Rekordowa cena bitcoina? Wszystkiemu winna inflacja!
Bitcoin przekroczył dziś 64 600 USD nie tylko – jak się powszechnie spekuluje – na fali doniesień o rozpoczęciu listingu akcji Coinbase na Nasdaq. Okazuje się, że niekoniecznie musi to być jedyna przesłanka do wzrostów. Innym może być inflacja.
Amerykański Departament Pracy opublikował we wtorek dane dotyczące wskaźnika cen towarów i cen konsumpcyjnych (CPI). Pokazują one wyraźnie, że indeks wzrósł najbardziej od prawie dziewięciu lat, napędzany przez stłumiony popyt i rosnące ceny paliw, podczas gdy gospodarka amerykańska nadal stara się wyjść obronną ręką ze skutków pandemii Covid-19.
Oczekiwania kontra realia
Departament Pracy USA zwrócił uwagę na fakt, że inflacja wzrosła w marcu o 0,6% w porównaniu z lutym, osiągając najszybsze tempo od 2012 r. Według sondażu Reutersa, wynik ten przekroczył oczekiwania ekonomistów dotyczące wzrostu o 0,5%. W międzyczasie inflacja zasadnicza wzrosła w Stanach o 2,6%, wobec oczekiwań wzrostu o 2,5%.
Kathy Bostjancic, ekonomistka z Oxford Economics, powiedziała, że inflacja w USA może wzrosnąć w tym roku do 3,5 procent.
Co na to bitcoin?
Bitcoin zachowuje się w kontekście powyższego nadzwyczaj optymistycznie. Ogromny ruch zwyżkowy kryptowaluty ma w dużej mierze miejsce pod wpływem perspektywy, że dolar amerykański miałby stracić z czasem swoją siłę nabywczą. Było to spowodowane decyzją Rezerwy Federalnej o obniżeniu referencyjnych stóp procentowych pożyczek blisko zera, przy równoczesnym uruchomieniu programu skupu obligacji, aby ochronić gospodarkę USA przed recesją wywołaną pandemią.
Później Federalny Komitet Otwartego Rynku wykluczył, że chce w przyszłości pchnąć inflację powyżej 2%. To dodatkowo skłoniło inwestorów do zwiększenia ekspozycji na rynku bitcoin dzięki ograniczonemu limitowi podaży wynoszącemu 21 milionów cyfrowych monet.
Przygotowanie podstaw do adaptacji bitcoinów
W międzyczasie, sektor głównych usług finansowych dostrzegł potencjalny popyt na bitcoiny ze strony inwestorów instytucjonalnych. Morgan Stanley i Goldman Sachs ogłosili usługi inwestycyjne z obsługą kryptowalut dla swoich zamożnych klientów. Globalny gigant płatniczy PayPal, oprócz opcji kupna, sprzedaży i przechowywania kryptowaluty, umożliwił realizację bitcoinowych transakcji na swojej platformie płatniczej.
Na tej podstawie można mniemać, że ostatnie wzrosty bitcoina pojawiły się w następstwie potwierdzonego wzrostu inflacji.
Bitcoin rises as central banks pledge to use more financial repression even with rising inflation. pic.twitter.com/6FMylaBpBS
— Daniel Lacalle (@dlacalle_IA) April 12, 2021
Inwestorzy nadal obserwują, czy wzrosty ceny mają charakter przejściowy, czy też mają szansę się utrzymać. Próbują uświadomić sobie, jak długo Fed mógłby utrzymać swoje ultra-akomodacyjne stanowisko, w tym miesięczny zakup obligacji rządowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką o wartości 120 miliardów dolarów. Jak dotąd bank centralny USA utrzymuje, że nie chce podnosić stóp do 2024 roku.
Więcej na temat CPI przeczytacie tutaj:
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.