Kopanie kryptowalut w miejscu pracy

1 756

W mediach od rana pojawiają się informacje o cywilnym informatyku, który kopał kryptowaluty na komputerach znajdujących się w Komendzie Głównej Policji.

Nie jest to jednak żadna nowość, czego najlepszym przykładem jest sytuacja sprzed dwóch lat, kiedy to na podobny krok zdecydowali się… pracownicy ukraińskiej elektrowni atomowej.

Policyjny informatyk kopał kryptowaluty na komendzie

O kopaniu kryptowalut na policyjnych komputerach dowiedzieli się inni policjanci, którzy byli zaskoczeni dużym obciążeniem sprzętu w momencie, w którym nie był wykorzystywany do pracy. Komputery generowały hałas i emitowały duże ilości ciepła, co normalnie nie powinno mieć miejsca. Szybko złapano winnego, którym okazał się cywilny informatyk pracujący na etacie w Komendzie Głównej Policji.

Górnik zyskał dzięki temu nie tylko dostęp do wydajnego sprzętu, ale również darmowy prąd. Dodatkowo informatyk zmodernizował policyjny sprzęt o mocniejsze karty graficzne, co pozwoliło mu uzyskać jeszcze większe zyski.

Nie ujawniono, ile kryptowalut udało się wykopać, zanim policjanci ukrócili działalność cywilnego górnika. Na razie informatyk został zwolniony przez komendanta, a do prokuratury trafiło zawiadomienie w związku z popełnieniem przestępstwa. Według niektórych źródeł istnieją obawy o bezpieczeństwo policyjnych baz danych, jednak rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji zdementował te plotki. Według niego zwolniony informatyk nie miał dostępu do policyjnych baz, co potwierdzają logi z transmisji danych w policyjnej sieci (nie zauważono żadnych aktywności związanych z informacjami, które mogłoby pochodzić ze wspomnianych baz).

Kopanie kryptowalut na Komendzie Głównej Policji to nietypowy sposobów na zarabianie na kryptowalutach, ale przynajmniej stwarza mniejsze ryzyko niż podobne działania, które miały miejsce w ukraińskiej elektrowni atomowej. Przykładów kopania w miejscu pracy lub takim, w którym nie powinno się tego robić, jest oczywiście więcej: pracownik nowojorskiej administracji ukarany za kopanie Bitcoina w pracy, kopał kryptowaluty | Przegrzał swoich sąsiadów… Przed rozpoczęciem kopania zawsze warto sprawdzić, jaka jest rzeczywista opłacalność „kopania” Bitcoinów – Mining od A do Z.

Zazwyczaj, jeżeli ktoś nie ma dostępu do darmowej energii, to sensowniejszym rozwiązaniem jest po prostu zakup wybranych kryptowalut.

Komentarze