Halving w Bitmain | Miningowy gigant nie czeka do maja

Do halvingu Bitcoina jeszcze niecałe pięć miesięcy. Bitmain przeprowadza jednak „halving” w swoich szeregach już teraz. W samej firmie mówi się o tym jako o przysłowiowym „strzale w kolano”. Dlaczego Bitmain planuje zwolnić połowę pracowników?

Już niebawem, 25 stycznia, Chińczycy będą świętowali według swojego kalendarza Nowy Rok. Wielka celebracja nie idzie jednak w parze z nastrojami w obozie Bitmain – miningowego giganta z Chin. Na Twitterze Dovey Wan pojawił się dzisiaj wpis ze zdjęciem pracowników firmy, którzy protestują przeciwko „nielegalnym zwolnieniom”:

https://twitter.com/DoveyWan/status/1215168944127889408

„Halving w Bitmain”

Bitmain planuje dokonać cięcia o połowę ilości pracowników zatrudnionych w firmie. Podobno jest to związane z planami firmy na „odrodzenie” w nowym, 2020 roku. Były dyrektor Bitmain, Micree Zhan, który został odsunięty z walki o władzę w firmie pod koniec ubiegłego roku, nazwał ten ruch „samobójczym”.

Lokalne media donoszą, że zwolnienia rozpoczęły się już w tym tygodniu. Podobno jedna trzecia pracowników otrzymała już informację o zwolnieniu.

Przypomnijmy:

Zhan został odwołany przez CEO – Jihana Wu. Według raportu, bezpośrednim punktem zapalnym „zamachu stanu” w Bitmain była druga coroczna korekta struktury organizacyjnej prowadzona przez Zhana, co spowodowało zwolnienie pracowników wyższego szczebla, którzy pracowali w firmie od lat. Spanikowany personel poprosił Wu, aby wrócił i stłumił działania Zhana.

Wu od czasu urlopu w marcu 2019 r. oficjalnie pozostawał w mocy sprawczej w Bitmain z całą mocą sprawczą gwarantowaną prawem. W związku z tym był w stanie natychmiastowo posadzić samego siebie na „najwyższym krześle” w Bitmain. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Co z nową farmą w Teksasie?

Równolegle z burzą wokół redukcji personelu Bitmain wycofuje się z umowy z firmą DMG Blockchain o zarządzanie farmą górniczą w Teksasie. Zainstalowano tam już ponad 15 000 koparek Bitmain „nowej generacji”.

Jak donosi Yahoo Finance, umowa została rozwiązana, ponieważ „koszty i efektywność operacyjna nie urzeczywistniły się zgodnie z planem”. W raporcie czytamy również, że obie firmy będą nadal szukać innych możliwości współpracy.

Na ten moment nie jest jasne, jaka przyszłość czeka teksańską placówkę Bitmaina.

O największej kopalni Bitmaina w Teksasie mogliście przeczytać już w październiku:

Halving Bitcoina a „halving Bitmain”

W maju tego roku będzie miał miejsce halving Bitcoina. W wyniku tego wydarzenia nastąpi zmniejszenie nagrody za wydobycie bloku w sieci z 12,5 do 6,25 BTC. Oznacza to, że operacje wydobywcze dla wielu firm staną się po prostu nierentowne na obecnym sprzęcie. Przypomnijmy jednak, że na tę chwile Bitmain ma jeszcze inne, niepersonalne rozwiązanie potencjalnych problemów z halvingiem (tutaj).

Hash rate Bitcoina nadal rośnie. W tym tygodniu osiągnął kolejny nowy szczyt na poziomie 117,15 EH/s. Jeśli po majowym halvingu wycena BTC nie wzrośnie i utrzyma się na obecnym poziomie, zwroty z wydobycia mogą powrócić do poziomów, gdy podczas ubiegłorocznej „krypto-zimy” cena kryptowaluty wynosiła 4 000 USD.

Bitmain wydaje się przygotowywać do zmniejszenia nagrody za wydobycie bloku Bitcoin również poprzez cięcia personalne. Pytanie, czy ta strategia przyniesie miningowemu gigantowi oczekiwane rezultaty?

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze