„Najbogatsi z najbogatszych” | Top 5 posiadaczy bitcoin w 2019 roku

10 346

Kiedy Bitcoin pojawił się na świecie w 2009 r., jego wartość netto wynosiła mniej niż dziesięć centów za jedną cyfrową monetę. Jak doskonale wiecie, wraz z upływem czasu kurs BTC sukcesywnie rósł. W 2018 r. kryptowaluta wyceniana była na poziomie 13 000 USD. Oczywiście dziesięć lat panowania bitcoina na kryptowalutowych salonach doprowadziło do zgromadzenia niemałych fortun. W ich posiadaniu są zarówno osoby o nieznanej tożsamości, jak również popularne osobistości, agencje lub nawet państwa! Zobaczmy, jak układa się pierwsza piątka „bitcoinowych multimilionerów” z 2019 roku.

1. Pan Nakamoto

Portfel twórcy Bitcoina od samego początku zawiera największą ilość cyfrowych monet. To oczywiście czyni go bezspornie jednym z najbogatszych posiadaczy BTC.

Aktualnie szacuje się, że Satoshi Nakamoto ma ponad 1,1 miliona bitcoinów. Liczba ta oparta jest na danych z wczesnego wydobycia. W oparciu o aktualny kurs BTC, jego zasoby warte są ponad 6 miliardów dolarów.

Nakamoto nie rozdysponował, jak do tej pory, swojej fortuny inaczej, niż trzymając ją w portfelu. Eksperci uważają, że jeśli twórca Bitcoina zdecydowałby się na sprzedaż wszystkich swoich monet, rynek „króla kryptowalut” uległby natychmiastowemu załamaniu.

Co ciekawe, krążą opinie, że Satoshiego Nakamoto nie ma już wśród nas:

2. Serce Bałkanów

To ciekawe, ale rzeczywiście Bułgaria jest w posiadaniu ogromnej ilości cyfrowego złota. W jaki sposób do tego doszło?

Otóż okazuje się, że bułgarskie organy ścigania przeprowadziły masowe naloty na zorganizowane podmioty przestępcze, które doprowadziły do zajęcia ponad 213 519 bitcoinów. Według anonimowych źródeł (patrz link powyżej), taka ilość BTC wystarczyłaby na spłatę około jednej czwartej długu publicznego kraju.

Władze bułgarskie twierdzą, że syndykaty przestępczości zorganizowanej wykorzystały swoją wiedzę z zakresu kryptowalut w celu obejścia konieczności płacenia podatków. Do czerwca ubiegłego roku, wartość BTC będących w posiadaniu władz bułgarskich wynosiła około 1,2 miliarda USD. Bułgarska administracja odmówiła jednak podania do publicznej wiadomości szczegółów dotyczących tej sprawy.

Jeżeli jesteście ciekawi, w jakich krajach ludzie w ogóle trzymają najwięcej kryptowalut – koniecznie zajrzyjcie tutaj:

3. Pewne bardzo znane „biuro”

Federalne Biuro Śledcze również jest jednym z najbogatszych posiadaczy bitcoinów na świecie. Od 2013 r. Biuro aktywnie likwiduje przestępczość zorganizowaną i przejmuje zasoby cyfrowe. Przykładowo, we wrześniu 2013 roku FBI zlikwidowało Silk Road. W tamtym czasie organizacja przejęła ponad 144 000 bitcoinów. Monety te były wcześniej w posiadaniu założyciela i operatora ciemnych zakątków Internetu, znanego jako Ross Ulbricht lub „Dead Pirate Roberts”.

Mówi się, że Ulbricht popełnił szereg istotnych błędów, które w końcu umożliwiły FBI zlokalizowanie strony internetowej i namierzenie go jako administratora. Przez Silk Road, od momentu powstania w 2011 roku, „przewinęło się” ponad 9,5 miliona bitcoinów.

4. Bitcoinowi Bliźniacy

Cameron i Tyler Winklevoss znani są jako pierwsi miliarderzy Bitcoin. Świat usłyszał o nich po głośnej sprawie pozwania Marka Zuckerberga, prezesa Facebooka. Twierdzili, że Zuckerberg ukradł im pomysł na Facebooka. Według ich zeznań Mark Zuckerberg skontaktował się z nimi, aby pomóc w utworzeniu strony ConnectU, która później została przekształcona w Facebook.

Z 65 milionów dolarów, które otrzymali jako rekompensatę z pozwu, 11 milionów dolarów przeznaczyli na zakup 1,5 miliona bitcoinów. Od chwili, kiedy dokonali tego zakupu szacuje się, że ich wartość wzrosła o ponad 20 000%.

Uważa się, że bliźniacy są obecnie właścicielami blisko 1% wszystkich bitcoinów, które aktualnie znajdują się w obiegu. Łączna wartość netto bliźniaków wynosi około 400 milionów USD.

5. Oficjalny następca Pana Nakamoto

Podczas gdy Satoshi uważany jest za twórcę Bitcoina, to właśnie Gavinowi Andresenowi w dużej mierze przypisuje się doprowadzenie go do miejsca, w którym znajduje się dzisiaj.

Niektórzy nadal uważają, że to Gavin Andresen jest twórcą Bitcoina. Niemniej jednak on sam stanowczo temu zaprzecza.

W 2010 roku Nakamoto wskazał Andresena jako swojego następcę. Od tamtej chwili stał się on głównym deweloperem kodu Bitcoina.

Ilość portfeli zasobnych w bitcoin stale rośnie

Oczywiście, że bitcoinowych milionerów jest o wiele, wiele więcej. Co ciekawe, rośnie liczba adresów, które zawierają od 10 do 100 BTC. Aktualnie jest ich bowiem ponad 135 000, co stanowi 24,36% wszystkich portfeli. Milionerzy bitcoin stanową natomiast 2,03% obecnego rynku. Przysłowiową „wisienką na torcie” niech będą następujące dane:

Czas pokaże, jak będą ewoluować te statystyki. Jedno jest pewne – bitcoin zapewnił wielu niewyobrażalne bogactwo.

Ranking został opracowany na podstawie rankingu ccpress

żródło grafiki tytułowej: tutaj

Komentarze