Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że sankcje nakładane na Rosję mogą osłabić dolara

1 735

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) wydał ostrzeżenie związane z sankcjami nakładanymi na Rosję. Według organizacji utrudnianie Rosji dostępu do usług bankowych i nakładanie sankcji na tamtejszy bank centralny może wpłynąć na zwiększenie zainteresowania kryptowalutami.

To natomiast miałoby doprowadzić do osłabienia pozycji dolara amerykańskiego.

Czy pozycja dolara jest zagrożona?

Z jednej strony zastępczyni dyrektora zarządzającego w IMF Gita Gopinath w wywiadzie dla Financial Times poinformowała, że niektóre kraje próbują renegocjować waluty, w których rozliczany jest handel.

„(…) renegotiating the currency in which they get paid for trade”.

Z drugiej jednak podkreśliła swoją wiarę w to, że dolar pozostanie główną walutą światową nawet w takiej sytuacji. Dodała jednak, że możliwe jest wystąpienie drobnych podziałów.

„The dollar would remain the major global currency even in that landscape, but fragmentation at a smaller level is certainly quite possible”.

Również Unia Europejska wielokrotnie informowała, że konieczne jest szybkie uregulowanie kryptowalut, aby Rosjanie nie mogli ich wykorzystać (zobacz również: Czy Rosja może wykorzystać kryptowaluty do obejścia sankcji?). Warto jednak zrozumieć, że większość takich transakcji można łatwo prześledzić (co potwierdza trwające przez cały czas polowanie na rosyjskie portfele kryptowalutowe), a dodatkowo wciąż jest to stosunkowo mały rynek, przez co wykorzystywanie go do takich celów nie ma większego sensu.

Nie można również zapominać, że zaatakowana Ukraina pokazała światu, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane w dobrych celach. W artykule: Kryptowaluty dla Ukrainy – najlepszy sposób przekazania pieniędzy informowaliśmy o oficjalnej zbiórce BTC, ETH i USDT. Z zebranych dotychczas pieniędzy Ukraina wydała 15 milionów dolarów w kryptowalutach na sprzęt wojskowy.

Wracając natomiast do obaw związanych z tym, czy dojdzie do osłabienia wartości dolara, to zdaniem wiceprezesa Berkshire Hathaway Charliego Mungera wartość wszystkich fiatów spadnie do zera w ciągu 100 lat.

Co sądzisz o obawach Międzynarodowego Funduszu Walutowego? Czy nakładanie sankcji może osłabić dolara i przyczynić się do zwiększonego zainteresowania kryptowalutami? A może wystarczy do tego rekordowa inflacja?

Może Cię zainteresować:

Komentarze