Łukaszenka zachęca do wydobywania kryptowalut

3 593

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka chce wykorzystać tanią energię elektryczną do wydobywania kryptowalut. Uważa również, że kopanie kryptowalut jest dla Białorusinów lepszą opcją niż wyjazd za granicę w celach zarobkowych.

Łukaszenka podaje dwa kluczowe argumenty: nadwyżki taniej energii elektrycznej oraz to, że Białorusini nie mogą liczyć na dobrą pracę za granicą.

Kopanie kryptowalut lepsze od zbierania truskawek

Podczas spotkania z robotnikami prezydent Białorusi stwierdził, że Białorusini nie są dobrze postrzegani za granicą i jedyne zajęcie, na jakie mogą liczyć, to słabo płatna praca w rolnictwie. Jako przykład podaje pracę przy zbieraniu truskawek w Polsce oraz Niemczech.

Aleksander Łukaszenka zwolennikiem kryptowalut?

Jednocześnie Aleksander Łukaszenka ma dla Białorusinów cenną radę, aby zaczęli… wydobywać kryptowaluty.

„Postaw na elektryczność i zacznij kopać kryptowalutę, czy jak to się nazywa. W kraju jest wystarczająco dużo energii elektrycznej”.

Prezydent sugeruje, aby do kopania kryptowalut wykorzystać opuszczone zakłady produkcyjne, które znajdują się w mieście Petryków.

Kryptowaluty na Białorusi

W 2018 roku na Białorusi zaczął obowiązywać dekret o rozwoju gospodarki cyfrowej. Wpłynęło to między innymi na wprowadzenie ulg podatkowych dla transakcji realizowanych za pośrednictwem kryptowalut. Dwa lata temu opisywaliśmy natomiast plany, jakie snuł Belarusbank w związku z uruchomieniem giełdy kryptowalut. Więcej informacji znajdziesz w artykule: największy bank Białorusi zamierza otworzyć giełdę kryptowalut.

Kopanie kryptowalut w Polsce i na świecie

Jeszcze kilka miesięcy temu kluczowym graczem, jeżeli chodzi o kopanie kryptowalut były Chiny. Zamiana przepisów i wprowadzenie zakazów wymusiły jednak na górnikach zamknięcie działalności i przeniesienie sprzętu do innych krajów. Prawdopodobnie prace związane z relokacją zostały już zakończone, o czym może świadczyć niedawny duży wzrost hash rate sieci Bitcoin. Pod koniec ubiegłego miesiąca w polskich mediach głośno było o informatyku, który zabrał się za kopanie kryptowalut w miejscu pracy. Problem w tym, że pracował w Komendzie Głównej Policji.

Warto również wspomnieć o planach wykorzystania niestandardowego źródła energii, bez której nie da się wydobywać kryptowalut. O pomyśle prezydenta Salwadoru Nayib Bukele pisaliśmy w artykule kopanie bitcoinów z wykorzystaniem energii z wulkanów.

Komentarze