Polkadot | Czy są wśród Was pasażerowie, którzy wciąż czekają na ten pociąg?

9 374

Polkadot to sieć wielołańcuchowa (multi-chain), która zebrała 145 milionów dolarów w 2017 roku i od tego tak naprawdę słuch o niej trochę zaginął… W przeciwieństwie do wielu projektów blockchain, projekt ten nie wziął jednak pieniędzy i nie zapadł się pod ziemię. Jego zespół, kierowany przez współzałożyciela Ethereum, Gavina Wooda, jest w końcu gotowy do uruchomienia. Czy jest w stanie dotrzymać złożonych obietnic czy też przybywa zdecydowanie za późno?

Ethereum działa po swojemu | Jaki los czeka Polkadot?

Filecoin, Dfinity i Polkadot to wielka trójka z czasów ICO, które właściwie jeszcze nie wystartowały. Jednak tylko jeden z tych projektów walczy o palmę pierwszeństwa od Ethereum. Mowa o Polkadot, który ma na celu rozwiązanie problemu interoperacyjności blockchain, a także problemu zarządzania, rozwidlenia i wielu innych problemów, z jakimi mierzą się łańcuchy bloków.

Polkadot wystartuje wreszcie w tym roku – ale czy rozwiązanie nie przybywa zbyt późno, jeśli chodzi o Ethereum? Programiści Ethereum przedstawili bowiem niedawno sposób na komunikację między poszczególnymi blockchainami. Rozwiązanie to nazywają standardem interfejsu dla transferów transakcji. Multichain Ethereum staje się faktem:

Bug, który doprowadził do „zamrożenia” ETH o wartości ponad 280 milionów dolarów cały czas pokutuje jako echo tamtych czasów. Tak czy inaczej Polkadot może pochwalić się talentami, które gromadzi w swoich szeregach. Są to takie osobistości jak chociażby współzałożyciel Ethereum – Gavin Wood czy Peter Czaban (dyrektor technologiczny Web3).

Za projektem kryje się wiele niebylejakich mózgów, ale jeśli Polkadot nie będzie w stanie stworzyć dobrze prosperującej społeczności programistów, użytkowników i firm, którzy chętnie skorzystają z sieci złożonej z wielu łańcuchów, może umrzeć zaraz po narodzinach.

Co to jest Polkadot?

Polkadot umożliwi przeniesienie wszystkich rodzajów aktywów między łańcuchami do dowolnego łańcucha bloków znajdującego się w jego sieci. Obiecuje wysoką skalowalność, ponieważ wspólny zestaw walidatorów zostanie wykorzystany do zabezpieczenia transakcji na wielu łańcuchach bloków. Nowe łańcuchy bloków dołączające do Polkadot mogą od samego początku korzystać z tego modelu bezpieczeństwa. Model zarządzania Polkadota dzieli pewne podobieństwa z Tezos, w ramach którego aktualizacje sieci są proponowane i głosowane przez społeczność.

Podczas gdy większość projektów dotyczących interoperacyjności koncentruje się na umożliwieniu wymiany aktywów między łańcuchami, Polkadot idzie nieco dalej. Umożliwia bowiem wymianę danych w ten sam sposób i dodatkowo obsługuje obliczenia między łańcuchami. Przykłady zastosowań Polkadot obejmują inteligentne łańcuchy kontraktów, sieci przetwarzania danych, oracle chains, Internet Rzeczy, przechowywanie plików i tożsamości. Zasadniczo wszystko, co możesz obecnie robić na blockchainach, będziesz mógł robić w sieci blockchain Polkadota, z dodatkową korzyścią płynnego przenoszenia zasobów między łańcuchami.

Wdrożenie Polkadot | „Już” czy „dopiero”?

Włodarze Polkadot mówią, że „2020 jest rokiem, w którym możemy dopieścić ostatnie szczegóły i zacząć się wprowadzać. W rzeczywistości oznacza to uruchomienie sieci Polkadot z etapowym wdrażaniem różnych funkcji”.

Ryan Selkis powiedział, że „w przypadku projektów opartych o tokeny, które wraz z ogromem pieniędzy przyniosły w 2017 roku krwawe spadki cen, sprawy mogą przybrać zgoła niepożądany obrót:

Nie ma gwarancji, że Telegram, Filecoin, Dfinity lub Polkadot pojawią się na rynku w nowym roku. Jeśli tak się jednak stanie byłbym zaskoczony, gdyby ich obroty znalazły się na poziomach, które pamiętamy z pierwszych rund finansowania.

Czy zatem Polkadot startuje zbyt późno? Czy projekt jest skazany na zdecydowane, silne uderzenie niedźwiedziej łapy? Obserwatorzy komentują, że na tym polu zawiódł już EOS, Tezos wciąż się rozgrzewa, a Algorand i Hedera Hashgraph stworzyli na tym etapie jedynie niezadowolonych bagholderów.

Start Polkadot znajdzie się z pewnością w orbicie zainteresowań nie tylko posiadaczy tokenów DOT. Niewątpliwie projekt stanowi wyzwanie dla dominacji smart kontraktów Ethereum. Mówi się, że chociaż rozwiązanie nie chce zastępować Ethereum – sieci mogą połączyć się ze sobą. Sukces Polkadota może przyciągnąć udział w rynku i wsparcie ze strony Ethereum. Czy doskonały zespół ludzi skupiony wokół projektu wytrzyma presję i sprosta postawionym sobie celom? Dajcie znać w komentarzach, co myślicie na ten temat.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze