Kto i po co robi kolejnego chińskiego stablecoina?

1 221

W krótkim poście na blogu pewna firma z Hong Kongu poinformowała, że tworzy nowego stablecoina pod nazwą CNHT. Będzie on powiązany jeden do jednego z chińskim juanem. Podobnie jak stablecoin USDT, wspierany przez dolara amerykańskiego, CNHT będzie wydawany jako token ERC20 na blockchainie sieci Ethereum.

Tether Limited ogłosił, że ​​zamierza wprowadzić nowego stablecoina skolerowanego z chińskim juanem

Komunikat nastąpił w efekcie długoletniej debaty na temat korelacji między chińskim juanem a bitcoinem. Wielu analityków uważa, że ​​inwestorzy w Chinach używają bitcoina jako narzędzia przeciwko narzuconej przez państwo kontroli kapitału. Malejąca wartość juana skłoniła większość z nich do porzucenia swoich juanów i opartych na nich aktywów na rzecz bitcoina.

Wydaje się, że Tether ma zamiar keszować aktualne nastroje. Wszystko w obawie o chińską gospodarkę, skupioną ostatnio głównie na wojnie handlowej z USA. To może powodować, że inwestorzy uciekają w kierunku cyfrowych aktywów. CNHT obiecuje usunąć konieczność wymiany juana za każdym razem, gdy poczuje się potrzebę zakupu lub sprzedaży bitcoinów. Chce oferować płynność między dwiema walutami, licząc na zaufanie inwestorów Tether do utrzymanie powiązania 1: 1 stablecoina do juana.

CNH stanowi dalszy rozwój możliwości Tethera w ułatwianiu cyfrowego korzystania z tradycyjnych walut, takich jak dolar amerykański (USDT) i euro (EURT).

Tether dołączył do cytowanego ogłoszenia adres smart kontraktu, który prawdopodobnie pokazuje całkowitą liczbę wydanych tokenów CNHT.

Tether i BitFinex

Pomimo złożonych obietnic wydaje się, że CNHT stanie się kolejnym epizodem w kontrowersyjnej historii Tethera. W kwietniu 2018 r. New York Attorney Journal (NYAG) złożył skargę przeciwko bliskiemu współpracownikowi Tether Limited, BitFinex. Chodziło o pokrycie strat w wysokości 850 mln USD za pomocą pożyczki z rezerw dolarowych Tether. Jeżeli chcielibyście przypomnieć sobie tą historię, możecie to zrobić tutaj:

Prawnik Tether Limited przyznał później, że jego klient źle zrównoważył wartość dolara po przekazaniu BitFinex ponad 850 milionów dolarów. To w rzeczywistości sprawiło, że jeden USDT był o 0,26 USD tańszy niż Tether i tak był sprzedawany. Stało to oczywiście w bezpośrednim konflikcie z ideą tethera, że każdy USDT jest zabezpieczony równowartością dokładnie jednego dolara.

Obietnice bez pokrycia

Kontrowersje wzrosły, gdy Tether Limited stwierdziła, że nie istnieją żadne promesy umowne, inne podstawy do roszczeń prawnych ani gwarancje, że USDT będzie można wykupić lub wymienić na dolary. Niemniej jednak nie podważyło to zaufania inwestorów do stablecoin, o czym świadczy rosnący popyt podczas szczytu cenowego w tym roku.

O co chodzi tym razem?

Wraz z wprowadzeniem CNHT, Tether najwyraźniej próbuje pokąsać Państwo Środka. Chiny planują wprowadzić na rynek stablecoina opartego na juanie, który ma być wspierany przez PBoC. Pojawiają się opinie, że aktualny ruch Tethera może zaszkodzić branży kryptowalut w Chinach. Wydaje sie bowiem, że krajowe organy regulacyjne zrobią wszystko, aby zahamować rozwój CNHT.

Jaka jest Twoja opinia o aktualnych poczynaniach Tethera? Daj znać, co myslisz w komentarzach poniżej. Zapraszamy do dyskusji.

źródło gifa w grafice tytułowej: giphy.com

Komentarze