Banki centralne powinny rozważyć emisję cyfrowej waluty, twierdzi dyrektor MFW

źródło: pixabay.com
898

Podczas wydarzenia Fintech Festival w Singapurze, dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Christine Lagarde, powiedziała, iż banki centralne powinny rozważyć możliwość emisji waluty cyfrowej. Ponadto, Lagarde stwierdziła, że ​​wspierana przez bank centralny waluta cyfrowa pomoże zwiększyć bezpieczeństwo i prywatność transakcji.  Dodatkowo, pomysł ten jest efektywnym rozwiązaniem wobec płatności gotówkowych. 

„Uważam, że powinniśmy rozważyć możliwość emisji cyfrowej waluty” – powiedziała Christine Lagarde

Szefowa MFW twierdzi, że ​​banki centralne mogłyby projektować własne cyfrowe waluty. Banki sprawdzałaby tożsamości użytkowników, które byłyby uwierzytelniane, ale nie ujawniane stronom trzecim, zapewniając częściową anonimowość.  Jak sama mówi, w tej koncpcji kontrole prania pieniędzy i finansowania terroryzmu przebiegałyby znacznie prężniej, z korzyścią dla służb państwowych.

„Korzyści są oczywiste: Twoja płatność byłaby natychmiastowa, bezpieczna, tania i potencjalnie częściowo anonimowa, a banki centralne zachowałyby pewną podstawę płatności” – dodała

kryptowaluty
źródło: pexels.com

Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a kryptowaluty i banki

Christine Lagarde oświadczyła w lutym br, że międzynarodowe działania regulacyjne w sprawie kryptowalut są „nieuniknione”. Lagarde, która jest dyrektorem zarządzającym organizacji międzynarodowej, która ma na celu wspieranie globalnej stabilności finansowej, powiedziała, że obawy MFW dotyczące kryptowalut wynikają w dużej mierze z ich potencjalnego wykorzystania w nielegalnej działalności finansowej. W wywiadzie dla CNNMoney 11 lutego powiedziała:

„Aktywnie angażujemy się w zwalczanie prania pieniędzy i przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu, co wzmacnia naszą determinację do pracy w tych dwóch kierunkach.”

EBC nie ma planów odnośnie emisji kryptowaluty

We wrześniu br. prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, oświadczył o aktualnym braku zainteresowania emisją kryptowaluty wspartej przez bank centralny. Draghi zwrócił jednak uwagę na fakt, iż rozważają taką możliwość w przyszłości. Europejski Bank Centralny (EBC) nie ma aktualnie żadnego planu emisji waluty cyfrowej, gdyż w dalszym ciągu kryptowaluty są niestabilne, a wykorzystanie fizycznej gotówki wciąż jest wysokie w strefie euro – napisał w liście Draghi.

„Europejski Bank Centralny i Eurosystem nie mają obecnie żadnych planów odnośnie emisji cyfrowej waluty wspartej przez bank centralny. Niemniej jednak uważnie analizujemy potencjalne konsekwencje emisji takiej waluty jako uzupełnienie gotówki. W związku z tym uważnie śledzimy działania innych banków centralnych i współpracujemy ze społecznością banków centralnych w kontekście wyznaczającym standardy, takich jak Komisja Płatności i Infrastruktury Rynku (CPMI)” – napisał w liście prezes EBC, Mario Draghi

Co sądzicie o słowach Lagarde? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze