Facebook Libra | Znamy listę partnerów projektu

Facebook po cichu tworzył swoją kryptowalutę od ponad roku i wygląda na to, że czas ten został dobrze spożytkowany. Kryptowaluta Facebooka zyskała poparcie niektórych z najważniejszych firm z branży płatności, handlu detalicznego i technologii. Jak Facebook Libra wpłynie na świat kryptowalut?

Jak donosił The Wall Street Journal, kryptowaluta Facebooka będzie zarządzana przez konsorcjum firm znanych jako Stowarzyszenie Libra, które obejmuje takie firmy jak Visa, Mastercard i PayPal.

Aktualnie wiadomo, że w projekt Facebooka zaangażowali się tacy inwestorzy jak Andreessen Horowitz i Union Square Ventures, giełda kryptowalut Coinbase i organizacje non-profit, w tym Mercy Corps. Calibra.

Oto pełna lista członków założycieli Stowarzyszenia Libra, którą Facebook oficjalnie ogłosi we wtorek:

facebook libra partnerzy
źródło: tutaj

10 milionów dolarów za węzeł

Facebook obciążył podobno każdego członka stowarzyszenia kwotą 10 milionów dolarów za zarządzanie własnym węzłem. Pozwoli to członkom na dostęp i przeglądanie sieci. Początkowo firma miała ambicje zaangażowania Wall Street, ale nie znalazła zainteresowania wśród gigantów instytucjonalnych, takich jak Goldman Sachs i JPMorgan.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Facebook może zarobić miliard dolarów od 100 firm, które ma nadzieję włączyć do projektu. Każdy z węzłów otrzyma również miejsce w Stowarzyszeniu Libra jako operator węzła i oddeleguje swojego przedstawiciela do konsorcjum.

Historia kryptowaluty Facebooka

Pierwsze wzmianki na temat kryptowaluty Facebooka zaczęły krążyć w maju 2018 r., kiedy Cheddar poinformował, że gigant mediów społecznościowych zaczął pracę na poznaniem możliwości wykorzystania blockchain.

Facebook ogłosił, że David Marcus, wiceprezes jego aplikacji Messenger i członek zarządu Coinbase, będzie kierował działaniami blockchain. Przed mianowaniem Marcusa, Morgan Beller, członek zespołu ds. rozwoju firmy na Facebooku, był jedynym pracownikiem studiującym blockchain.

Od tego czasu Facebook rozszerzył projekt, a rozmowy o jego stablecoinie rozprzestrzeniły się w branży.

Przed zaprezentowaniem oficjalnego manifestu, który podobno pojawi się jeszcze w tym miesiącu, firma publikuje ogłoszenia o pracy blockchain. Kolejne ogłoszenia zostały opublikowane w tym tygodniu.

Jak skorzystamy z kryptowaluty Facebooka?

Kryptowaluta Facebooka ma być używana między innymi jako środek płatność w ramach aplikacji takich jak WhatsApp. New York Times doniósł kilka miesięcy później, że Facebook planował model dystrybucji stablecoina dla konsumentów i prowadził rozmowy z giełdami kryptowalut.

Czy 18 czerwca zobaczymy whitepaper kryptowaluty Facebooka? Z pewnością dowiemy się bardzo wiele ciekawych rzeczy. Co myślicie na ten temat?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze