Największy bank Białorusi zamierza otworzyć giełdę kryptowalut

źródło: pixabay.com
1 076

Zainteresowanie kryptowalutami nie maleje w sektorze bankowości. Belarusbank, największy białoruski bank zamierza otworzyć własną giełdę kryptowalut, podaje portal informacyjny Sputnik. Viktor Ananich, prezes zarządu banku powiedział w białoruskiej telewizji, że cyfryzacja będzie jednym z głównych obszarów, nad którymi zamierzają pracować w 2019 roku. 

Zwracając uwagę, że cyfryzacja nie jest nowym elementem dla sektora bankowego, Ananich dodał, że era i świat cyfrowy zmieniają się bardzo szybko i konieczne jest dotrzymanie kroku. Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, iż słowa nt. uruchomienia giełdy kryptowalut padły w białoruskiej telewizji. Taki zabieg może znacznie zwiększyć zasięg świadomości obywateli o możliwościach handlu kryptowalutami. Warto zaznaczyć, iż pierwsza giełda kryptowalut została otwarta na Białorusi 15 stycznia 2019 roku. Platforma nosi nazwę Currency.com i świadczy szereg usług z zakresu kryptowalut oraz stokenizowanych akcji i papierów wartościowych. Opis platformy zawarliśmy na naszym portalu.

„Badana jest możliwość zorganizowania platformy do handlu kryptowalutami. Pracujemy nad tym, aby się z tym uporać.” – powiedział dyrektor generalny banku.

Belarusbank współpracuje również z dostawcami usług telefonii komórkowej w celu rozszerzenia świadczonych usług. Bank planuje także uruchomić innowacyjny projekt, emisję wirtualnych kart kredytowych. W swoim oświadczeniu na ten temat przewodniczący zarządu podkreślił, że tego typu projekty będą miały specjalne miejsce ze względu na swój innowacyjny charakter. Belarusbank jest największym bankiem na Białorusi. Zajmuje czołowe pozycje w białoruskim systemie bankowym pod względem wolumenu akcji, aktywów, kredytów oraz depozytów. Dochód banku wyniósł w 2017 roku ponad 86 milionów dolarów.

giełda kryptowalut
źródło: pexels/pixabay

Giełdy kryptowalut na Białorusi

Uruchomienie  giełdy kryptowalut na terenie Białorusi z pewnością mogłoby przyciągnąć potencjalnych inwestorów z Polski. Według ekspertów, uruchomienie giełdy z dobrze przemyślanym planem rozwoju i innowacyjną infrastrukturą, może być skutecznym narzędziem przyciągającym inwestorów do kraju. Legalność kryptowalut oraz podmiotów z branży kryptowalut i technologii blockchain została poparta przez Zgromadzenie Narodowe Republiki Białorusi. Dekret ten został podpisany przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę w grudniu 2017 roku.

W 2017 i 2018 r., mimo że wiele banków i instytucji finansowych zajęło stanowisko przeciwko kryptowalutom, wydaje się, że to podejście powoli się zmienia. Możemy to zauważyć w głównych regionach  gospodarczych świata, tj. w Stanach Zjednoczonych, czy na Bliskim Wschodzie.

Co sądzicie o uruchomieniu giełdy kryptowalut przez bank Belarusbank? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze