Nadchodzi multichain Ethereum

6 025
Programiści Ethereum przedstawili sposób na komunikację między poszczególnymi blockchainami. Rozwiązanie to nazywają standardem interfejsu dla transferów transakcji. Multichain Ethereum staje się faktem.

Kolejny przełom

Multichain Ethereum staje się faktem:

“Proces weryfikacji adresu nadawcy trancakcji poprzez weryfikację podpisanej transakcji w każdym portfelu kompatybilnym z Ethereum jest taki sam. Egzekucja inteligentnych kontraktów poprzez delegowanie gazu do przekaźników z wykorystaniem podpisanych metatransakcji w standardowym portfelu Ethereum wygląda tak samo na głównym łańcuchu i łańcuchach kompatybilnych z Ethereum”

Tak tłumaczą cały proces programiści drugiej najpopularniejszej sieci kryptowalutowej na świecie. Poniższa grafika przedstawia uproszczony schemat funkcjonowania modelu.

W tym przypadku wykorzystują scentralizowany przekaźnik – Klaytn Service Provider, jednak każdy może pełnić rolę przekaźnika wiadomości tak długo, jak wspiera oba łańcuchy. Mihailo Bjelic, badacz Ethereum podsumowuje rozwiązanie zwięźle:

“Adopcja ChainID spowoduje, że Ethereum będzie gotowe, aby stać się w pełni funkcjonalnym systemem multiłańcuchowym”

Co ciekawe, wyselekcjonowano również testową wersję prywatnego blockchaina Enterprise Ethereum Alliance. Połączenie blockchaina prywatnego i publicznego byłoby dużym krokiem w kierunku tworzenia zdecentralizowanych i obiektywnych łańcuchów bocznych, co przyczyniłby się do rozwiązania problemów skalowalności.

Podobieństwa, różnice i protokoły

Multichain Ethereum w obecnym kształcie przypomina rozwiązanie podobne do tych zaproponowanych przez projekt Polkadot. Tam również wykorzystuje się przekaźniki do połączenia poszczególnych parałańcuchów.

Zdaje się, że twórcy Ethereum inkorporują to rozwiązanie do swojego blockchaina. To właśnie ta elastyczność potencjalnie uniemożliwia wykorzystywanie podobnych rozwiązań w przypadku bitcoina.

Łączenie poszczególnych łańcuchów wymagałoby najpewniej zmian na poziomie protokołów w głównym łańcuchu. W Ethereum można tego dokonać w ramach całkiem sprawnego procesu, gdzie w przypadku najpopularniejszej kryptowaluty może się to okazać wyzwaniem.

Odstawka

Łańcuchy boczne i komunikacja między poszczególnymi blockchainami to rozwiązania, nad którymi pracuje wiele różnych projektów kryptowalutowych i blockchainowych. Podstawą funkcjonowania wielu z nich było założenie braku komunikacji między poszczególnymi platformami/aplikacjami w przypadku Ethereum. Teraz jednak ten gigant jest gotowy zrobić kolejny krok. Pytanie czy dla projektów tych będzie to krok w stronę grobu? Przypomnijmy, że obok Polkadot, projektami, które eksperymentują z sidechainami są, na przykład, Lisk i Ark. Co ciekawe, niektóre  nich, mimo funkcjonowania na rynku od kilku lat, nadal nie stworzyły funkcjonalnych rozwiązań.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze