Pierwszy monopol na rynku NFT

Monopol na rynku NFT stał się faktem i nie jest to dobra wiadomość bo żaden monopol nigdy nie jest korzystny dla branży.

Marki Bored Apes i CryptoPunks w tym samym ładzie korporacyjnym, rynek NFT zmierza w kierunku dalszej centralizacji i monopolu.

Podczas gdy większość kryptowalut ma do czynienia z „decentralizacją” jako przewodnim nurtem, sektor NFT jest w rzeczywistości już bardzo scentralizowany i zmonopolizowany.

W szczególności jest scentralizowany po stronie sprzedażowej.

Według danych firmy DappRadar zajmującej się analizą blockchain, zdecydowana większość wolumenu sprzedaży niewymiennych tokenów jest skoncentrowana na dwóch platformach: OpenSea, operator wspierany przez firmę venture capital Andreessen Horowitz, oraz LooksRare.

Ponieważ zdecydowana większość sprzedaży na LooksRare pochodzi od sprzedawców, którzy sprzedają sobie nawzajem własne NFT, próbując w ten sposób skorzystać z systemu nagród na tej platformie – można śmiało powiedzieć, że to, co można nazwać prawdziwym handlem na rynku NFT odbywa się prawie w całości na OpenSea.

Rynek NFT rozpoczął ostatnio drogę do centralizacji także w sferze treści.

W piątek wieczorem Yuga Labs, firma stojąca za kolekcją Bored Ape Yacht Club NFT, ogłosiła, że ​​nabyła „prawa autorskie i inne prawa własności intelektualnej” do dwóch projektów NFT od dewelopera Larva Labs: CryptoPunks, które w zeszłym roku pomogły NFT wejść do świadomości publicznej, oraz Meebits, ich odpowiedniki 3D.

CryptoPunki były najcenniejszymi NFT na świecie przez większą część 2021 roku, dopóki Bored Apes ich nie zdetronizowały. John Watkinson i Matta Hall stworzyli CryptoPunks w 2017 roku, zasadniczo najpierw jako eksperyment.

Gdy wokół ich projektu w 2020 i 2021 r. narósł szum, duet kontynuował swoją pracę w Google Creative Lab na Manhattanie, gdzie ich współpracownicy zastanawiali się, dlaczego nie zrezygnowali z gorączki kryptowalutowej.

Nadal eksperymentowali, uruchamiając Meebits w maju zeszłego roku, ale nigdy tak naprawdę nie zdecydowali się na skupienie się na CryptoPunkach w pełnym wymiarze.

W miarę upływu czasu to podejście do własności intelektualnej CryptoPunks zaczęło irytować niektórych inwestorów CryptoPunk. Dzisiaj, głównie dzięki sukcesowi modelu biznesowego Bored Ape Yacht Club, oczekuje się, że główne kolekcje NFT będą funkcjonować jako internetowe kluby społecznościowe, organizując wystawne koncerty tylko na zaproszenie i spotkania osobiste, a także spinoffowe projekty NFT z potencjałem do tworzenia własnych społeczności.

Posiadacze Bored Ape podpisywali kontrakty z głównymi wytwórniami płytowymi i agencjami. CryptoPunks sugerował, że nie potrzebują tego. Dla Bored Ape Yacht Club element „społeczności” zawsze był kluczową częścią wartości.

CryptoPunki były początkowo stworzone jako czysto kolekcjonerskie i to raczej czysta spekulacja niż skoordynowana kampania marketingowa spowodowała wzrost ceny. Watkinsonowi i Hallowi udało się złapać Pana Boga za pięty.

Tymczasem Yuga Labs podobno rozmawiała z Andreessenem Horowitzem na temat finansowania, które zostało wycenione na 5 miliardów dolarów.

Nieujawniona suma zebrana przez Larva Labs mogła być zbyt duża, by się jej oprzeć. W rezultacie dwie najcenniejsze kolekcje NFT są obecnie własnością jednej firmy, o której wiemy stosunkowo niewiele. Dopiero w zeszłym miesiącu poznaliśmy nazwiska jej kierownictwa wykonawczego w raporcie BuzzFeed News (dwóch głównych założycieli Yuga Labs posługiwało się wcześniej pseudonimami).

Larva Labs pozostaje nadal niezależną firmą i zachowuje prawa do swojego innego dużego projektu NFT, Autoglyphs.

A Yuga Labs powiedziała, że nie ma żadnych natychmiastowych planów replikowania modelu biznesowego Bored Apes za pomocą CryptoPunks, który w komunikacie prasowym został scharakteryzowany jako „kolekcja historyczna”.

Natomiast Yuga Labs planuje dodać pojęcie „użyteczności” do swojej kolekcji. „Użyteczność” jest coraz bardziej mglistym hasłem w sektorze NFT i zwykle odnosi się do korzyści dla inwestorów.

Jeśli Twój NFT odblokuje dostęp do prywatnego kanału Discord lub specjalnego elementu 3D na platformie Metaverse – ogólnie rzecz biorąc, jest to „użyteczność”.

W praktyce oznacza to, że wartość CryptoPunków będzie prawdopodobnie ściśle powiązana z wartością Yuga Labs. Larva Labs nie jest dokładnie biznesem typu mom-and-pop, ale jego odmowa zwiększania wartości swoich tokenów stawia go nieco w sprzeczności z celem „zwiększania liczby” szerszej społeczności kryptograficznej. (Nie oznacza to, że jego intencje były zawsze całkowicie czyste – kontrowersje wokół podkolekcji CryptoPunks znanej jako „V1 Punks” sugerują, że zespół Larva Labs nie zawsze radził sobie z dotarciem do społeczności w najlepszy sposób.)

Teraz, czy to się komuś podoba, czy nie, posiadacze CryptoPunk są połączeni ze swoimi odpowiednikami Bored Ape. Struktura rynku NFT podobna jest do lalki Matrioszka.

Andreessen Horowitz ma udziały w wielu cennych firmach kryptograficznych.

OpenSea jako inwestycja Andreessen Horowitza, kontroluje większość wolumenu na rynku NFT, a Yuga Labs, to również inwestycja Andreessen Horowitza. Kontroluje on teraz samodzielnie jeden z najcenniejszych rynków własności intelektualnej.

W kryptowalutach nie ma przepisów antymonopolowych – ale może o to chodzi. Tylko komu to służy ?

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze