uwagę, że obecnie rynek niewymienialnych tokenów wyceniany jest na około 3 mld USD, przekroczenie 13 mld do 2027 r. wymagałoby blisko 35% wzrostu rocznie. Prognozy MarketsandMarkets wydają się jednak bardzo prawdopodobne, a nawet… nieco zaniżone.

Jaka jest wartość rynku NFT?

Na stronie magazynu Forbes można znaleźć informację, że w ubiegłym roku wartość rynku NFT sięgnęła około 41 mld dolarów. Oznacza to ponad trzynastokrotnie większą kwotę niż ta, którą aktualnie przyjęli analitycy MarketsandMarkets.

Jeszcze inne prognozy przedstawiła firma Nansen, która uważa, że w ciągu 3 lat wartość rynku NFT wzrośnie do 80 mld USD. Przy okazji zwrócono uwagę na to, że w ostatnim czasie sektor NFT osiągnął lepsze wyniki niż rynek kryptowalut.

Co przyczyni się do wzrostu wartości całego rynku?

Niezależnie jednak od tego, która firma ma rację, jeżeli chodzi o aktualną wartość rynku, warto zastanowić się nad tym, co może doprowadzić do jej zwiększenia. Według MarketsandMarkets można wskazać trzy czynniki, które są niezbędne do stałego wzrostu sektora NFT:

  1. Rozwój społeczności graczy,
  2. Zaangażowanie influencerów,
  3. Popyt na cyfrowe dzieła sztuki.

Zdaniem MarketsandMarkets to właśnie te czynniki sprawiły, że w ostatnich dwóch latach NFT przebiło się do mainstreamu i jak na razie nic nie wskazuje na to, aby coś się miało zmienić. Wręcz przeciwnie!

Niedawna wojna o gaz: historyczny mint działek BAYC udowodniła, że zainteresowanie NFT jest ogromne, szczególnie jeżeli chodzi o serie emitowane przez Yuga Labs. Firma porównywana jest do Google sektora NFT, a jeszcze przed wspomnianym mintem i wstępną zapowiedzią stworzenia własnej sieci blockchain jej wartość przekroczyła 4 mld USD (zobacz również: Pierwszy monopol na rynku NFT).

NFT przyciąga uwagę wszystkich – zaczynając od inwestorów, przez artystów, którzy dzięki temu mogą w końcu zarabiać na swojej sztuce, a na największych firmach i instytucjach kończąc. Co ciekawe również Watykan zapowiada galerię sztuki NFT.

Może Cię zainteresować:

Komentarze