Ross Ulbricht już 5 lat w więzieniu

4 487

Domniemamy założyciel Silk Road (jedwabnego szlaku), Ross Ulbricht, spędził już 5 lat w więzieniu. Został skazany 1 października 2013 roku za pranie brudnych pieniędzy, hakerstwo oraz o pomoc w handlu narkotykami. Odsiaduje podwójne dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Z okazji piątego roku za kratkami, FreeRoss.org zainicjował nowy projekt, aby przedstawić historię twórcy platformy Silk Road oraz pobudzić społeczeństwo do walki o jego wolność.

“October 1 marks five years that Ross has been imprisoned,” wrote the Ulbricht family via email to news.Bitcoin.com. “On this unhappy anniversary, we’re launching a new project revealing many surprising details about Ross’ case, unknown to most people. You can read or listen to the first episode now. There are six weekly episodes that will take you through the labyrinthine maze of this outrageous case, so stay tuned.”

Użytkownik kryjący się pod nazwą Dread Pirate Roberts na początku 2011 roku założył internetową platformę Silk Road. Służyła do kupna i sprzedaży często nielegalnych towarów takich jak np. narkotyki. Platforma często nazywana „narkotykowym Amazonem” zakazywała wymiany skrajnie nielegalnych towarów i usług m.in. dziecięcej pornografii, broni masowego rażenia, kradzionych kart kredytowych czy zlecania zabójstw.

Silk Road a Bitcoin

Platforma sprzedażowa wykorzystywała płatności Bitcoinem, dzięki temu użytkownicy pozostawali anonimowi i nieuchwytni dla organów ścigania. Korzystanie z dzieła Satoshiego Nakamoto, sprawiło, że twórca Jedwabnego szlaku w znaczący sposób odbił swoje piętno na drodze adopcji i rozpowszechnieniu Bitcoina na świecie. Udowodnił użyteczność kryptowaluty i przekonał ludzi do jej użycia. Z drugiej strony przez takie działania, wielu utożsamiało kryptowaluty z działalnością przestępczą, gdyby jednak nie „kryminaliści” to może nikt nigdy by nie sięgnął po Bitcoina?

Walka o wolność

Dziś, kiedy Ulbricht przesiaduje kolejny rok w więzieniu rozpoczęła się seria – Railroaded: The Targeting and Caging of Ross Ulbricht. Cel to przedstawienie sprawy w lepszym świetle. Mężczyzna mimo odsiadki już pięciu lat wciąż zachowuje pogodę ducha i pozytywną energię jest bardzo lubiany przez więźniów, strażników i personel więzienny. Zgodnie z jego wartościami w ostatnim czasie odmówił napaści na innego więźnia, przez co sam spotkał się z agresją napastników. Mógł uniknąć pobicia, ale nie chciał zranić innej osoby. Postawa Ulrichta wskazuje na to, iż nie jest niebezpieczny mimo to sąd skazał go na śmierć w więzieniu – twierdzi rodzina.

Seria Railroaded: The Targeting and Caging of Ross Ulbricht będzie składać się z 6 części, formie pisemnej oraz wideo. Pierwsza część porusza 5 tematów:

Traveling the Silk Road, Passing the Torch, Targeting Karpeles, Fighting for Control, Going Rogue.

Rodzina Rossa Ulbrichta i jego zwolennicy rozpoczęli kampanię reklamową online, wzywając prezydenta Donalda Trumpa do rozważenia ułaskawienia. Do tej pory petycja zawiera ponad 85 000 podpisów.

Co myślicie o karze dla Rossa Ulbrichta? Sądzicie, że petycja cokolwiek zdziała?

Komentarze