Jak zarabiać więcej na kryptowalutach?
Najważniejszy na rynku kryptowalut jest czas. Albo nauczysz się szybko podejmować decyzje i działać, albo zostaniesz w tyle. Krypto nie jest jak każdy inny rynek, który śledziłeś wcześniej. Tutaj wszystko dzieje się szybko.
Oto kilka przykładów:
- jednego dnia cena tokena projektu przebija sufit; następnego dnia po przebudzeniu się widzisz, że spadła do zera,
- Elon Musk tweetuje, że Tesla akceptuje bitcoiny. Babcia pyta Cię, jak kupić BTC? Elon znowu tweetuje. Tym razem twierdzi, że bitcoin szkodzi środowisku. Babcia szaleje i zamyka wszystkie pozycje,
- Chiny po raz n-ty zakazują kryptowalut. Ludzie boją się sprzedać swoje aktywa. Część doniesień okazała się fake newsami. Ludzie znowu kupują;
- Wieloryby i instytucje takie jak JP Morgan czy Goldman Sachs manipulują rynkiem. Ceny doświadczają pump & dump.
To tylko przykłady, aczkolwiek pokazują pewną tendencje. Jeśli chcesz brać udział w tym rynku, powinieneś być na to przygotowany. Jesteś na łodzi na środku oceanu. Ryzyko sztormu wisi nad Tobą zarówno w dzień, jak i w nocy. Trudno tu o komfort spokojnego śledzenia wykresów z ogromem czasu na podjecie decyzji. Decyzje trzeba podejmować szybko.
1. Zapomnij o roku 2009 i idź naprzód
Znam pewnego gościa. Bardzo interesuje się nowinkami technicznymi. W 2013 roku wprowadził mnie do świata Bitcoina. Od tego czasu za każdym razem, gdy go widzę, mówi mi:
„Bitcoin jest teraz za drogi. Teraz jest już za późno na wejście na rynek.”
To prawda, że w dzisiejszych czasach coraz więcej osób wie o technologiach blockchain i kryptowalutach. Ale jeśli siedzisz z boku i cały czas narzekasz, dlaczego nie kupiłeś bitcoina 10 lat temu, to coś jest nie tak.
Chińskie przysłowie mówi:
„Najlepszy czas, żeby posadzić drzewo, był 20 lat temu, a druga najlepsza pora jest dzisiaj.”
Zbadaj rynek, znajdź dobre projekty i zaplanuj swoje wejście. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak tego dokonać, sprawdź linki znajdujące się na końcu niniejszej publikacji.
2. Kupuj, ale też sprzedawaj
Jeśli jesteś traderem, prawdopodobnie posiadasz pewną strategię, według której podejmujesz działania na rynku, np.:
- przeznaczasz 10–20% swojej miesięcznej pensji na rzecz zakupu aktywa X,
- kupujesz X, gdy osiąga ono Twoją docelową cenę Y.
Te strategie są bardzo zdrowe i warto je stosować. Problem polega jednak na tym, że jeśli myślisz wyłącznie o kupowaniu kryptowalut bez jasno określonej strategii wyjścia, układanka nie jest kompletna.
Prawdopodobnie słyszałeś, że wiele osób poleca kupowanie bitcoinów i trzymanie ich choćby nie wiem co. Wielu z nas wierzy, że bitcoin to złoto przyszłości. Postrzegamy to bardziej jako rodzaj aktywów typu „store of value”. Mamy nadzieję, że zapewni nam to możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.
To może działać w przypadku BTC. W odniesieniu do większości tokenów nie jest to jednak mądra strategia.
Sprawdź 100 najlepszych monet z lat 2013, 2015, a nawet 2019. Ile nazw rozpoznajesz? Jaki procent tych projektów wciąż żyje? 80–90% tych projektów jest martwych, ma znacznie niższą cenę lub utknęło w sennej konsolidacji.
W przypadku altcoinów (w tym ETH) warto zdefiniować poziom stop-loss. W chwili, gdy ceny danych aktywów przekroczą wyznaczone przez Ciebie progi, sprzedawaj. Nawet jeśli nie jesteś day traderem, automatyzacja tych działań pomoże Ci inwestować bezpiecznie.
Nie bądź zbyt chciwy. Jeśli zauważysz duży wzrost cen niektórych monet, staraj się realizować zyski. Załóżmy na przykład, że kupujesz dzisiaj DOGE o wartości 1000 USD. Po trzech miesiącach Elon Musk tweetuje. Dzięki temu Doge cena meme-coina rośnie i teraz masz 3000 USD. W takiej sytuacji dobrze jest wypłacić, np. około 1500 USD. W ten sposób odzyskasz swoją początkową inwestycję, będziesz cieszyć się pewnymi zyskami i oczywiście nadal możesz być członkiem społeczności Doge (jeśli ma to dla Ciebie znaczenie).
3. Kupuj dołki, sprzedawaj szczyty
Spójrzmy prawdzie w oczy. Kupowanie monet w czasie krachu na rynku lub trendów spadkowych jest ryzykowne. Do najbardziej zyskownych trade’ów dochodzi jednak często właśnie wtedy, gdy kupujesz w tych momentach.
Jeśli przejrzysz historyczne wykresy bitcoina, zobaczysz, że 6 lub 7 razy cena spadała między 20–70%. Na podstawie historycznego price action można zauważyć, że silne monety, takie jak bitcoin, testowały dotychczas swoje poprzednie rekordy wszech czasów. Oznacza to, że gdy np. rynek BTC załamie się o 60–70%, statystycznie rzecz biorąc masz szansę kupić kryptowalutę z niemałym rabatem.
W przypadku niektórych z tych korekt nie było zbyt wiele czasu na podjęcie działań. Niektóre z nich trwały zaledwie kilka dni.
To oczywiście nie jest porada inwestycyjna, aczkolwiek kiedy następnym razem zobaczysz tak dużą obniżkę ceny BTC, warto rozważyć zakup.Nie porady finansowe, ale następnym razem, gdy zobaczysz coś takiego, lepiej bądź chciwy.
4. Bądź chciwy, ale nie w przypadku shitcoinów
Bycie chciwym i kupowanie w dołku nie ma nic wspólnego z handlem shitcoinami.
Jeśli otworzysz YouTube i wpiszesz:
„Jakie są najlepsze kryptowaluty z potencjałem 1000x do kupienia teraz?”
Następnie otwierasz kanał przypadkowego faceta, który doradza ci:
„Pospiesz się i kup monetę DOGEMOONSWAPODOT”
Następnie inwestujesz w tego coina 1000 USD. Dalszy ciąg tej historii jest dość jasny do przewidzenia. Twoja początkowa inwestycja spada i spada… aż osiągnie 0!
Jest całkowicie OK, jeśli nie jesteś ekspertem w handlu lub inwestycjach. Nie jest dziwne, jeśli nie orientujesz się w koncepcjach technicznych stojących za blockchainami i kryptowalutami.
Może się zdarzyć, że jeśli nie miałeś czasu przejrzeć informacji na temat fundamentów, tokenomiki, czy zespołu każdego projektu, ale…
Ślepe podążanie za tym, co podpowiadają Ci inni ludzie nie powinno być tolerowane, a tym bardziej praktykowane. Nie jest również w porządku, jeśli rozumiesz, że popełniłeś błąd – wszedłeś w złą inwestycję – i pomimo tego wkładasz w nią coraz więcej pieniędzy.
Bądź ostrożny!
Zainwestowałeś w zły token? To się zdarza nam wszystkim. Rezygnujesz ze swojej pozycji ze stratą 20, 30, 40%. To będzie dla ciebie cenna lekcja w przyszłości. Nie martw się. Jeśli wyciągniesz odpowiednie wnioski, będziesz mógł skorzystać z większej liczby szans, które niesie ze sobą rynek.
Jeśli jesteś nowy w tej dziedzinie, trzymaj się najsilniejszych i bardziej ugruntowanych projektów, takich jak BTC i ETH. Idąc do przodu, zdobywaj wiedzę na temat nowych coinów i dywersyfikuj swoje portfolio.
Słowem podsumowania
Bitcoin w ostatnich latach odnotowywał średni, 200% wzrost ceny (rocznie).
Każdego dnia słyszysz o nowych monetach na rynku, które notują 10-krotny lub 100-krotny wzrost cen. Ludzie stają się bogaci z dnia na dzień. Ludzie bankrutują z dnia na dzień.
Na ceny wpływają również określone wydarzenia. Pomyśl o Chinach, SEC, Salwadorze, Elonie Musku, koronawirusie…
Porównaj to z tradycyjnym rynkiem akcji. Prawdopodobnie nie dostrzeżesz tam takiego wymiaru napięcia i zmienności. Historycznie rzecz biorąc, na tym rynku możesz zarobić rocznie 10–15%. Rynek aktywów cyfrowych rozwija się bardzo szybko. Jeśli chcesz uczestniczyć w nim jako jednostką osiągającą ponadprzeciętne zyski, musisz nauczyć się podejmować szybkie decyzje.
źródło: Ehsan Yazdanparast: 4 Simple Strategies to Boost Crypto Investment Profits; źródło: link
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł, ani w całości, ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadn ego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.