Czy wartość walut fiat spadnie do zera?

4 666

Zdaniem wiceprezesa Berkshire Hathaway Charliego Mungera w ciągu najbliższych 100 lat wartość fiatów spadnie do zera.

Nie oznacza to jednak, że miliarder wierzy w wyższość kryptowalut.

Negatywne nastawienie do kryptowalut

Charlie Munger, podobnie jak jego przyjaciel i partner biznesowy Warren Buffet nie należy do zwolenników krypto: uważam je za coś godnego pogardy. Niektórzy postrzegają je jako nowoczesność i z zadowoleniem przyjmują walutę, która jest bardzo przydatna w wymuszeniach, porwaniach i… unikaniu podatków.

„I just regard it as beneath contempt. Some people think it’s modernity, and they welcome a currency that’s so useful in extortions and kidnappings and so on … tax evasion”.

W praktyce natomiast to gotówka jest zazwyczaj wybierana przez przestępców i osoby, które nie chcą rozliczać podatków. Należy jednak zwrócić uwagę na wiek Charliego Mungera. Legendarny inwestor urodził się 1 stycznia 1924 roku, więc obecnie ma 98 lat. Trudno więc oczekiwać, że będzie w stanie zrozumieć, czym jest Bitcoin i docenić zalety blockchain.

Miliarder popiera działania chińskiego rządu

Munger nie tylko nie docenia kryptowalut, ale też… otwarcie przyznaje, że podziwia decyzję chińskiego rządu: chciałbym, żeby to zostało natychmiast zakazane, podziwiam Chińczyków za to, że tego zakazali. Myślę, że mieli rację, a my (USA) byliśmy w błędzie pozwalając na to.

„I wish it had been banned immediately, I admire the Chinese for banning it, I think they were right and we [the United States] were wrong to allow it”.

Warren Buffett zmienia podejście do kryptowalut

Z drugiej strony jego przyjaciel Warren Buffett wciąż oficjalnie pozostaje sceptyczny wobec Bitcoina. Nie przeszkodziło mu to jednak w zwiększeniu ekspozycji na związany z kryptowalutami fintech, o czym informowaliśmy wczoraj w artykule: Buffett porzuca Visę i Mastercard na rzecz Nubanku i kryptowalut.

Czy zgadzasz się z opinią wiceprezesa Berkshire Hathaway Charliego Mungera w kwestii tego, że za kilkadziesiąt lat fiaty nie będą miały żadnej wartości?

Komentarze