Korzyści związane z wprowadzeniem BTC w Salwadorze

2 636

Informacja o tym, że Salwador jako pierwszy kraj uzna BTC za prawny środek płatniczy, początkowo wywołała duże poruszenie na rynku. Nie minęło wiele czasu i plan został wprowadzony w życie, przez co media szybko znudziły się tematem.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z nagłego uznania BTC za oficjalną walutę (dotyczy to nawet samych mieszkańców). Zaskakuje więc informacja o tym, że korzyści wynikające z wprowadzenia BTC w Salwadorze zauważyły osoby odpowiedzialne za stworzenie raportu dla American Bankers Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Bankowców).

Kto narzeka na wprowadzenie BTC jako oficjalnej waluty?

Zaczęło się od tego, że Bank Światowy powołał się na niedociągnięcia w zakresie ochrony środowiska oraz transparentności, przez co odmówił Salwadorowi wsparcia w procesie wdrażania BTC. Sprawę opisaliśmy w artykule: Bank Światowy nie pomoże Salwadorowi w kontekście bitcoina. Kolejnym problemem był portfel BTC Chivo dla mieszkańców Salwadoru, który budził obawy związane z anonimowością. Jak się jednak szybko okazało, oficjalny portfel przygotowany przez rząd Salwadoru ma być tylko jednym z wielu, z jakich będą mogli korzystać mieszkańcy. W międzyczasie rząd zaczął rozdawać bitcoiny obywatelom, ale pomimo tego nie brakowało głosów, że Salwadorczycy są sceptyczni odnośnie bitcoina.

Raport Amerykańskiego Stowarzyszenia Bankowców

Biorąc pod uwagę liczne negatywne wiadomości związane z wprowadzeniem BTC przez Salwador, informacje zamieszczone w raporcie Amerykańskie Stowarzyszenia Bankowców mogą wzbudzić zdziwienie. Analitycy przyznali, że Salwador może odnieść wiele korzyści dzięki wprowadzeniu BTC.

Jedną z nich jest to, że przesyłanie środków stanie się łatwiejsze i pozwoli obniżyć koszty transakcyjne. Dodatkowo można to w przyszłości wykorzystać przy transferach międzynarodowych. Wówczas przed dokonaniem transakcji dolary zostaną przeliczone na BTC, a następnie wysłane do odbiorcy. Ten będzie mógł wymienić je na fiaty po otrzymaniu środków.

W raporcie podkreślono również, że w Salwadorze tylko 3/10 dorosłych osób ma konto w banku. Płatności z wykorzystaniem bitcoinów mogą więc ułatwić cyfryzację finansową kraju. Dodatkową korzyścią, jaką Salwador może odnieść na tej decyzji, jest przyciągnięcie nowych inwestorów (szczególnie związanych z branżą kryptowalut).

Komentarze