Bitcoin skazany na zapomnienie? | 80% banków centralnych pracuje nad walutą cyfrową

Wyniki badania Bank of International Settlements pokazują, że 80 procent światowych banków centralnych pracuje nad wprowadzeniem własnej waluty cyfrowej. Co więcej, 10 procent banków centralnych opracowało projekty już pilotażowe, a banki, które łącznie reprezentują 20 procent światowej populacji twierdzą, że prawdopodobnie wydadzą je w ciągu najbliższych kilku lat.

Prace postępują bardzo szybko

W corocznym raporcie zatytułowanym „Impending arrival – a sequel to the survey on central bank digital currency” ankietowano 66 banków centralnych, w tym banki z Australii, Brazylii, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych na temat ich perspektyw odnośnie CBDC, tj. cyfrowych walut banków centralnych. Banki, które wzięły udział w badaniu, stanowią 90% światowej gospodarki:

banki centralne
źródło: badanie Bank of International Settlements

Wyniki pokazują, że zaangażowanie w CBDC rośnie. W ankiecie z 2018 r. 70% banków centralnych pracowało nad walutami cyfrowymi. To o 10% mniej niż w tym roku.

banki centralne pracują nad waltami cyfrowymi
źródło: badanie Bank of International Settlements

Dowody na ten trend pojawiają się jak grzyby po deszczu. Temat walut cyfrowych badany jest w Korei Południowej, Europejskim Banku Centralnym, a Chiny zamierzają wprowadzić je lada moment. Kraje takie jak Wenezuela czy Senegal już je mają.

Nie chodzi o Bitcoin

Zainteresowanie banków centralnych tematem CBDC nie oznacza zapewne, że niebawem zobaczymy cyfrowe euro czy dolara.

Raport wykazał, że wydanie cyfrowych substytutów gotówki najchętniej rozważyłyby banki centralne na rynkach wschodzących, a nie na rozwiniętych. W rzeczywistości 90% z tych banków, które mogłyby zacząć emitować CBDC w średnim okresie czasu znajduje się w jurysdykcjach rynków wschodzących. Najważniejszymi motywacjami, które podawały banki były: zwiększenie włączenia finansowego, bezpieczeństwa i solidności płatności oraz wydajności płatności krajowych.

motywacja banków centralnych
źródło: badanie Bank of International Settlements

Według raportu żaden bank centralny nie stwierdził, że kryptowaluty są znaczące dla płatności krajowych lub transgranicznych. Użyteczność kryptowalut jest albo uważane za „trywialną / bezużyteczną”, albo wprost „skazaną na zapomnienie”.

Podyskutujmy chwilę na temat wyników badania odnosząc się do wczorajszego artykułu Maćka Kmity:

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze