Rezerwa Federalna kręci się w kółko | Czy to dobry moment na zakup BTC?

2 992

Rezerwa Federalna (FED) wznowiła program luzowania ilościowego (QE). Program przeniósł bilans FED z powrotem na poziomy przekraczające 4 biliony USD.

Kwestie, przed którymi stoi globalna gospodarka są z pewnością złożone. Co ciekawe, wielu analityków zdaje się chwalić „aktualny poziom stabilności”. Niemniej jednak nagłe wznowienie QE, w połączeniu z ujemnymi stopami procentowymi w Europie, rysuje zgoła odmienny obraz.

https://twitter.com/100trillionUSD/status/1211252232877957125

Płynność według FED

Problemem stojącym przed globalną gospodarką jest płynność. Płynność napędza gospodarkę poprzez środki natychmiast dostępne dla rynków.

Na niepłynnym rynku ilość dostępnych środków zmniejsza się. FED słynie z „zastrzyków płynności”, które przeprowadza na rozmaite sposoby. Jednym z nich jest luzowanie ilościowe (QE).

Mówi się, że to QE było w dużej mierze środkiem, dzięki któremu udało się zapobiec globalnemu załamaniu finansów podczas poprzedniego kryzysu. Jednak wraz z ożywieniem gospodarki płynność jest ogólnie zmniejszana, ponieważ FED przyciąga środki z powrotem.

Ten przepływ funduszy pozwala FED-owi zachować bilans, który może być wykorzystany w reakcji na czynniki ekonomiczne. W tym momencie, nagły skok w ramach programu QE rodzi poważny niepokój.

Błędne koło

Wzrosty wyceny najpopularniejszej kryptowaluty świata były napędzane przez wiele czynników. Jednym z nich może być płynność oferowana przez FED. To ogromne ilości środków dostępnych na wydatki, dla banków, konsumentów i gospodarki.

Te wydatki poruszyły maszynę ekonomiczną, ale bilans FEDu przesunął się w ostatnich latach z 870 miliardów dolarów do ponad 4,5 biliona dolarów.

Problem z długiem polega na tym, że generuje odsetki. Ostatecznie odsetki są należne, nawet od FED. Aby zapłacić odsetki, FED musi znaleźć źródła środków. Innymi słowy, QE jest sposobem na rozwiązanie problemów generowanych przez QE – wpadamy w błędne koło zadłużenia.

https://twitter.com/iams15r/status/1211259740560543751

„Kup Pan Bitcoin”

Maksymaliści Bitcoina stwierdzą, że odpowiedź jest prosta – „Kup Bitcoin”. Jednak takie „proste” rozwiązanie może okazać się niewłaściwe. Złożoność stojąca przed rynkiem globalnym jest przecież większa, niż waluta cyfrowa, której nie można kontrolować z poziomu banku centralnego.

Niemniej jednak problemy z pewnością nie zostaną rozwiązane poprzez sztywne trzymanie się tych samych reguł. Jak powiedział Einstein, definicją szaleństwa jest „robienie tego samego w kółko i oczekiwanie różnych rezultatów”.

Chociaż Bitcoin może nie być kompletnym rozwiązaniem, nie jest nim również pogłębianie zadłużenia. Zamiast tego Rezerwa Federalna musi wykonywać ruchy, których efekty da się utrzymać w dłuższej perspektywie. Czy tak się stanie i czy w ogóle jest to możliwe? Tego zapewne nie wie nikt.

Więcej na temat działań FED możecie przeczytać tutaj:

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Zachęcamy również do głosowania w nominacjach do nagród Nexus 2019. Oddaj swój głos już teraz i weź udział w losowaniu kryptowalutowych gadżetów!

Komentarze