Kolejny skandal związany z Tether USDT

Tether USDT to projekt od dawna budzący wiele kontrowersji. Podstawowym zarzutem jego przeciwników jest brak pokrycia wemitowanych tokenów przez waluty fiducjarne w stosunku 1:1. Chociaż firma temu zaprzecza i powołuje się na deklaracje innych podmiotów, które potwierdzają posiadanie przez nią odpowiednio wysokich rezerw, inwestorzy są ostrożni. Po dzisiejszym dniu będą zapewne jeszcze ostrożniejsi – Tether „po cichu” zmienił opis mówiący o pokryciu wartości tokenów przez waluty FIAT.

Tether USDT

Tether, przedsiębiorstwo stojące za stablecoinem Tether USDT, dokonało ostatnio istotnej zmiany na swojej stronie internetowej. Zapis na temat posiadania rezerw, które pokrywają każdy USDT dolarem amerykańskim, już nie istnieje. Obecnie do dolara dołączyły pożyczki i „ekwiwalenty gotówki”. Tether nadal utrzymuje, że USDT ma sztywny kurs wobec dolara amerykańskiego, jednak nie ma zabezpieczenia w tej walucie. Zmiana na stronie www została wprowadzona „po cichu” – odkrył ją użytkownik Reddita.

Każdy tether jest zawsze w 100% pokryty dzięki naszym rezerwom, w skład których wchodzą tradycyjne pieniądze oraz ekwiwalenty gotówki. Czasami też mogą zawierać inne aktywa i należności z pożyczek do osób trzecich (…). Każdy tether jest również związany z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1, dlatego jeden USDT jest zawsze wyceniany przez Tether na 1 dolara amerykańskiego.

tether USDT

Czy Tether USDT jest jeszcze wiarygodny?

Wiarygodność najpopularniejszego stablecoina znowu ucierpiała. Już od dłuższego czasu Tether spotykał się z oskarżeniami, jednak argumenty w jego obronie zaczęły ostatnio przeważać. Bank z Bahamów potwierdził, że firma posiada odpowiednie rezerwy finansowe. Co więcej, wskazywałby na to również raport Bloomberga.

Zmiana na stronie internetowej może być związana ze śledztwem prowadzonym przez US Department of Justice (DOJ) i Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Jego przedmiotem są operacje zarówno Tether’a, jak i giełdy Bitfinex (ten sam zarząd). Pomimo tych kontrowersji, Tether USDT jest dominującym na rynku stablecoinem. W ostatnim czasie wzrasta jednak popularność nowszych projektów, m. in. TUSD, PAX, i USDC.

Macie jakieś przemyślenia na temat Tether USDT?

Zapraszam do dyskusji!

Komentarze