Obligacje wulkaniczne oparte na Bitcoinie

2 678

Chociaż Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) wciąż nie jest przekonany do bitcoinowych decyzji Salwadoru, to jeszcze w tym tygodniu na rynek mogą trafić obligacje wulkaniczne (Volcano Bond).

Jeżeli tak się stanie, będą to pierwsze na świecie krajowe obligacje zabezpieczone BTC.

Rok 2022 rokiem Bitcoina

Na początku roku prezydent Salwadoru Nayib Bukele (@nayibbukele) podzielił się swoimi prognozami związanymi z BTC na najbliższe miesiące. Na liście znalazło się duże zainteresowanie obligacjami wulkanicznymi. Oprócz tego Bukele przewidywał między innymi wzrost ceny BTC do 100 000 USD i uznanie kryptowaluty za prawny środek płatniczy przez dwa kolejne kraje.

2022 predictions on #Bitcoin:

•Will reach $100k
•2 more countries will adopt it as legal tender
•Will become a major electoral issue in US elections this year
•Bitcoin City will commence construction
•Volcano bonds will be oversubscribed
•Huge surprise at @TheBitcoinConf

Czas na bitcoinowe obligacje

Nazwa obligacji nie jest przypadkowa. Kopanie bitcoinów z wykorzystaniem energii z wulkanów zostało zapowiedziane już w czerwcu ubiegłego roku. Ekologiczna energia z wulkanów ma być wykorzystywana do obniżenia kosztów związanych z wydobywaniem BTC, a dodatkowo przyciągać nowych górników.

Początkowo zapowiedź bitcoinowych obligacji traktowana była jako ciekawostka. Obecnie jednak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) wymaga od Salwadoru wycofania się z decyzji o uznaniu najstarszej kryptowaluty za prawny środek płatniczy, a dodatkowo rośnie zadłużenie kraju. Duże zainteresowanie obligacjami wulkanicznymi byłoby więc korzystne dla Salwadoru.

Minister finansów Alejandro Zelaya potwierdził w wywiadzie dla lokalnej stacji telewizyjnej, że odpowiedni moment na wprowadzenie obligacji wulkanicznych będzie miał miejsce pomiędzy 15 a 20 marca bieżącego roku.

„(…) between March 15 and 20 is the right timing”.

Chociaż nie wszyscy są aż tak byczo nastawieni do Bitcoina, jak tamtejszy prezydent, to należy zauważyć, że Bitcoin pobudził sektor turystyki w Salwadorze. Zgodnie z oficjalnymi informacjami wprowadzenie Bitcoina przełożyło się na 30% wzrost turystyki. Pod koniec lutego powstała również wyjątkowa klinika weterynaryjna w Salwadorze sfinansowania dzięki BTC. Wszystkie usługi oferowane w klinice Chivo Pets kosztują 0,25 USD (płatność realizowana jest w BTC).

Komentarze