Boty tradingowe | Przegląd rozwiązań rynkowych do zastosowań w sektorze kryptowalut

Rynek zapewnia wiele rozwiązań w zakresie automatyzacji tradingu kryptowalutami. Które boty tradingowe wybrać z gąszczu dostępnych ofert?

Boty tradingowe oferują uczestnikom rynku kryptowalut o wiele więcej, niż z początku mogłoby się wydawać. Wśród dostępnych opcji znajdują się, oprócz ustawień w zakresie timingu egzekucji określonych zagrań, możliwości w zakresie analizy danych, efektywnego zarządzania portfelem inwestycyjnym, korzystania z rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję i wiele, wiele innych.

Niniejsze opracowanie stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o to czym są i co potrafią boty tradingowe, jak również próba wskazania kilku najbardziej znanych i najchętniej wybieranych przez traderów platform. Nie jest to wpis sponsorowany i nie zawiera linków afiliacyjnych. Przeglądu dokonałem na podstawie źródeł dostępnych w Internecie, w oparciu o badania przeprowadzone w tej kwestii przez znane i uznane podmioty w branży – przede wszystkim Coinmonks.

Jeżeli w toku lektury okaże się, że znasz platformę, która nie została uwzględniona w zestawieniu a warto by było, by się tu znalazła, daj nam znać w komentarzu.

Boty tradingowe w akcji, czyli co możesz dzięki nim osiągnąć?

1. Automatyzacje egzekucji powtarzalnych czynności

Wykonywanie dużej liczby powtarzalnych czynności może okazać się dość frustrujące, a już na pewno czasochłonne. Bot do handlu kryptowalutami umożliwia wirtualne „kopiowanie i wklejanie” określonych zadań, aby z łatwością przeprowadzać transakcje.

Jednym z najlepszych sposobów, w jaki boty mogą pomóc w tego typu rekurencjach, jest okresowe rebalansowanie portfela. Rebalancing oznacza utrzymywanie stałej kompozycji portfela w początkowo dobranym składzie, który jest optymalny dla celu i ryzyka portfela każdego inwestora w zgodzie ze stosowaną przez niego strategią. Jeśli chcesz przeprowadzać taką procedurę co godzinę, musisz zebrać się na systematyczność i o tym pamiętać. Korzystając z botów możesz zaprogramować je w taki sposób, aby dokonywały one rebalancingu za ciebie – oczywiście w ramach jasno określonych kryteriów i czasu.

2. Timing

Timing, rozumiany jako umiejętność osiągnięcia wysokiego stopnia dokładności, ma w tradingu kluczowe znaczenie. Każda pojedyncza transakcja może mieć ogromny wpływ na Twoje potencjalne zarobki. Załóżmy, że cena bitcoina spada i chcesz sprzedać swoją pozycję w momencie, gdy BTC osiągnie linię wsparcia 59 000 USD. Gdybyś miał to zrobić ręcznie, musiałbyś cierpliwie i uważnie obserwować wykres cenowy, a nawet wtedy możesz nie zdołać pociągnąć za spust w odpowiednim momencie. Bot handlowy można łatwo zaprogramować tak, aby monitorował rynek i wykonywał transakcje we właściwych momentach. Za Ciebie.

3. Najprościej, jak tylko się da

Rozważmy przykład „inteligentnego kierowania zamówień” (ang. smart order routing).

Wyobraź sobie, że chciałbyś, aby (czasem symultanicznie, czasem nie) procesować transakcje na wielu parach handlowych. Każda para musi być dokładnie określona zgodnie z jej czasem, ilością aktywów i ceną transakcji. Cała ta „trasa” musi zostać ukończona w określonym terminie, zanim zmienią się warunki rynkowe.

Z założenia oczywiste i niby proste prawda? Realizacja tego rodzaju trade’ów może jednak okazać się niemożliwa do przeprowadzenia przez Ciebie tu i teraz, kiedy siedzisz przed monitorem i analizujesz wykresy cenowe. To tylko jeden z wielu przykładów złożoności, których możesz chcieć doświadczyć podczas tradingu. Bardzo szybko możesz dojść do wniosku, ze niektóre strategie są praktycznie niemożliwe do wdrożenia na drodze „ręcznej” kontroli.

Boty handlowe mogą być użyte do łatwej automatyzacji tych skomplikowanych i pozornie niemożliwych strategii.

Boty tradingowe do tradingu kryptowalutami

1. Pionex

Pionex to giełda z wbudowanym botem do handlu kryptowalutami. Pionex nie stara się oferować klientom ryzykownych, wysoce lewarowanych produktów handlowych, zamiast tego zachęca ich do ograniczania dźwigni i myślenia jak inwestorzy, a nie hazardziści.

Takie podejście jest również widoczne w botach handlowych oferowanych przez Pionex. Nie mają one w ogóle być podobne do większości reklamowanych botów handlowych, nie obiecują algorytmów sztucznej inteligencji, które przyniosą ogromne zyski.

Boty tradingowe na Pionex to zautomatyzowane narzędzia, które zostały stworzone po to, aby pomóc inteligentnemu inwestorowi w realizacji jego strategii. W sumie Pionex oferuje kilkanaście botów handlowych, każdy zbudowany dla innego rynku i innej sytuacji:

Grid Trading Bot, Leveraged Grid Bot, Margin Grid Bot, Infinity Grid Bot, Reverse Grid Bot, Leveraged Reverse Grid Bot, Dollar-Cost Averaging Bot, TWAP Bot, Trailing Take Profit Bot, and Spot-Futures Arbitrage Bot.

Więcej szczegółowych informacji na temat botów Pionex uzyskasz tutaj

2. Bitsgap

Bitsgap jest najbardziej znany ze swojego unikalnego bota do zautomatyzowanego tradingu handlu.

Algorytm zaimplementowany przez Bitsgap oparty jest na prostej i skutecznej technice zwanej GRID. Dystrybuuje on inwestycje proporcjonalnie w zakresie handlowym określonym przez tradera.

Za każdym razem, gdy zlecenie z limitem kupna jest wypełnione, bot składa nowe zlecenie sprzedaży tuż powyżej tej ceny. I odwrotnie, nowe zlecenie kupna jest umieszczane pod każdym wypełnionym zleceniem sprzedaży. Dopóki cena mieści się w granicach zakresu handlowego, bot będzie handlował non stop.

Algorytm Bitsgap został zaprojektowany tak, aby maksymalizować zysk z kupowania po niskich i wysokich cenach za każdym razem, gdy cena podlega wahaniom. Zautomatyzowane boty mają wszystkie funkcje kontroli ryzyka, takie jak Stop-loss, Trailing UP, Take Profit i kilka ciekawych strategii wyjścia.

  • Rozwiązanie działa w chmurze, więc nie musisz niczego pobierać
  • Boty handlowe są oparte na przejrzystej i wydajnej logice
  • Oferuje symulator tradingu bez ryzyka w trybie DEMO
  • 14-dniowy, bezpłatny okres próbny

Link do recenzji Bitsgap

3. Cryptohopper

Cryptohopper to płatny bot do handlu BTC i innymi kryptowalutami. Zanim jednak zdecydujesz się wykupić subskrypcję, narzędzie oferuje 7-dniowy okres próbny.

Jednym z dobrze znanych botów handlowych na Cryptohopper jest bot market-makingowy. Jest podobny do Grid Bot w Pionex, ale bardziej koncentruje się na zyskach ze spreadu w order book’u.

4. Quadency

Najlepszą częścią Quadency jest funkcja testowania wstecznego, dzięki której można zrobić to na podstawie konkretnych danych i liczb, zamiast błądzić po omacku. Jest to także najważniejsza funkcja tego bota. Zawsze dobrze jest poznać wydajność danych historycznych przed użyciem realnych pieniędzy.

Szczegółowa recenzja Quadency: link

5. Mudrex

Mudrex sprawia, że inwestowanie z wykorzystaniem botów kryptowalutowych jest tak proste, jak inwestowanie w fundusz inwestycyjny. Podają bardzo przejrzyste informacje, mają szeroką gamę botów w oparciu o stopień apetytu na ryzyko i bardzo atrakcyjny model cenowy.

Platforma Mudrex ma ponad 7000 użytkowników, którzy tradują na platformie średnim wolumenem obrotu w wysokości ponad 400 mln USD. Są wspierani przez dobrze znanych inwestorów VC i aniołów biznesu oraz mają bardzo aktywną i zaangażowaną społeczność.

Mudrex nie buduje własnego bota. Zamiast tego ma wyselekcjonowany rynek botów utworzony przez profesjonalnych traderów. Najlepsze w tej platformie jest to, że wszystkie informacje dotyczące wydajności bota są publiczne i łatwe do zrozumienia nawet dla początkujących użytkowników.

Link do recenzji bota: tutaj

6. Coinrule

Coinrule to doskonały wybór dla początkujących. Bot pozwala nawet mniej zaawansowanym traderom zbudować swoją strategię handlową w ciągu minuty. Przyjazny dla użytkownika interfejs prowadzi użytkowników krok po kroku przez proces tworzenie bota handlowego.

Biblioteka szablonów zawiera ponad 150 predefiniowanych algorytmów, które pomagają początkującym w prowadzeniu systemu handlowego dostosowanego do ich potrzeb. Platforma umożliwia zastosowanie różnych strategii handlowych, wraz z określaniem poziomów stop loss, take profit i integracją najbardziej znanych wskaźników technicznych. Lista strategii handlowych, na które pozwala Coinrule, jest nieograniczona, a firma regularnie publikuje nowe pomysły w Bazie Wiedzy platformy.

Kolejną interesującą funkcją jest wbudowana w platformę wersja Demo. Traderzy mogą testować swoje systemy transakcyjne w bezpiecznym środowisku dzięki wirtualnej alokacji monet. Zasady Demo działają w oparciu o ceny obowiązujące na giełdzie Binance.

Recenzja Coinrule: tutaj

7. 3Commas

3Commas to jeden z najbardziej znanych botów do tradingu kryptowalutami. Interfejs użytkownika jest bardziej przeznaczony dla profesjonalnego tradera.

Platforma ma dwa poziomy subskrypcji – Basic i Pro. Podstawowy poziom kosztuje 25 $ / miesiąc, podczas gdy drugi kosztuje 84 $ / miesiąc i ma oczywiście o wiele więcej funkcji.
Bot 3Commas może wdrażać wiele strategii opartych na wskaźnikach technicznych.
Społeczność jest bardzo aktywna.

Link do szczegółowej recenzji

8. TradeSanta

Możesz używać TradeSanta na ośmiu głównych giełdach, w tym Binance, Bittrex, HitBTC, Bitfinex, co może pomóc w symultanicznym tradingu na wielu z nich. W zależności od pakietu, dostęp do narzędzia wyceniany jest w przedziale od 14 do 70 USD miesięcznie.

Jedną z bardziej interesujących funkcji w TradeSanta jest Grid Bot. Pionex i BitUniverse udostępniły już tę samą funkcję za darmo, więc jeśli jesteś tutaj, aby skorzystać z bota typu grid, nie ma potrzeby kupowania pakietu.

szczegółowa recenzja bota tradingowego TradeSanta

9. HaasOnline

HaasOnline to płatna platforma bota do handlu kryptowalutami, która nie przypomina żadnej innej. Podobnie jak inne wspomniane boty handlowe, oferuje ona standardowe, gotowe boty handlowe do strategii takich jak arbitraż i market making oraz inne narzędzia.

Jednak wraz z wydaniem HaasScript, ich języka skryptowego, możesz tworzyć bardzo złożone boty tradingowe za pomocą łatwego schematu drag & drop lub edytora Intelli-Sense. Masz również możliwość testowania historycznego swoich strategii przed wykonaniem transakcji na żywo na ponad 25 giełdach.

Jednym z najnowszych narzędzi HaasOnline jest lokalnie hostowany serwer handlowy, który zapewnia pełną dyskrecję i prywatność, chroniąc dane i strategie traderów przed oczami ciekawskich. Planują również uruchomienie wersji chmurowej dla traderów detalicznych. Nie ma bezpłatnej wersji próbnej, ale oferują 14-dniową licencję próbną w obniżonej cenie.

10. Shrimpy

Shrimpy to płatna usługa oferująca bot tradingowy, który doskonale sprawdza się w przypadku rebalancingu. Jest to również funkcja, która odróżnia go od innych usług botów do handlu bitcoinami. Pomaga zautomatyzować portfel i zrównoważyć go do określonego współczynnika.

Jest to bot specjalnie zaprojektowany do zarządzania portfelem, indeksowania, rebalancingu i strategicznego testowania wstecznego. Obsługuje ponad 10 giełd kryptowalut.

