ICE chce kupić eBay | „Na stole” 30 miliardów dolarów

Intercontinental Exchange (ICE) – operator nowojorskiej giełdy papierów wartościowych (NYSE) i platformy Bakkt, podobno złożyła nieformalną ofertę zakupu platformy eBay. Wall Street Journal informuje, że oferta opiewa na 30 miliardów dolarów.

Jak donosi WSJ, nie jest to pierwsza oferta, którą ICE złożyło w celu nabycia giganta handlu elektronicznego. Tym razem jednak ICE jest właścicielem i operatorem platformy transakcyjnej Bakkt związanej z Bitcoin. To platforma przeznaczona dla inwestorów instytucjonalnych, która obecnie opracowuje aplikację konsumencką dla BTC. Współzałożyciel Morgan Creek Digital, Anthony Pompliano, sugeruje, że podjęte ostatnio działania rozwojowe z pewnością pozytywnie przełożą się na wynik finansowy ICE.

Właściciel nowojorskiej giełdy papierów wartościowych myśli o przejęciu eBay za ponad 30 miliardów dolarów. Jest to ta sama firma, która zdała sobie sprawę ze znaczenia Bitcoin na tyle, aby uruchomić Bakkt. Niesamowite byłoby połączenie NYSE, Bakkt i eBay pod jednym dachem.

Narodziny i rozwój Bakkt

ICE rozpoczęła kryptowalutową ekspansję w zeszłym roku. Powstała wtedy nowa platforma transakcyjna Bakkt, która pozwala inwestorom instytucjonalnym uzyskać ekspozycję na BTC dzięki fizycznie rozliczonym kontraktom futures. Po powolnym starcie, Bakkt zaczął nabierać siły.

W grudniu 2019 Bakkt wypuścił swój produkt opcyjny. Został on jednak przyćmiony przez konkurencję rynkową ze strony CME Group, która w zeszłym miesiącu rozpoczęła handel własnymi opcjami Bitcoin. Nowa konkurencja dość szybko przekroczyła wolumen zaraportowany przez Bakkt. Presja ta utrzymywała się, gdy inne wiodące platformy walczyły o udział w rynku bitcoinowych derywatyw.

Według danych Skew, globalne otwarte kontrakty futures na bitcoiny (jak podano w poniedziałek), wynoszą aktualnie ponad 4 miliardy dolarów. To stanowi wzrost o 60% od początku roku:

Interakcja z bitcoinem

ICE to jeden z największych graczy w branży finansowej. Łączy tradycyjny system finansowy z nowymi walutami cyfrowymi. Bakkt obiecuje wydać w tym roku aplikację konsumencką. Ma ona zwiększyć ekspozycję bitcoina na mainstream i pozwolić konsumentom na zakup przysłowiowej filiżanki kawy za BTC. Zbudowany jako tradycyjna aplikacja do płatności, produkt konsumencki będzie podobno bardziej konkurował z PayPal niż na przykład z Coinbase.

Nie jest do końca jasne, czy między eBayem a Bakktem lub bitcoinem zajdzie jakakolwiek interakcja pod potencjalnym parasolem ICE. Jeffrey Sprecher dość jasno wyrażał się jednak w kontekście celów, jakie ICE stawia przed sobą odnośnie bitcoina. W wywiadzie dla Fortune z 2018 roku czytamy:

Bitcoin znacznie uprości przepływ globalnych pieniędzy. Może stać się pierwszą światową walutą.

Jeżeli chodzi o eBay, ta założona w 1995 r. platforma ma bazę użytkowników na poziomie 183 milionów aktywnych kupujących na całym świecie (stan na czwarty kwartał 2019 r.). Stanowi to 2% wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze