Wojna o gaz: historyczny mint działek BAYC

O trzeciej nad ranem miało miejsce historyczne wydarzenie: długo wyczekiwany mint działek od Yuga Labs, czyli twórców Bored Ape Yacht Club i właścicieli marki CryptoPunks. Pomimo wprowadzenia weryfikacji KYC i ustalenia limitu maksymalnie dwóch działek na osobę, doszło do kolejnej „wojny o gaz”, przez co w godzinach porannych korzystanie z sieci Ethereum było bardzo kosztowne.

Chociaż w najbliższym czasie można się spodziewać wysypu negatywnych komentarzy niezadowolonych inwestorów oraz osób niezainteresowanych tematem, które przez sprzedaż działek musiały zapłacić nawet kilka tysięcy dolarów za swap jakichkolwiek tokenów, to trzeba przyznać, że firma Yuga Labs osiągnęła duży sukces: pokazała, że zainteresowanie jej produktami jest ogromne.

Enter the Otherside

Na początku kwietnia opisywaliśmy Wirtualne działki od BAYC – podsumowanie informacji bazujące na oficjalnych wiadomościach od twórców oraz na przewidywaniach społeczności. Potwierdziło się przede wszystkim to, że token ApeCoin (APE) – token NFT Bored Ape Yacht Club odegrał kluczową rolę w zakupie działek, ponieważ tylko nim można było zapłacić za nowe NFT. Nie sprawdziły się natomiast przecieki związane z ceną działki, która miała kosztować 1 ETH. Nie dość sama działka kosztowała 305 APE, co w momencie rozpoczęcia sprzedaży przekładało się na niecałe 6 000 USD, to do tej kwoty trzeba było doliczyć od około 1,5 do nawet 3 ETH na opłaty (w zależności od tego, czy ktoś mintował 1, czy 2 działki).

Wiele osób było zaskoczonych tak ogromnymi opłatami, przez co nie mogły dokonać transakcji. Sieć Ethereum była obciążona do tego stopnia, że można było zapomnieć o szybkim uzupełnieniu portfela o ETH wysłane z giełdy.

Ostatecznie jednak wszystkie działki wyprzedały się w ciągu niecałych dwóch i pół godziny, czemu towarzyszyło spalenie gazu o wartości sięgającej 200 000 000 USD.

Zapowiedź blockchain od Yuga Labs

Może się okazać, że niedawne wprowadzenie coina APE, wypuszczenie działek i zbliżająca się premiera metaverse związanego z BAYC to dopiero początek. Po zakończeniu sprzedaży firma Yuga Labs zamieściła na swoim koncie wiadomość, która może sugerować, że w planach jest uruchomienie własnej sieci.

Przepraszamy za chwilowe wyłączenie świateł na Ethereum. Wydaje się oczywiste, że ApeCoin będzie musiał przenieść się do własnego łańcucha, aby zachować odpowiednie skalowanie. Chcielibyśmy zachęcić DAO do rozpoczęcia myślenia w tym kierunku.

„We’re sorry for turning off the lights on Ethereum for a while. It seems abundantly clear that ApeCoin will need to migrate to its own chain in order to properly scale. We’d like to encourage the DAO to start thinking in this direction”.

Może Cię zainteresować:

Komentarze