W przypadku Shrimpy, wykonuje on tylko kilka transakcji dziennie.

szczegółowa recenzja bota Shrimpy

11. CryptoHero

CryptoHero umożliwia łatwą i bezpłatną automatyzację transakcji bezpośrednio z poziomu telefonu. Do korzystania z tego rozwiązania nie są potrzebne żadne umiejętności kodowania. Korzystając z CryptoHero możesz handlować popularnymi kryptowalutami, takimi jak bitcoin, ethereum, 24h na dobę w oparciu o szeroką gamę wskaźników technicznych.

CryptoHero obsługuje wiele giełd, umożliwia śledzenie wyników wszystkich kryptowalutowych trade’ów indywidualnie lub agregację na giełdach za pośrednictwem jednej aplikacji.

Boty można skonfigurować za pomocą wskaźników technicznych. Możliwe jest wejście w transakcję w oparciu o jeden wskaźnik i wyjście w oparciu o kolejny, a wszystko to bez konieczności pisania ani jednej linijki kodu. CryptoHero oferuje poza tym predefiniowane ustawienia dla popularnych wskaźników technicznych i umożliwia współpracę wielu zadanych reguł.

Przed wdrożeniem możesz również przetestować swoje boty za pomocą danych historycznych. Uzyskasz orientacyjną wydajność swojego bota handlowego w oparciu o rzeczywiste dane z różną częstotliwością handlu, w różnych okresach czasu – w interwałach maksymalnie 12-miesięcznych.

12. Botsfolio

Botsfolio przeprowadza ocenę ryzyka w formie quizu, a następnie rekomenduje najlepszą strategię inwestycyjną kryptowalut, którą możesz zautomatyzować. Boty handlowe są wstępnie predefiniowane, a strategie są zalecane w oparciu o Twoje cele finansowe, apetyt na ryzyko i sytuację finansową. Ułatwia to użytkownikowi handel kryptowalutami bez doświadczenia w tradingu oraz umiejętności kodowania.

Narzędzie posiada boty dla 5 różnych stylów inwestowania: Inwestowanie oparte na wartości (value investing), b) handel zabezpieczony (hedged trading), c) handel kontraktami terminowymi (futures trading), d) Indeks SIP e) Stały dochód. Zautomatyzowali różne style inwestowania, które są używane przez profesjonalne fundusze hedgingowe i banki inwestycyjne.

Najbardziej znany jest bot handlowy Hedged, który zapewnia aktywny trading, zmniejszając jednocześnie potencjalny wymiar strat poprzez zastosowanie określonych zabezpieczeń.

Konfiguracja jest bardzo łatwa, ponieważ wystarczy połączyć swoje konto Binance, a reszta jest wykonywana automatycznie przez Botsfolio.

Otrzymujesz 1-miesięczny bezpłatny okres próbny, a koszt botów waha się od 1 USD do 85 USD miesięcznie.

recenzja Botsfolio

13. Napbots

NapBots dąży do demokratyzacji handlu ilościowego, dając bezpośredni dostęp do profesjonalnych algorytmicznych strategii handlu kryptowalutami w stylu plug and play. Aby móc korzystać z tej platformy, użytkownicy nie muszą martwić się o brak jakichkolwiek umiejętności.

Na podstawie częstotliwości handlu (co tydzień, codziennie i co godzinę) użytkownicy mogą wybierać spośród różnych własnych strategii handlu kryptowalutami, aby zautomatyzować handel i alokować swoje fundusze. Wielu klientów NapBots decyduje się na dywersyfikację między wieloma strategiami w celu zmniejszenia ryzyka, inni wolą trzymać się jednej strategii.

NapBots jest częścią Grupy Napoleon, która jest francuskim konsorcjum firm założonym przez byłych wielomiliardowych zarządców aktywami w bankach, którzy projektowali, tworzyli i uruchamiali wysokowydajne boty handlowe przez ostatnie dziesięć lat.

Więcej informacji na temat NapBots znajdziesz tutaj

14. Botcrypto

Jeśli chcesz personalizować boty handlowe, Botcrypto powinno cię zainteresować. Opracowali interfejs typu „przeciągnij i upuść”, w którym można łączyć ponad 20 wskaźników technicznych (RSI, MACD, średnie ruchome, chmury Ichimoku, …), aby stworzyć swoją strategię. Nie musisz kodować! Dostępne są również stop loss, take profit i powiadomienia.

Backtesty i symulacje w czasie rzeczywistym są bezpłatne. Abonamenty zaczynają się od 12 $ / miesiąc.

15. Trality

Pomimo tego, że Trality jest wciąż młodym rozwiązaniem, znalazło się w zestawieniu przez wzgląd na duży nacisk położony na proces tworzenia botów i profesjonalny charakter platformy. Wyróżnia się ona na tle większości innych rozwiązań tym, że nie dostarcza od razu gotowych do użycia botów, ale daje absolutnie wszystko, czego możesz potrzebować do samodzielnego opracowania profesjonalnego algorytmu.

Wyjątkową funkcją Trality jest jedyny w swoim rodzaju edytor kodu w przeglądarce, który umożliwia pisanie w Pythonie nawet najbardziej skomplikowanych i kreatywnych strategii z mnóstwem unikalnych typów zleceń. Jeśli nie jesteś profesjonalnym traderem ani programistą Python, nie stanowi to jednak żadnego ograniczenia. Trality ma inny produkt, który nazywa „Konstruktorem reguł”, który pomaga zbudować bota bez wymaganych umiejętności programowania. Po prostu połącz swoją logikę handlową za pomocą prostego interfejsu „przeciągnij i upuść” i gotowe.

Platforma jest również wyposażona w szybkie i kompetentne narzędzie do testowania wstecznego, które pomaga dostroić parametry i zweryfikować Twoje pomysły. Gdy bot jest gotowy, można go skonfigurować do handlu na żywo na popularnych giełdach, takich jak Binance, Coinbase Pro, Kraken i Bitpanda.

Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że platforma ma uczciwy model cenowy, który jest przeznaczony dla użytkowników na wszystkich poziomach doświadczenia. Co więcej, plan startowy jest całkowicie darmowy i nieograniczony czasowo.

Recenzja Trality

16. Superalgos

Jeśli jesteś traderem lub programistą, który chce zbudować wyrafinowane boty do handlu kryptowalutami z własnymi strategiami, nie musisz szukać dalej. Superalgos to zdecydowanie najpotężniejsza, najbardziej elastyczna i rozszerzalna platforma, a także oprogramowanie typu open source.

Superalgos rozwiązuje wszystkie problemy z infrastrukturą, dzięki czemu możesz skupić się na budowaniu modelu AI, zamiast tracić czas na rozwiązywanie problemów. To właśnie sposób, w jaki platforma integruje wszystkie koncepcje, których potrzebujesz do opanowania, aby odnieść sukces w handlu, sprawia, że ​​ten system jest tak potężny!

Weźmy na przykład pobieranie surowych danych rynkowych z giełd, lokalne przetwarzanie danych do standardowych i niestandardowych wskaźników, wizualizację danych za pomocą wbudowanego systemu wykresów, wizualny projekt strategii zgodnie z profesjonalnymi ramami, różne rodzaje sesji handlowych, w tym testowanie historyczne, testowanie terminowe i handel na żywo, z których każdy tworzy wizualne symulacje na wykresach, które można od razu debugować w środowisku wizualnym.

Oprogramowanie SuperAlgos może obsługiwać skoordynowane wdrażanie danych i zadań handlowych na wielu maszynach w sieci. Ludzie zakładają w tym celu farmy tradingowe i zwiększają skalę operacji, budując więcej botów, handlując na większej liczbie rynków, z dużą dywersyfikacją.

To imponujący pakiet. Jednak Superalgos nie jest prostym botem typu plug-and-play, którego możesz opanować przez weekend. To rozległy system, którego nauka wymaga czasu. Interaktywne samouczki w aplikacji są niesamowite, a system jest bogato udokumentowany.

Szczegółowy przegląd rozwiązań Superalgos

Od Redakcji

Lektura powyższego tekstu nie ma na celu zachęcić Ciebie do korzystania z botów tradingowych. Oczywiście, traderzy są w stanie czerpać zyski przy ich wykorzystaniu. Stare porzekadło mówi jednak, że rynek i tak zrobi, co zechce. Pamiętaj o tym dokonując swoich wyborów i podejmując określone decyzje inwestycyjne. Zanim zdecydujesz się skorzystać z usług którejkolwiek z powyższych firm, zrób samodzielnie dokładny research. Powodzenia!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze