Ethereum | Nadchodzą zmiany (trendu?)

źródło: pexels/pixabay
6 127
W styczniu nastąpi długo wyczekiwana aktualizacja platformy Ethereum, o nazwie Konstantynopol. Po nieudanym  hard forku w październiku już niedługo możemy spodziewać się zamknięcia fazy Metropolis, a zatem potencjalnego wzrostu wartości monety.


Konstantynopol


Znamy przybliżoną datę wejścia w życie aktualizacji platformy Ethereum, o nazwie Konstantynopol. Na 51 spotkaniu core deweloperów platformy usłyszeliśmy, że w drugiej połowie stycznia możemy spodziewać się przypieczętowania fazy Metropolis, składającej się z dwóch części: Bizancjum i Konstantynopol.

Bizancjum zostało wdrożone w życie już w 2017 roku, z kolei realizacja części drugiej, odpowiedzialnej za zwieńczenie Metropolis była planowana na październik 2018 roku. Różne przyczyny spowodowały, że aktualizacja nie powiodła się, zatem została przeniesiona na styczeń. Informacja ta pochodzi ze spotkania programistów, kilka dni po nieudanej próbie wdrożenia nowego kodu (w październiku) oraz z grudniowego posiedzenia, z którego wynika, że aktualizacja platformy jest planowana na 3 tydzień stycznia 2019 roku.

Konstantynopol ma na celu zwieńczenie fazy Metropolis, a zatem przyniesienie Ethereum bardzo ważnych zmian w strukturze i działaniu platformy. Pierwsza zmiana dotyczy nagrody, jaką otrzymują górnicy za wydobycie bloku, czyli sprawując pieczę nad bezpieczeństwem sieci. Otrzymają oni teraz wynagrodzenie w postaci 2 ETH, zamiast 3 ETH jak to miało miejsce dotychczas. Druga zmiana to przejście z obecnego protokołu konsensusu Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS). Poza tym Metropolis ma sprzyjać skalowalności i umożliwić wprowadzenie protokołu Sharding.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat aktualnie zachodzących zmian w platformie, zajrzyj tutaj. Jeżeli z kolei zastanawiasz się, czy PoS to dobry pomysł, przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł.

Spekulacja


Nad Ethereum wisi płomień nadziei, że w końcu deweloperzy, wraz z nową aktualizacją, poradzą sobie z największą bolączką platformy, czyli skalowalnością. Konstantynopol ma to zweryfikować w styczniu, a zatem wielu zwolenników i posiadaczy ETH przygotowuje się na potencjalne wzrosty kursu monety.

Vitalik Buterin, założyciel Ethereum, wraz z zespołem, cały czas pracują nad nowymi rozwiązaniami, które umożliwią szybsze, tańsze i szeroko dostępne działanie platformy. Jeżeli aktualizacja przebiegnie pomyślnie, możemy spodziewać się wzrostu wartości, także w wycenach ETH na giełdach.

Oczywiście możemy tylko domniemywać czy Konstantynopol przyniesie pożądane zmiany i czy wpłynie to na kursy cen kryptowalut.

Czy zwieńczenie fazy Metropolis przebiegnie pomyślnie? Czy aktualizacja protokołu Ethereum zwiastuje zmianę trendu? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach, zapraszamy!

Komentarze