Bitcoin skazany na zapomnienie? | 80% banków centralnych pracuje nad walutą cyfrową

2 652

Wyniki badania Bank of International Settlements pokazują, że 80 procent światowych banków centralnych pracuje nad wprowadzeniem własnej waluty cyfrowej. Co więcej, 10 procent banków centralnych opracowało projekty już pilotażowe, a banki, które łącznie reprezentują 20 procent światowej populacji twierdzą, że prawdopodobnie wydadzą je w ciągu najbliższych kilku lat.

Prace postępują bardzo szybko

W corocznym raporcie zatytułowanym „Impending arrival – a sequel to the survey on central bank digital currency” ankietowano 66 banków centralnych, w tym banki z Australii, Brazylii, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych na temat ich perspektyw odnośnie CBDC, tj. cyfrowych walut banków centralnych. Banki, które wzięły udział w badaniu, stanowią 90% światowej gospodarki:

banki centralne
źródło: badanie Bank of International Settlements

Wyniki pokazują, że zaangażowanie w CBDC rośnie. W ankiecie z 2018 r. 70% banków centralnych pracowało nad walutami cyfrowymi. To o 10% mniej niż w tym roku.

banki centralne pracują nad waltami cyfrowymi
źródło: badanie Bank of International Settlements

Dowody na ten trend pojawiają się jak grzyby po deszczu. Temat walut cyfrowych badany jest w Korei Południowej, Europejskim Banku Centralnym, a Chiny zamierzają wprowadzić je lada moment. Kraje takie jak Wenezuela czy Senegal już je mają.

Nie chodzi o Bitcoin

Zainteresowanie banków centralnych tematem CBDC nie oznacza zapewne, że niebawem zobaczymy cyfrowe euro czy dolara.

Raport wykazał, że wydanie cyfrowych substytutów gotówki najchętniej rozważyłyby banki centralne na rynkach wschodzących, a nie na rozwiniętych. W rzeczywistości 90% z tych banków, które mogłyby zacząć emitować CBDC w średnim okresie czasu znajduje się w jurysdykcjach rynków wschodzących. Najważniejszymi motywacjami, które podawały banki były: zwiększenie włączenia finansowego, bezpieczeństwa i solidności płatności oraz wydajności płatności krajowych.

motywacja banków centralnych
źródło: badanie Bank of International Settlements

Według raportu żaden bank centralny nie stwierdził, że kryptowaluty są znaczące dla płatności krajowych lub transgranicznych. Użyteczność kryptowalut jest albo uważane za „trywialną / bezużyteczną”, albo wprost „skazaną na zapomnienie”.

Podyskutujmy chwilę na temat wyników badania odnosząc się do wczorajszego artykułu Maćka Kmity:

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze