Bitmain traci pozycję lidera w miningu bitcoina

2 395

Antpool i BTC.com muszą pogodzić się z utratą odrobiny swojej dotychczasowej chwały w wyniku znacznego zmniejszenia udziału w nagrodach blokowych Bitcoin w okresie dziennym i tygodniowym. Pule wydobywcze BTC, którymi dowodzi Bitmain, nadal znajdują się w czołówce czterech największych minerów, niemniej jednak przekazały pałeczkę pierwszeństwa F2Pool i Poolin. Bitmain traci pozycję lidera w miningu BTC. Czy straci ją na dobre?

Bitmain traci pozycję lidera w zakresie wydobycia BTC

W ciągu ostatnich trzech miesięcy, podczas gdy hash rate sieci Bitcoin ustanawiała szereg rekordów wydobywczych, pule Bitmain pozostawały w tyle.

Obniżka w udziałach dwóch flagowych pool’i Bitmaina może mieć miejsce przez wzgląd na obrót BTC po cenach znacznie powyżej progu rentowności dla większości chińskich górników. Ponieważ dokładny skład i moc mieszania pul górniczych BTC są raporotwane różnymi metodami, trudno na ten moment ustalić, co stało się z dwoma wiodącymi górnikami.

Pula nie jest również przeznaczona dla jednego operatora wydobywania bitcoinów i każdy może do niej dołączyć. W ten sposób farmy górnicze mogą płynnie zmieniać wartość udziałów. Większa pula oznacza większą szansę na sukces, tzn. wydobycie BTC.

Antpool traci Steam

W przeciągu ostatnich lat, Antpool był świadkiem stopniowego zmniejszania ilości wydobywanych bloków. Mimo to Antpool wykopał w przeszłości ponad 45 000 bloków zyskując maksymalny impet w 2015 roku.

BTC.com wydaje się być w lepszej formie, z udziałem około 14,3% wykopanych bloków. Ten pool często zajmuje drugą pozycję w codziennym miningu, zaraz po F2Pool. Znaczny spadek mocy wydobywczej BTC mógł być związany z niedawnym zamieszaniem natury personalnej w szeregach Bitmaina. We wtorek Jihan Wu wysłał wiadomość e-mail, w której poinformował pracowników firmy, że Zhan „Micree” Ketuan już nie pracuje. Wu polecił nawet powstrzymanie wszelkich prób fizycznego dostępu do kwatery głównej Bitmain:

W ubiegłym roku Bitmain ucierpiał z powodu niepowodzenia IPO. Pomimo ożywienia na rynku sprzedaż pozostała słaba, a konkurenci wyprzedzili wiodącego producenta ASIC. Platformy wydobywcze Bitcoin od Innosilicon i Canaan Mining nadal przejmują udział w rynku.

Bitmain wciąż jednak rozszerza działalność wydobywczą. Przykładem może być otwarta niedawno farma w Teksasie.

Jaki będzie efekt włączenia nowej farmy górniczej dopiero się okaże Trzeba przypomnieć, że Bitmain ogłosił dostawy serii Antminer S17 na początku października, a nowe maszyny mogą znacznie wpłynąć na dystrybucję mocy mieszania bitcoinów.

Nowym urządzeniom od Bitmain przyglądaliśmy się tutaj:

Czy Waszym zdaniem rola Bitmain w ogólnoświatowym kopaniu bitcoina jest w jakiejś mierze zagrożona? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z innymi opracowaniami w temacie bitcoin mining. Mamy nadzieję, że Was zainteresują:

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze