Kurs bitcoina rośnie 8% w tydzień | Fundamenty są bezlitosne

Coraz częściej pojawiają się opinie, że poprawa fundamentów bitcoina i pojawienie się inwestorów instytucjonalnych mogą mieć wpływ na zmienność i zmiany cen podczas przyszłych rajdów i korekt. Czy tak się stanie?

Aktualna sytuacja na rynku bitcoina

W chwili pisania tego tekstu kurs bitcoina wynosi 8637,89 $, co stanowi 5,22% wzrost w przeciągu ostatnich 24 godzin:

kurs bitcoina 15.06
źródło: coinmarketcap

Ostatnie 7 dni na rynku bitcoina również zaowocowały wzrostem. W tej perspektywie mówimy o blisko 8%:

kurs BTC tydzień

Zmienna natura rajdów bitcoina

Aaron Brown, autor niedawno opublikowanego artykułu w Bloomberg, uważa, że ​​kolejny rajd bitcoina może być bardziej miarodajny, ponieważ będzie napędzany przez fundamenty i globalne wydarzenia finansowe.

Według Browna wybuchowa natura rynku kryptowalut nie zmieni się z dnia na dzień. Jeżeli aktualne price action odzwierciedla sytuację z poprzednich rynków byka, bitcoin może wzrosnąć do 60 000 do 400 000 $, zanim gwałtownie spadnie.

Kurs bitcoina a kapitał inwestycyjny

Wspominałem niedawno o badaniu, z którego wynika, że coraz więcej udziału w rynku bitcoina mają pieniądze od instytucji. (przecztaj: 4 wykresy, które tłumaczą wszystko | Big Money w bitcoin)

Brown twierdzi, że dwa ostatnie rajdy z 2013 i 2017 r. były napędzane głównie przez inwestorów detalicznych, ale w tym roku jest inaczej. Dzieje się tak podobno dlatego, że obecna kapitalizacja kryptowaluty na poziomie 260 mld $ jest znacznie większa niż w 2013 r. (1 mld $) i 2015 r. (3 mld $).

Ponadto, dziś jest znacznie więcej inwestorów kryptowalutowych, a w 2018 roku ponad 30 miliardów dolarów kapitału instytucjonalnego i inwestycyjnego przeznaczono na budowę nowych platform.

Istnieje również większa przejrzystość na płaszczyźnie regulacyjnej, a dzięki dużym instytucjom, takim jak Facebook, Goldman Sachs, JPMorgan Chase i Fidelity inwestującym w sektorze, ruchy kursu bitcoina mogą mieć znacznie szerszy zasięg.

Kontrakty opcji bitcoin pokazują jeszcze więcej

Kontrakty Bitcoin były sprzedawane z implikowaną zmiennością powyżej 300%, a inwestorzy wierzyli, że istnieje 25% szansa, że Bitcoin może zyskać powyżej 10 000 $.

Obecnie BTC jest praktycznie na takim samym poziomie cenowym, jak około listopada 2017 r., a te same kontrakty sprzedają się z około 85% implikowaną zmiennością, co oznacza, że istnieje 15% szans na rajd do poziomu 10 000$ w przeciągu miesiąca.

Odpowiednio, jeśli kurs bitcoina dojdzie do 10 000$, to oczekiwanym kolejnym poziomem będzie około 11 000 $. Jeżeli się nie uda, oczekiwany kurs wynosi około 7 500 USD. Chociaż jest to ryzykowny zakład, blednie w porównaniu z ryzykiem, które podjęli inwestorzy w 2017 roku.

Korelacje rynkowe mają znaczenie

Korelacja bitcoin z indeksem S&P 500 zawiera również pewne wskazówki dotyczące działań cenowych w 2019 roku. Gdy korelacja jest bliższa zeru za kwartał, bitcoin ma tendencję do średniego wysokiego zwrotu w następnym kwartale, ale zmienność również wzrasta.

Z drugiej strony, gdy bitcoin reaguje na fundamenty rynku, niezależnie od korelacji, średnie zwroty wydają się być niższe lub nawet ujemne.

bitcoin swing time

Jak pokazano na powyższym wykresie, bieżąca korelacja bitcoin z S&P 500 jest bliska -0,2 i jest to obszar, w którym zmienność nie osiągnęła ekstremów z przeszłości. Brown wskazał również, że od połowy 2018 r. korelacja bitcoin z S&P 500 oscylowała w pobliżu zera przez kilka miesięcy w pierwszych miesiącach 2019 r., podczas gdy korelacje były bliskie zeru od września 2017 r. do stycznia 2018 r.

Według Browna, bitcoin wydaje się przesuwać pomiędzy dodatnimi i ujemnymi korelacjami z S&P 500, a intensywne wzrosty kursu mają tendencję do występowania, gdy korelacja jest bliska zeru.

Z drugiej strony, gdy bitcoin wydaje się odpowiadać na fundamenty – albo z dodatnimi, albo z ujemnymi korelacjami – średnia stopa zwrotu jest niższa lub ujemna, a odchylenie standardowe jest znacznie mniejsze.

źródło: tutaj
bitcoin i S&P500

Z tego powodu Brown uważa, że nadchodzący cykl może być inny i spodziewa się, że w okresie letnim kurs bitcoina będzie mocno reagował na wiadomości fundamentalne.

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zapraszam do dyskusji.

Komentarze