Ethereum Konstantynopol w pigułce

4 460
Mniej niż tydzień pozostał do uruchomienia długo zapowiadanej aktualizacji Ethereum Konstantynopol. W tym wpisie opieram się na oficjalnych informacjach z bloga Ethereum starając się przedstawić Wam w skrócie najważniejsze fakty o aktualizacji planowanej na środę 16 stycznia.

 

Wreszcie jest!


Ethereum oficjalnie ogłosiło zbliżającą się aktualizację protokołu platformy. Konstantynopol ma wejść w życie wraz z blokiem o numerze 7 080 000. Według aktualnych obliczeń aktualizacja nastąpi w środę 16 stycznia. Z uwagi na nieprecyzyjny czas bloku, istnieje możliwość opóźnienia bądź przyspieszenia aktualizacji o 1, a nawet 2 dni. W związku z tym spodziewajmy się zmian między poniedziałkowym wieczorem a piątkowym porankiem, Najbardziej prawdopodobna jest środa.W tym miejscu znajdziecie zegar odmierzający czas walidacji bloku 7 080 000, a tutaj monitoring wprowadzanych zmian na żywo.

Wraz z Konstantynopolem przypieczętowana zostanie faza Metropolis. Faza Metropolis składa się z przeprowadzonej w 2017 roku aktualizacji Bizancjum i nadchodzącej wielkimi krokami Konstantynopol.


Termin powstania następującej aktualizacji przekładany był cztery razy. Informowaliśmy Was o tym we wcześniejszych wpisach. Miejmy nadzieję, że tym razem wszystko przebiegnie pomyślnie.

Zmiany


Aktualizacja przyniesie kilka bardzo ważnych ulepszeń kreujących dalszą przyszłość platformy. Poniżej znajdziecie skrócone i praktyczne skutki wprowadzanych zmian, bez zbędnych formalności.

Macie ochotę dowiedzieć się więcej, zajrzeć bezpośrednio w protokół i poznać bardziej rozbudowane opisy zmian, znajdziecie to tutaj i tutaj.

Zmiany implementowane przez deweloperów Ethereum są zdefiniowane przez EIP (Ethereum Improvement Proposals). EIP opisują standardy platformy, włączając w to specyfikację protokołu źródłowego, klienta API i standardy kontraktów.

Propozycje ulepszeń – EIP. Jeżeli użytkownicy sieci zaakceptują zmiany, tzn. zaktualizują swoje oprogramowanie, to Ethereum Konstantynopol wprowadzi:

  • dodanie natywnej funkcjonalności do protokołu, więc możliwe będzie wykonywanie pewnych rzeczy na łańcuchu taniej i łatwiej (EIP 145)
  • możliwość wejścia w interakcję z nie utworzonymi jeszcze adresami (EIP 1014)
  • robienie niektórych rzeczy na łańcuchu będzie tańsze, zużyjemy mniej GAS’u (EIP 1052)
  • robienie pewnych rzeczy na platformie będzie tańsze, zwłaszcza te, które są obecnie bardzo drogie (EIP 1283)
  • wprowadzi opóźnienie tzw. ‘bomby trudności’ (czy też ‘ice age’) do mniej więcej 12 miesięcy oraz zmniejszy nagrodę za blok, dopasowując ją do opóźnienia ice age. Poza tym ta zmiana zapewni, że blockchain nie zostanie zablokowany przed uruchomieniem Proof of Stake (EIP 1234).

Użytkownicy i Hodlerzy


Nic nie musisz robić, chyba że dostałeś jakąś informację ze strony giełd czy portfeli, na których trzymasz środki. Wtedy postępuj zgodnie z instrukcjami.


Powyższa instrukcja jest skierowana od użytkowników giełd (takich jak Binance, Kraken czy Coinbase), portfeli (takich jak MyCrypto, Metamask czy MyEtherWallet). Dotyczy to również mobilnych portfeli (takich jak Status.im, Trust Wallet czy Coinbase Wallet)  lub portfeli sprzętowych (takich jak Trezor, Ledger czy KeepKey).

Górnicy


Osoby dbające o bezpieczeństwo sieci wystarczy, że pobiorą najnowszą wersję klienta Ethereum z tego miejsca.

Co się stanie, jeśli nie weźmiecie udziału w nadchodzących zmianach, tzn. nie zaktualizujecie klienta? Zsynchronizuje on poprzednią wersję blockchain, jak tylko pojawi się Ethereum Konstantynopol. Wtedy utkniecie na niekompatybilnym łańcuchu ze starymi zasadami i nie będziecie w stanie wysyłać Etheru ani operować na zaktualizowanej sieci.

Ethereum Land


W środę odbędzie się aktualizacja podstawowego protokołu platformy Ethereum, tworząc nowe, lepsze zasady. Zdecentralizowana natura blockchaina znacznie utrudnia wprowadzenie jakichkolwiek ulepszeń. Dlatego wymagana jest współpraca i komunikacja ze społecznością oraz deweloperami z różnych środowisk Ethereum w celu płynniejszego wprowadzenia nowych zmian.

Kiedy społeczność zaakceptuje zmiany, powinna zostać wprowadzona aktualizacja wraz z blokiem o numerze 7 080 000. Aktualizacja została przygotowana dla różnych klientów Ethereum (Pantheon, Harmony itd.). Node’y niezaktualizowane zostaną porzucone i będą funkcjonować na starym łańcuchu według poprzednich zasad. 

Ethereum Konstantynopol ujrzy światło dzienne na dniach, przekonamy się, czy nowa aktualizacja coś zmieni na lepsze. Na pewno ułatwi ona zaaplikowanie Proof of Stake, możliwe, że już w najbliższych miesiącach.

Przygotowaliście się już na Konstantynopol? Jesteście górnikami czy hodlerami? Komentujcie sytuację z Waszej perspektywy. Zapraszamy!Komentarze