Przegląd news’ów z branży kryptowalut luty 2019

W lutym działo się naprawdę wiele – pisaliśmy m. in. o konflikcie na linii BitBay – Nieznany Użytkownik, opiniach i prognozach kryptowalutowych byków oraz Elona Musk, wzroście adopcji i decentralizacji Bitcoina. Zapraszam na przegląd kryptowalutowych wydarzeń, które miały miejsce w ubiegłym miesiącu.

BitBay „zabrał” 150 000 PLN

W ostatnim czasie mogliśmy obserwować konflikt między giełdą kryptowalutową BitBay a bliżej nieznanym użytkownikiem. Mężczyzna za pośrednictwem portalu wykop postanowił podzielić się swoją wersją z opinią publiczną. Twierdził, że BitBay „zabrał mu 150 000 zł”, a sprawa ciągnie się od 13 grudnia – w rzeczywistości, jego środki zostały zablokowane z powodu problemów z weryfikacją. Weryfikację przeprowadzono ponownie, jednak znowu wyniknęły nieprawidłowości, dlatego zdecydowano się wideorozmowę. Ta z kolei nie przyniosła skutku ze względu na kwestie techniczne (oświadczenie obu stron).

Dzień po wideorozmowie Użytkownik otrzymał odmowę wypłaty swoich środków, giełda nabrała podejrzeń co do tożsamości użytkownika i powołała się na procedury AML. Kontakt zaczął się urywać…z powodu procesowania nad sprawą.

Giełda zaprzeczyła braku kontkatu z ich strony i oświadczyła, że wszystkie te działania są związane z bezpieczeństwem użytkowników.

Aktualny stan sprawy to nieprawidłowa weryfikacja video, która uruchomiła kolejną procedurę, mająca na celu ustalenie stanu faktycznego. Użytkownik za każdym razem był o tym informowany. (…) Wszystkie te działania, mają na celu ochronę Waszych środków, cała akcja nie wzięła się znikąd i gdybyśmy mieli prawidłowo zweryfikowane konto, taka sytuacja nigdy nie miałaby miejsca.

Koniec końców doszło do spotkania twórcy BitBay Sylwestra Suszka i omawianego użytkownika wraz z jego adwokatem.

Według relacji Sylwestra Użytkownik nie wypowiedział więcej niż kilka słów na spotkaniu, reprezentował go w głównej mierze adwokat. Przygotowano także 18 pytań, na które Pan Zielonka nie udzielił odpowiedzi, ani nie zgodził się skomentować sprawy w poniższym materiale.

Nadal ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, po czyjej stronie leży racja, lecz zachowanie użytkownika jest zastanawiające. W związku z nieprawidłowościami, których dopatrzył się BitBay na koncie Klienta, władze giełdy niezwłocznie złożyły zawiadomienie do organów ścigania.

Elon Musk: Bitcoin jest genialny, lepszy niż pieniądze papierowe

Elon Musk, innowator i zwolennik nowych technologii, odniósł się do kwestii cyfrowych walut i samego Bitcoina. Podczas podcastu firmy inwestycyjnej ARK, założyciel firm SpaceX, Tesla, Boring Company i PayPal określił strukturę Bitcoina jako coś genialnego. Według niego, rozwiązania płatnicze oparte na kryptowalutach są zdecydowanie lepsze od pieniędzy fiducjarnych. Wskazał również największą wadę wirtualnych walut – wysokie zużycie energii elektrycznej podczas wykonywania operacji kryptowalutowych (w tym miningu).

Jedną z wad kryptowalut jest fakt, że proces obliczeniowy jest dość energochłonny. Przez to muszą istnieć pewne ograniczenia dotyczące tworzenia krypto. W tym momencie bardzo energochłonne jest tworzenie Bitcoina. Pieniądze papierowe powoli odchodzą, a krypto to o wiele lepszy sposób przekazywania wartości niż kartka papieru, to na pewno.” – powiedział Musk podczas podcastu.

Bitcoin to inwestycja długoterminowa i nagrodzi tych, co zostali na rynku

W wywiadzie dla Yahoo Finance, jeden ze współzałożycieli internetowego portalu Reddit, Alexis Ohanian, odniósł się do tematu kryptowalut. Według niego, Bitcoin powinien być rozpatrywany jako długoterminowa inwestycja, która w przyszłości przyniesie ogromne stopy zwrotu. Inwestorzy, którzy zostaną na rynku, zostaną wynagrodzeni, gdy branża odpowiednio się rozwinie. Załamanie rynku cyfrowych walut w roku 2018 spowodowało odpływ spekulantów i innych osób, liczących na szybki zysk. Na rynku pozostali wytrwali inwestorzy, którzy wierzą w technologię blockchain i wirtualne waluty. Alexis Ohanian twierdzi, że obecna „Crypto Winter” (kryptozima), przerodzi się wkrótce w „Wiosnę Innowacji.'”

„To jest z pewnością Crypto Winter, bez żadnych wątpliwości. Ale mój przyjaciel, Brian Armstrong – który jest dyrektorem generalnym Coinbase – powiedział: Nadchodzi wiosna innowacji kryptograficznych. Ma na myśli, że faktycznie, ceny są obniżone. Spekulanci uciekli. I to świetnie, gdyż ludzie, którzy teraz budują się na kryptografii, są prawdziwymi wizjonerami. I w rzeczywistości są budowniczymi. W rzeczywistości budują infrastrukturę, która naprawdę wystarczy, aby to wszystko stało się możliwe.” – powiedział w wywiadzie.

Zhu Fa, Fundstrat: zawrotne prognozy byków – tym razem nawet 20 000%

Kryptowalutowe „byki” prześcigają się w niezwykle optymistycznych prognozach dotyczących rynku wirtualnych walut. Chyba wszyscy pamiętamy o deklaracji John’a McAfee, który zobowiązał się do spożycia własnych genitaliów, jeśli cena Bitcoina nie osiągnie poziomu miliona dolarów w 2020 roku. Tom Lee, współzałożyciel Fundstrat Global Advisors, regularnie przewiduje wysoki kurs BTC i przypomina, że okres trendu spadkowego to doskonały czas na wejście na rynek. Teraz do tego grona dołączył chiński guru cyfrowego górnictwa – Zhu Fa. Jest on współzałożycielem przedsiębiorstwa Poolin, zajmującego się kopaniem kryptowalut. Zhu Fa prognozuje prognozuje wysokie kursy kryptowalut. Według guru cyfrowego górnictwa, kolejny trend wzrostowy może spowodować osiągniecie przez Bitcoina kursu równego 5 milionów juanów (740 tysięcy dolarów).

Pomimo niespokojnego roku i spadków z poziomów ATH (ok. 20 000 dolarów) do 3000 dolarów, rynkowe byki nie zniechęcają się co do Bitcoina. Operator czwartej największej na świecie kopalni kryptowalut, która jest odpowiedzialna za ponad 11% gobalnego hashrate, nadal przewiduje hiperboliczne kursy Bitcoina.

Według raportu opublikowanego przez nowojorskie przedsiębiorstwo analityczne Fundstrat Global Advisors, rok 2019 może przynieść odbicie na rynku kryptowalut. W publikacji, która ukazała się 8 lutego, możemy przeczytać, że istnieje 9 czynników, które będą sprzyjać zmianie trendu. Wśród nich znajdują się m.in. przewidywania osłabienia dolara amerykańskiego, wzrost inwestycji instytucjonalnych oraz zwiększenie się ogólnego zainteresowania cyfrowymi walutami. Tom Lee, popularny zwolennik kryptowalut oraz współzałożyciel firmy, skomentował badanie za pośrednictwem Twittera.

Widzimy 9 rozwojowych czynników w [kryptowalutowej] przestrzeni, które bezpośrednio będą wpierać wyższe ceny. (…) Czy rok 2019 będzie czasem mainstreamowego przełomu? Nie. Ale nie jest to konieczne dla kryptowalutowych kursów, aby ostatecznie osiągnęły dno. Pod koniec roku 2019 oczekujemy widocznego odbicia cen.

Uchwalono ustawę traktującą Bitcoina jako pieniądz!

W stanie Wyoming w Stanach Zjednoczonych przegłosowano ustawę (stosunkiem 28 do jednego), która stawia Bitcoina i inne wirtualne waluty na równi z pieniędzmi fiducjarnymi. Kryptowaluty będą traktowane tam tak samo, jak dolar amerykański. Obecnie ustawa przechodzi drugi proces weryfikacji. Jeśli go przejdzie, pozostanie tylko czekać na podpis Gubernatora Stanu Wyoming Marka Gordona.

Wirtualna waluta jest niematerialną własnością osobistą i niezależnie od W.S. uznaje się ją za pieniądze, […]

Stan Wyoming jest mocno zaangażowany w tworzenie środowiska przyjaznego rozwojowi technologii łańcucha bloków. „Ich ambicją jest stworzenie korzystnych ram regulacyjnych i zostanie Narodową Doliną Kryptowalut.”

Ethereum | Konstantynopol i St Petersburg

Podczas pisania tego tekstu, wszyscy oczekiwaliśmy na hard fork Ethereum – miał on nastąpić przy okazji bloku 7 280 000, czyli 28 lutego ok. 20:00 UTC. Konstantynopol i St. Petersburg. Udało się. Fork przyniósł długo oczekiwane zmiany, związane m.in ze specyfikacjami podstawowych protokołów sieci, standardami kontraktowymi i interfejsem API klienta. Zredukowano emisję nagród za wydobycie bloku z 3 do 2 ETH, podobnie jak w poprzednim hard forku – zwanym Bizancjum – zmniejszono emisję z 5 do 3 ETH. Fork był już kilkakrotnie opóźniany.

Początkowo hard fork Konstantynopol otoczony był gorącymi dyskusjami. Jego uruchomienie zostało dwukrotnie przełożone z powodu krytycznej luki w zabezpieczeniach. Pierwsze opóźnienie zostało zrobione w październiku zeszłego roku, kiedy znaleziono liczne błędy w kodzie wydanym przez Ropsten Testnet. W styczniu również hard fork został wstrzymany.

Giełda kryptowalutowa Binance ogłosiła wsparcie dla hard forka. Czy zmiany przyniosą fluktuacje cen?

Wystartował Mainnet PLASMA na Ethereum!

13 lutego holakracja LeapDAO ogłosiła za pośrednictwem twittera uruchomienie warstwy Plasma na Ethereum. Dzięki możliwości operowania na łańcuchu More Viable Plasma na mainnecie Ethereum, sieć działa znacznie wydajniej. LeapDAO zachęca twórców kryptowalut do rejestracji swoich tokenów ERC20 i ERC721 na łańcuchu Plasma.

„Dzięki temu ich transferowalność znacznie przyspieszy, a koszty się obniżą. Z kolei dla deweloperów powstał kranik tokenowy, aby mogli przetestować transfery, depozyty i w ogóle egzystencję tokenów w nowej warstwie. Wystarczy napisać jakiś tweet o LeapDAO i podać adres Ethereum.”

[..] Naszym celem jest stworzenie środowiska warstwy drugiej, publicznie i globalnie pożytecznego. W tym systemie użytkownicy mogą wdrażać i działać na każdym kontrakcie, jakim tylko chcą. Zamierzamy utrzymać to wdrożenie Plasma tak otwarte, jak sieć Ethereum i dostosować je do przeznaczenia Ethereum jak tylko to możliwe

Bitcoin: 700% wzrostu adopcji na świecie

Chociaż tradycyjne instytucje finansowe (włączając w to JPMorgan Chase) twierdzą, że większość sprzedawców detalicznych nie zaadoptuje płatności kryptowalutowych, to cyfrowe aktywa są już używane w biznesie na całym świecie. Dane z Coinmap pokazują, że akceptacja bitcoina wzrosła o 702% od grudnia 2013 roku. Obecnie, 14 346 miejsc na całym świecie akceptuje płatności w bitcoinie – jest to o 12 557 więcej niż 6 lat temu. Według ankiety Kaspersky Labs,  w przybliżeniu aż 13% populacji świata skorzystało z kryptowalut, aby kupić towar w środowisku e-commerce. Została ona przeprowadzona wśród 13 tysięcy konsumentów z 22 różnych państw. Ich odpowiedzi wskazują, że kryptowaluty to nadal najmniej popularna metoda płatności. 81% ankietowanych preferowało używanie kart debetowych lub kredytowych w przypadku zakupów w internecie.

Bitcoin (BTC) coraz bardziej zdecentralizowany

Kwestia decentralizacji w przypadku wirtualnych walut jest jedną z najważniejszych. To właśnie główny sens kryptowalut – wolność od instytucji bankowych, państw zarządzających polityką monetarną i wysokich opłat transakcyjnych. Satoshi Nakamoto stworzył pierwsza i nadal najpopularniejszą cyfrową walutę Bitcoin (BTC) jako przeciwwagę do centralnie zarządzanych walut krajowych. W pierwszych latach jej istnienia nie odznaczała się jednak pożądanym stopniem decentralizacji. Z biegiem czasu sytuacja zaczyna się poprawiać.

Według Kanadyjskiego przedsiębiorstwa świadczącego usługi finansowe Canaccord Genuity Group, Bitcoin (BTC) staje się coraz bardziej zdecentralizowany. W raporcie wydanym w lutym, firma zamieściła swoje kalkulacje, które oparła na dystrybucji hashrate. Na początku Bitcoin nie charakteryzował się wysokim stopniem decentralizacji, ale z powodu rosnącej konkurencji wśród kopalni, jej poziom stopniowo wzrastał. W połowie 2014 r. kopalnia GHash.IO kontrolowała ok. 50% hashrate BTC, co groziło atakiem 51%. W 2019 r. ani jedna kopalnia nie kontrolowała już więcej niż 20% bitcoinowego hashrate. Pięć największych firm wydobywających BTC było odpowiedzialnych za 10-20%, zaś pozostałe za mniej niż 10%. Wzrastająca decentralizacja jest według Canaccord spowodowana kilkoma przyczynami, o których przeczytacie tu.

Komisarz SEC: ETF-y zostaną ostatecznie zatwierdzone

Komisarz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Robert J. Jackson Jr. wyraził przekonanie, że fundusz ETF (Bitcoin Exchange-Trade-Funds) zostanie ostatecznie zatwierdzony.

   „(…) Wreszcie, czy sądzę, że ktoś spełni standardy, które tam ustanowiliśmy? Mam nadzieję, że tak. Tak sądzę.”

Do tej pory żaden z podmiotów nie otrzymał zgody SEC na wprowadzenia funduszu ETF. Komisja odrzuciła propozycje ProShares, Direxion, GraniteShares oraz dwukrotnie bliźniaków Winklevoss. Jackon zaznaczył, że „ryzyko manipulacji i szkód dla inwestorów było „ogromne”, podczas gdy rynek ma „bardzo poważny” problem z płynnością”.

„Cieszę się, że uczestnicy rynku zaczęli wprowadzać swoje pomysły. Niezależnie od tego, czy znajdziemy rozwiązanie, które naprawdę zapewni ochronę inwestorom wiem, że ta sprawa [Winklevoss] nie była szczególnie blisko takich rozwiązań.”

Czy nadchodzi przełom w kwestii ETF opartych na Bitcoinie?

Podsumowanie

W ostatnim miesiącu możemy zauważyć poprawę nastrojów w środowisku kryptowalut. Przyczyniło się do tego lekkie odbicie rynku i pozytywne informacje (np. te płynące od SEC). Adopcja wirtualnych walut postępuje, Bitcoin jest coraz bardziej zdecentralizowany, wdrażane są kolejne rozwiązania oparte na blockchainie. Chyba śmiało możemy powiedzieć, że branża intensywnie się rozwija.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx