Trudność wydobycia Bitcoina: odrodzenie?

Trudność wydobycia BTC zaliczyła kolejny, drugi już skok po po spadku z połowy lipca.

Ekosystem wydobycia bitcoinów jest świadkiem kolejnego wzrostu trudności wydobycia, które po tym, jak Chiny rozpoczęły działania, które wpłynęły negatywnie na wymiar operacyjności działań większości górników prowadzących swoje biznesy na terenie Państwa Środka.

Wyłączenie z działalności około 90% kopalni bitcoina w Chinach przyczyniło się do spadku hash rate do historycznie niskiego poziomu. Wskazania w zakresie niewiele ponad 101 TH/s nie były obserwowane od ponad roku.

hash rate bitcoin
hash rate sieci Bitcoin; źródło: link

Oczekuje się, że kolejna korekta trudności nastąpi 27 sierpnia i podniesie trudność wydobycia do około 15.63TH.

trudność bitcoin
trudność sieci Bitcoin; źródło: link

Przed rozprawą z lokalnymi górnikami w Chinach trudność wydobycia Bitcoina osiągnęła swój szczyt na poziomie 25 T. Spadek liczby górników w Chinach zmniejszył konkurencję o potwierdzenie bloków. Umożliwiło to uzyskanie większych zwrotów tym górnikom, którzy w obliczu całego zamieszania nie przerwali swojej działalności.

Przesłanki zmian w kontekście trudności w wydobywaniu bitcoinów w Chinach

Według danych Statista, zaangażowanie Chin w wydobywanie bitcoinów (BTC) spadło do 46%, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, których udział w tym względzie znacząco wzrósł. USA obsługują teraz blisko 17% światowego hash rate.

statista
rozkład globalnego hash rate Bitcoina w podziale na poszczególne kraje; źródło: link

Podczas swojego wystąpienia w CNBC, Jason Deane stwierdził, że mechanizm dostosowania ostatniej trudności Bitcoina wpływa na jego zysk z wydobycia. Deane, analityk ekonomii kwantowej i kryptowalut, ujawnił, że mechanizm ten zmniejszył zysk z wydobycia o 7,3%.

Podsumowując dyskusję, Mike Colyer powiedział: „Maszyny różnego rodzaju, pochodzące z Chin, potrzebują nowych domów”.

Działania Chin przeciwko przedstawicielom branży wydobywania bitcoinów opiera się na obawach energetycznych związanych z energią elektryczną przez nie zużywaną. Mike Colyer jest CEO Foundry, cyfrowej grupy walutowej z siedzibą w Nowym Jorku. Coyer doszedł do wniosku, że współczesna generacja platform do kopania bitcoinów będzie coraz bardziej zyskiwać na wydajności energetycznej.

Ośrodkami, które stały się najlepszą alternatywą dla górników bitcoinów po chińskich represjach, stały się: Kazachstan, Rosja, Kanada i Stany Zjednoczone.

Jeżeli nie wiesz jeszcze, czym dokładnie jest trudność wydobycia, i jaki wpływa ma na ekosystem Bitcoina, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze