7 największych błędów inwestycyjnych, których należy unikać

Istnieje powód, dla którego praktycznie każdy film lub artykuł na temat inwestycji w kryptowaluty zawiera klauzulę o wyłączeniu odpowiedzialności i apel o przeprowadzenie własnego researchu przed inwestycją. Ale czy rzeczywiście możesz samodzielnie przeprowadzić taki research? Czy masz niezbędną wiedzę, aby zrozumieć technologię, terminologię, ekosystem itp., aby móc określić potencjał konkretnych kryptowalut?

Nawet osoby, które interesują się technologią kryptowalut zawodowo i rozumieją znaczenie powszechnych terminów i aspektów technicznych z nią związanych, często nie są w stanie określić przyszłości danych projektów ani bezbłędnie wskazać przesłanek, które mogą napędzać potencjał wzrostu zasilanych przez nie aktywów cyfrowych. Podobna sytuacja dotyczy zdecydowanej większości populacji, która odkryła w sobie upodobanie do idei „szybkiego wzbogacenia się” poprzez inwestycje w kryptowaluty.

Ludzie popełniają typowe błędy podczas inwestowania z powodu braku zrozumienia fundamentalnych kwestii i marzenia o bogactwie z dnia na dzień. Często kończy się to dużymi stratami lub całkowitą utratą początkowej kwoty inwestycji.

Najlepszą metodą na to, aby nie stracić pieniędzy na kryptowalutach, jest dopuszczenie do siebie możliwości popełnienia błędów. Oto siedem najbardziej największych błędów, których popełnienie może okazać się dla inwestora bardzo dotkliwe. Powinieneś ich unikać niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy też uważasz się za eksperta.

1. Kupowanie monety, ponieważ jest tania jak barszcz

Wszyscy chcemy szybko się wzbogacić. Chcemy obudzić się pewnego dnia i zobaczyć, że kupione przez nas krypto pomnożyło setki lub tysiące razy naszą cenę zakupu?

Aby osiągnąć ten cel, trudno kupić kryptowalutę, która kosztuje już setki dolarów i oczekiwać, że pomnoży ona swoją wycenę tysiąc razy. Ludzki mózg lubi sądzić, że cyfrowe monety dostępne za kilka centów lub znacznie mniej niż cent mają potencjał do wzrostu ceny zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Ponadto, ponieważ są super tanie, możesz kupić ich miliony! 😉

Ten pogląd został ugruntowany przez kryptowaluty, takie jak Doge czy Shiba Inu, które wzrosły tysiąc razy w stosunku do ceny początkowej. Ale większość ludzi zapomina albo po prostu nie wie, że setki innych monet, które były dostępne tanio, zniknęły już z rynku. Czy wiesz, co się stało z ich inwestorami?

Zgadza się, najprawdopodobniej wszyscy stracili całą swoją inwestycję. Te super tanie monety mogą w krótkim czasie spaść do zera. Im bliżej zera znajdują się tu i teraz, tym szybciej mogą tam dotrzeć.

Co możesz z tym zrobić zrobić:

 • Staraj się nie wpaść w pułapkę niskiej ceny. Zanim przeznaczysz oszczędności swojego życia na potencjalne „uśpione olbrzymy”, zweryfikuj ich fundamenty i opinie na ich temat
 • Jeśli nie jesteś w stanie przeprowadzić własnych badań, trzymaj się stabilnych monet ze sprawdzonymi wynikami na rynku.

2. Spieniężanie inwestycji długoterminowych

W dzisiejszych czasach filmy z YouTube, internetowe grupy dyskusyjne i medialne doniesienia kipią od opowieści, jak ktoś dzięki kryptowalutom zarobił miliony w ciągu jednej chwili. Niedawno pojawiły się wieści o przedstawicielach wyższej kadry zarządzającej Goldman Sachs, która zarobiła miliony dzięki wzrostowi ceny Dogecoina i zrezygnowała z pracy.

Te posty sprawiają, że ludzie wierzą, że mogą również szybko zarobić i przejść na wcześniejszą emeryturę lub szybko stać się super bogaczami. Kiedy taka euforia się rozprzestrzenia, ludzie zazwyczaj starają się zainwestować wszystko, co mają, i osiągnąć maksymalny zysk.

W tym ślepym wyścigu wielu wycofuje się ze swoich dobrze zaplanowanych, długoterminowych inwestycji i inwestuje pieniądze w instrument, który jest hitem TU i TERAZ.

To jeden z najważniejszych błędów inwestycyjnych! Zawsze rozsądnie jest nie ingerować w swoje wcześniejsze, dobrze zaplanowane inwestycje. Jeśli przeszedłeś przez planowanie finansowe i zdecydowałeś się zainwestować, powinieneś trzymać się założeń swojego planu do końca, aby ostatecznie zgarnąć z niego zyski.

Jeśli regularnie będziesz przerywać długoterminowe plany inwestycyjne, nigdy nie będziesz w stanie osiągnąć swoich celów. Zawsze będziesz ofiarą kolejnej gorączki złota i podążać za nią, nie czerpiąc z tego większych zysków.

Co możesz z tym zrobić:

 • Nie przerywaj długoterminowego planu inwestycyjnego, chyba że zwrot nie jest zgodny z początkowymi oczekiwaniami.
 • Inwestuj tylko nadwyżki lub nowo-zarobione pieniądze. Nigdy nie inwestuj środków, których nie masz, tj. nie inwestuj pożyczonych pieniędzy.

3. Kupowanie drogo i sprzedawanie tanio

Kupowanie drogo i sprzedawanie tanio to klasyczny błąd popełniany przez większość inwestorów detalicznych. I to jest jeden z powodów, dla których nie czerpią oni zysków z trade’ów. W rzeczywistości sprawia to, że ​​ludzie ciągle tracą swoje pieniądze.

Kiedy cena coina idzie w górę, ludzie zakładają, że ma ona dobre perspektywy. Boją się, że przegapią okazję. A co, jeśli cena wzrośnie zbyt wysoko, a Ty nie popłyniesz na tej fali? W pośpiechu, aby wziąć udział w wyścigu, ludzie wkładają w projekty zbyt dużo pieniędzy, podczas gdy cena jest już naprawdę wysoko.

Kiedy cena aktywa spada, ci sami ludzie wpadają w panikę. Większość inwestorów nie może zatrzymać swojej inwestycji, ponieważ nie ma pojęcia o podstawach kryptowalut. Idą z prądem rynku. Sprzedają poniżej ceny kupna i ponoszą straty.

Zarabiają Ci, którzy kupują w dołku i sprzedają na szczytach.

Co możesz zrobić:

 • Zanim zainwestujesz ciężko zarobione pieniądze spróbuj zrozumieć, dlaczego cena monety w pewnym momencie rośnie
 • Spróbuj oprzeć się przymusowi kupowania lub sprzedawania monet na podstawie ich ruchów w górę lub w dół. Być może nie osiągniesz największego zysku, ale z pewnością uchronisz się przed znacznymi stratami.

4. Duże inwestycje „za jednym zamachem”

Większość początkujących inwestorów popełnia ten błąd — wydaje wszystkie pieniądze na zakup monet w bardzo krótkim czasie. Ulegają urokowi ceny, którą widzą jako pierwszą. To sprawia, że ​​tracą na kupowaniu monet taniej, gdy ceny spadają, ponieważ nie mają już pod ręką płynności.

Rynek kryptowalut jest obecnie bardzo zmienny. Niektórzy celebryci tweetują lub mówią coś w mediach o danej monecie, a cały rynek kryptowalut odpowiednio reaguje. Reakcje ceny bywają dość dynamiczne, a reakcje inwestorów najczęściej po prostu spóźnione.

Jeśli jesteś początkującym traderem/ inwestorem, obserwujesz ruch cen przez cały dzień, aby znaleźć odpowiedni moment na zainwestowanie swoich pieniędzy. Przy niewielkim trendzie spadkowym czujesz, że jest to Twoja szansa na zdobycie większej liczby wybranych przez Ciebie monet. Jeśli cena rośnie czujesz, że powinieneś dodać do swojego portfela więcej monet, zanim cena poszybuje zbyt wysoko.

Pośpiech sprawi, że będziesz lokować swoje pieniądze w każdą huśtawkę cenową, dopóki nie pozbędziesz się ich wszystkich. Ponadto, jeśli na rynku pojawi się jakiś news o sentymencie wzrostowym, spróbujesz włożyć wszystkie swoje pieniądze za jednym zamachem, ponieważ nie będziesz chciał przegapić tej „jedynej okazji w życiu”.

Co możesz zrobić:

 • Oprzyj się pokusie monitorowania wykresów cen przez cały dzień. Zrób coś innego, przeczytaj książkę, poszukaj informacji na temat nowych kryptowalut, skup się na swoich studiach lub pracy
 • Podziel swoją płynność na wiele faz inwestycji. Zaplanuj zakupy i trzymaj się wyznaczonej osi czasu.

5. Wkładanie wszystkich pieniędzy w jeden rynek

Oprócz wkładania wszystkich pieniędzy za jednym razem, wiele osób popełnia błąd polegający na zainwestowaniu całej kwoty w jedną kryptowalutę. To ryzykowne podejście. Możesz pomyśleć — inwestowanie w samą kryptowalutę jest ryzykowne. To prawda, ale powinieneś starać się jak najbardziej zdywersyfikować swój portfel, a tym samym ograniczyć ryzyko.

Kiedy inwestujesz sto procent swojej gotówki w jednego coina, jesteś całkowicie na łasce tej pojedynczej kryptowaluty. Jeśli projekt zawiedzie lub jego cena znacznie spadnie, stracisz większość swojej inwestycji. Nie będziesz mieć żadnych innych monet, aby wyrównać straty.

Zdecydowanie lepszym podejściem jest rozłożenie kapitału na wiele kryptowalut. Ulokuj część swoich pieniędzy w najbardziej znanych, stabilnych monetach, które są na rynku od kilku lat i mają solidne wyniki historyczne. Pozostałe środki możesz przeznaczyć na inwestycję w projekty większego ryzyka, które Twoim zdaniem szybko wzrosną.

Co możesz zrobić:

 • Trzymaj się z daleka od wyboru jednej szczęśliwej monety, która uczyni Cię bogatym w ciągu jednej chwili. Może się okazać, że tak samo szybko wszystko stracisz.
 • Przeznacz swoje pieniądze na zakup wielu cyfrowych monet i kupuj je etapami.

6. Łapanie „timingu” rynku

Próba wyczucia rynku w kontekście czasu to kolejny z najczęstszych błędów popełnianych przez inwestorów. Myślą, że mogą kupować monety po najniższym kursie i sprzedawać tuż przed spadkiem ceny. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie stale monitorują wykres cenowy…

Większość uczestników rynku, którzy próbują przewidzieć ruch cen cyfrowych monet, traci pieniądze. To prosty fakt; nikt nie potrafi perfekcyjnie określić timingu na rynku, zwłaszcza inwestorzy detaliczni tacy jak my.

Jedynymi ludźmi, którzy mogą próbować to robić są ci, którzy mają dostęp do wiadomości nieujawnionych szerszej publiczności. Mogą oni również manipulować rynkiem ze względu na swoje ogromne zasoby. Przeciętni inwestorzy nie dysponują z reguły ani informacjami o charakterze poufnym, ani też tak dużą ilością środków, aby móc próbować wpływać na rynek kryptowalut.

Co możesz zrobić:

 • Ustaw docelową cenę kupna lub sprzedaży monet. Jeśli cel zostanie osiągnięty, podejmij działania. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz dźwigni.
 • Nie idź z prądem rynku i przesuwaj swój target, poszukując szansy na maksymalizacje potencjalnych zysków. Trzymanie się planu jest w tej kwestii kluczem do zysku w perspektywie długoterminowej.

7. Brak strategii wyjścia

Większość inwestorów nie ma pojęcia, kiedy sprzedać swoje monety. Jedyne, co planują, to sprzedawać, kiedy osiągną maksymalny zysk. Trudno jednak określić, jaka miałaby to być kwota.

Brak strategii wyjścia jest jednym z najgorszych błędów, jakie mogą popełnić inwestorzy. Dzięki temu nie sprzedają, gdy cena wzrośnie, ponieważ spodziewają się dalszego wzrostu. Nie sprzedają też swoich monet, gdy ceny drastycznie spadają. Mają nadzieję, że w jakiś sposób zmniejszą swoją stratę, czekając na wzrost ceny.

Brak planowania pozycji inwestycyjnych sprawia, że ​​pod wpływem chwili podejmują losowe działania. A jeśli twoją strategią wyjścia jest reagowanie na ruch na rynku, pozostawiasz swoje ciężko zarobione pieniądze na łasce losu.

Co możesz zrobić:

 • Zawsze miej strategię wyjścia. Określ, kiedy chcesz sprzedać swoją inwestycję.
 • Zawsze ustalaj cenę docelową zarówno dla zysku, jak i straty. Po osiągnięciu docelowego zysku lub straty w portfelu sprzedaj swoje udziały.

Słowem podsumowania

Większość inwestorów kryptowalutowych, zwłaszcza nowych uczestników rynku, nie ma jasnego pomysłu na zrównoważone inwestowanie. W połączeniu z tym, nieznajomość typowych błędów okazuje się z reguły kosztowna. Teraz jesteś świadomy błędów, których należy unikać, inwestując ciężko zarobione pieniądze (i dotyczy to nie tylko kryptowalut).

Pamiętaj o tych błędach i unikaj ich, jak tylko możesz. Wspomniane sugestie mogą pomóc w bezpiecznym inwestowaniu. To z kolei może pomóc w osiągnięciu zysku z inwestycji w dłuższej perspektywie.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze