Czy kopanie BTC jest opłacalne? | Czym kopać, żeby wykopać z zyskiem?

W trakcie długiej i mroźnej krypto-zimy, która trwała w 2018 r. i w pierwszych miesiącach 2019 r., górnicy Bitcoin ponosili straty, które doprowadziły wielu z nich do zamknięcia swoich biznesów. Wielu komentatorów uznało, że te problemy odzwierciedlały „stan zdrowia” całej sieci. Jak jest dzisiaj? Czy kopanie BTC jest opłacalne? Czym kopać, żeby wykopać?

Niedawno pojawiły się nowe dane, które sugerują, że wzrost cen osiągnięty w pierwszej połowie 2019 r. sprawił, że wydobycie bitcoin jest opłacalne. Niekoniecznie jednak musi to być informacja pro-wzrostowa dla kursu BTC.

Coraz większa rentowność cieszy górników bitcoin

Cena bitcoina znacznie wzrosła w pierwszej połowie 2019 roku, od najniższej wartości około 3000 $ do szczytowego poziomu usytuowanego nieco poniżej 14 000 $.

Kurs BTC znacznie spadł ze swoich rekordowych poziomów licząc rok do roku. Warto jednak pamiętać, że wciąż znacznie wzrasta od swoich minimów w 2019 roku, co jest świetną informacją dla górników.

Czy kopanie BTC jest opłacalne i ile kosztuje wydobycie bitcoina?

Alex Kern, analityk z Fundstrat Global Advisors, podjał ten temat niedawno na Twitterze. Powiedział, że najpopularniejsze sprzęty do miningu, w tym niektóre starsze, są obecnie opłacalne. Wszystko dlatego, że całkowity koszt wydobycia jednego bitcoina wynosi w przybliżeniu od 7300 do 8500 $:

[…] całkowity koszt wydobycia 1 $ BTC z wykorzystaniem Antminer S9 wynosi 7300 $ i 8500 $ (przy założeniu 0,06 $ / kWh). Platformy starszych i nowszych generacji są opłacalne z BTC na obecnych poziomach cenowych”.

Czy zyskowny mining to zielona flaga dla byków?

Obecność dochodowych górników może przyczynić się do poprawy kondycji sieci Bitcoin. Niekoniecznie jednak stanowi to sygnał do wzrostów kursu BTC. Dlaczego? Górnicy prawdopodobnie sprzedadzą wydobyte z zyskiem kryptowaluty, aby pokryć swoje dotychczasowe wydatki.

Thomas Lee, współzałożyciel Fundstrat, przyłączył się niedawno do tej argumentacji. Mówił o wpływie, jaki zyskowni górnicy mogą mieć na cenę BTC. Wyjaśnił, że jest wysoce prawdopodobne, że sprzedają wydobyte kryptowaluty w celu sfinansowania wydatków. To może oznaczać zniżkową presję na kurs BTC.

Nieważne, czy górnicy wyrzucają swoje bitcoiny na rynek, czy też nie. Rentowność ich działań ma kluczowe znaczenie dla promowania długoterminowego fundamentalnego wzrostu sieci.

Kopanie BTC to temat, który bardzo interesuje naszych Czytelników

Kwestia wydobywania BTC jest jedną z podstawowych, która pasjonuje adeptów miningowej sztuki. Jeżeli przegapiliście lekturę poniższych wpisów, koniecznie nadróbcie zaległości:

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx