Salwador kupił już 400 bitcoinów!

6 415

Salwador jest pierwszym krajem na świecie, który uznał Bitcoin za prawny środek płatniczy. Pomimo sprzeciwu lokalnych grup rząd uważa, że korzystanie z kryptowaluty okaże się korzystne zarówno dla społeczeństwa, jak i gospodarki tego kraju.

To już od dzisiaj Salwadorczycy będą mogli korzystać z bitcoina jako pełnoprawnego i powszechnie honorowanego środka płatności.

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele napisał na Twitterze, że jego rząd kupił swoje pierwsze 200 bitcoinów (BTC) przed wprowadzeniem nowego prawa, które ma uczynić kryptowalutę prawnym środkiem płatniczym.

„W miarę zbliżania się terminu, nasi brokerzy będą kupować znacznie więcej” – napisał Bukele, odnosząc się do harmonogramu pełnego wdrożenia zaplanowanego właśnie na dzień dzisiejszy.

Rzeczywiście, nie trzeba było długo czekać, aby prezydent poinformował o kolejnej transzy zakupów BTC opiewającej na 200 BTC:

Zakupy są częścią nowego, bitcoinowego funduszu o wartości 150 milionów dolarów, który został przekazany w zeszłym tygodniu przez Kongres Salwadoru. Fundusz zostanie wykorzystany do ułatwienia konwersji z BTC na dolary amerykańskie w ramach przygotowań do wprowadzenia nowego prawa. Przy obecnych cenach, dotychczasowe zakupy wycenia się na nieco ponad 20,4 milionów dolarów.

Salwador przeciera szlaki bitcoinowej adopcji wśród państw

W czerwcu tego roku Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który uznał BTC za prawny środek płatniczy. Chociaż decyzja spotkała się z uznaniem ze strony społeczności, krytycy z Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzegali, że nowa strategia nie jest dobrym pomysłem. Krajowa opozycja protestowała niedawno przeciwko wprowadzeniu BTC jako prawnie uznanego środka płatności w Salwadorze.

Tymczasem Bank of America przedstawił niedawno co najmniej cztery potencjalne korzyści dla Salwadoru z przyjęcia bitcoina. W raporcie opublikowanym w lipcu bank stwierdził, że przyjęcie BTC może usprawnić przekazy pieniężne, promować cyfryzację finansową, zapewnić większy wybór konsumentom i otworzyć kraj na inwestycje zagraniczne.

Nowe prawo daje Salwadorczykom możliwość przechowywania aktywów cyfrowych w ramach długoterminowej strategii inwestycyjnej lub wypłacania ich w gotówce w dowolnym z 200 bankomatów zainstalowanych w całym kraju. Kraj buduje również infrastrukturę do obsługi państwowego portfela Bitcoin, nazwanego Chivo. Portfel Chivo będzie miał własny bankomat, który umożliwi obywatelom wypłacanie gotówki 24 godziny na dobę bez płacenia prowizji.

Kup BTC za 30 USD jako wsparcie dla Salwadorczyków

Warto przypomnieć, że społeczność bitcoinowa skupiona na Reddit planuje przeprowadzenie akcji symultanicznego zakupu BTC za 30 USD w geście solidarności z Salwadorczykami, którzy rozpoczynają swoją przygodę z bitcoinem.

Swoją drogą interesujące, czy będzie miała ona jakiekolwiek przełożenie na kurs BTC/USD. Redditowe akcje znane są już z mocy, którą cenom aktywów dać może społeczność, która jest zsolidaryzowana i zdeterminowana wokół danego celu (GameStop). Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie na ten temat.

Więcej informacji na temat akcji znajdziecie we wpisie: Użytkownicy serwisu Reddit idą na zakupy: zaplanowana akcja kupowania BTC.

Komentarze