Dominacja USA w globalnym hash rate

Wystarczyło zaledwie kilka miesięcy, aby Stany Zjednoczone zajęły miejsce lidera, jeżeli chodzi o globalny hash rate.

Po załamaniu chińskiego rynku wydobycia Bitcoina USA zdominowało globalny hash rate i zajęły pozycję lidera, który odpowiada obecnie za ponad 35% transakcji. Na podium znalazły się również Kazachstan i Rosja.

Pomimo chińskich zakazów hash rate ma się dobrze

W artykule Trudność wydobycia Bitcoina: odrodzenie, który ukazał się na łamach BitHub w połowie sierpnia, informowaliśmy o wpływie zamknięcia chińskich kopalni na poziom hash rate. Po zamknięciu około 90% kopalni BTC hask rate spadł do rekordowo niskich poziomów, które ostatni raz można było zaobserwować ponad rok wcześniej.

Chwilowy spadek hash rate

Wielu obserwatorów rynku uspokajało jednak, że jest to chwilowy problem, który z pewnością zostanie rozwiązany. Potrzeba było zaledwie kilku miesięcy, aby górnicy przenieśli sprzęt do innych krajów i wznowili wydobycie. Dodatkowo na rynku stale pojawiają się nowi gracze, a istniejące firmy decydują się na kolejne inwestycje w sprzęt do kopania (między innymi BIT Mining planuje otworzyć kopalnię kryptowalut w Ohio). Wśród istotnych graczy na amerykańskim rynku, którzy odpowiadają za dużą część hash rate, są między innymi takie firmy jak: Marathon, Argo Blockchain oraz Riot Blockchain.

Czy chińscy górnicy kontynuują działalność?

Chociaż według danych CBECI hash rate z Chin utrzymuje się na zerowym poziomie, to specjaliści nie wykluczają, że pomimo wprowadzenia zakazów, w kraju wciąż mogą funkcjonować tajne kopalnie BTC. Opisywany w czerwcu exodus górników bitcoin z Chin. Kierunek: Teksas to oczywiście tylko jedna z kilku opcji, na jakie decydowały się firmy, które musiały przenieść swoją działalność.

Równie popularne jest Ohio, gdzie dostępna jest energia jądrowa dla kopalni bitcoinów. Wykorzystanie energii jądrowej wiąże się z dwoma istotnymi zaletami: jest to przede wszystkim tanie, a w dodatku bezemisyjne źródło energii.

Aktualny wskaźnik TH/s wynosi ponad 142, co oznacza ponad 64% wzrost w porównaniu z najniższą wartością odnotowaną podczas sierpniowych spadków.

Komentarze