Bank Światowy nie pomoże Salwadorowi w kontekście bitcoina

Zgodnie z treścią doniesień agencji Reuters, Bank Światowy twierdzi, że nie może pomóc Salwadorowi we wdrażaniu bitcoina jako prawnie honorowanego środka płatniczego.

Proponowana ustawa o uczynieniu bitcoinów prawnym środkiem płatniczym w małym kraju Ameryki Środkowej została uchwalona przez Zgromadzenie Legislacyjne 9 czerwca (za jego przyjęciem było 62 z 84 głosów).

Dzień później, 10 czerwca Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zakomunikował, że ma obawy co do tego, co Salwador planuje zrobić z bitcoinem.

Gerry Rice, rzecznik MFW, powiedział podczas zaplanowanej konferencji prasowej:

„Przyjęcie bitcoina jako prawnego środka płatniczego wiąże się z szeregiem kwestii makroekonomicznych, finansowych i prawnych, które wymagają bardzo wnikliwej analizy… Uważnie śledzimy rozwój sytuacji i będziemy kontynuować konsultacje z władzami.”

Wczoraj rzecznik Banku Światowego wyznał Reutersowi, co następuje:

„Jesteśmy zaangażowani w pomoc Salwadorowi na wiele sposobów, w tym w zakresie uzyskania przejrzystości walutowej i procesów regulacyjnych…

Chociaż rząd zwrócił się do nas o pomoc w sprawie bitcoina, nie jest to coś, co Bank Światowy może wesprzeć, biorąc pod uwagę niedociągnięcia w zakresie ochrony środowiska i transparentności”.

Alejandro Zelaya, który pełni funkcję ministra finansów w gabinecie prezydenta Nayiba Bukele, powiedział wczoraj, że Salwador nie „zastępuje dolara amerykańskiego jako prawnego środka płatniczego”.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze