Bitcoin (BTC) coraz bardziej zdecentralizowany

źródło: pexels/pixabay
3 098
Kwestia decentralizacji w przypadku wirtualnych walut jest jedną z najważniejszych. To właśnie główny sens kryptowalut – wolność od instytucji bankowych, państw zarządzających polityką monetarną i wysokich opłat transakcyjnych. Satoshi Nakamoto stworzył pierwsza i nadal najpopularniejszą cyfrową walutę Bitcoin (BTC) jako przeciwwagę do centralnie zarządzanych walut krajowych. W pierwszych latach jej istnienia nie odznaczała się jednak pożądanym stopniem decentralizacji. Z biegiem czasu sytuacja zaczyna się poprawiać.

Bitcoin (BTC)

Według Kanadyjskiego przedsiębiorstwa świadczącego usługi finansowe Canaccord Genuity Group, Bitcoin (BTC) staje się coraz bardziej zdecentralizowany. W raporcie wydanym w lutym, firma zamieściła swoje kalkulacje, które oparła na dystrybucji hashrate. Na początku Bitcoin nie charakteryzował się wysokim stopniem decentralizacji, ale z powodu rosnącej konkurencji wśród kopalni, jej poziom stopniowo wzrastał. W połowie 2014 r. kopalnia GHash.IO kontrolowała ok. 50% hashrate BTC, co groziło atakiem 51%. Ze słownika BitHub.pl możemy się dowiedzieć, na czym on dokładnie polega.

Jeśli więcej niż połowa mocy obliczeniowej komputera lub górnictwa w sieci jest obsługiwana przez jedną osobę lub jedną grupę ludzi, to atak 51% jest w toku. Oznacza to, że podmiot ten ma pełną kontrolę nad siecią i może negatywnie wpływać na krypto-walutę, przejmując operacje wydobywcze, zatrzymując lub zmieniając transakcje oraz podwójnie wydając (ponownie wykorzystując) monety.

Bitcoin (BTC)

Wiwat decentralizacja!

W 2019 r. ani jedna kopalnia nie kontrolowała już więcej niż 20% bitcoinowego hashrate. Pięć największych firm wydobywających BTC było odpowiedzialnych za 10-20%, zaś pozostałe za mniej niż 10%. Wzrastająca decentralizacja jest według Canaccord spowodowana kilkoma przyczynami. Najważniejszą z nich jest komodyfikacja układów scalonych używanych do kopania Bitcoina, co pozwoliło na zwiększenie konkurencyjności w ramach otrzymywania nagród. Bitmain, na przykład, stracił duży udział w rynku na rzecz Canaan Creative, ze względu na jego niezdolność do wyprodukowania alternatywy do Antminer S9. Większa konkurencja sprawiła, że Canaan Creative zaczęła sprzedawać swoje koparki coraz szerszej grupie odbiorców. Wartość wskaźnika koncentracji rynku Herfindahl-Hirschman Index (HHI) spadł z 3000 w 2013 r. do 1200 obecnie. Wynik na poziomie 1500 charakteryzuje rynek konkurencyjny, zaś powyżej 2500 rynek silnie skoncentrowany.

Satoshi Nakamoto jest z pewnością rad z postępującej decentralizacji Bitcoina – jego wizja zaczyna zmieniać się w rzeczywistość!

Komentarze