Czy to Ty, Satoshi?

Niejaki Varun opublikował analizę mało znanego konta na Twitterze, którego twórcą mógł być, jego zdaniem, Satoshi Nakamoto. Badacz opiera swoje hipotezy na podstawie historycznych tweetów wskazujących na bitcoin. Spekuluje się, że właściciel tajemniczego konta ukrył, w jednej z wiadomości, wskazówki odnośnie miejsca ukrycia bitcoinowej fortuny.

Czas aktywności się zgadza…

Varun opublikował swoje wnioski w Substack. Ujawnił, że konto na Twitterze o nazwie „Goldlover” (@fafcffacfff) było bardzo aktywne mniej więcej w tym samym czasie, gdy bitcoin został stworzony i przestało być aktywne na krótko przed opuszczeniem społeczności kryptowalut przez Satoshiego Nakamoto.

„Gold” przede wszystkim

Tajemnicze konto zostało utworzone w maju 2008 roku i dość często zawierało wzmianki o złocie. Według Varuna, może to odnosić się do „Bit Gold”, propozycji Nicka Szabo z 2005 roku dotyczącej zdecentralizowanego systemu finansowego wykorzystującego kryptografię i mechanizmy oparte o mining. System, który proponował Szabo, jest wielce zbliżony do Bitcoin.

Według Varuna, konto „nawiązywało do cyfrowej złotej waluty”. We wrześniu 2008 r. „pomiędzy niesamowitą ilością bezsensownych tweetów o złocie”, z konta często tweetowano o decentralizacji, kryzysie finansowym, ludziach tracących domy oraz krytykowano walutę fiducjarną i Rezerwę Federalną.

To, jak zauważył Varun, „wszystkie cechy charakterystyczne tematów rozmów używanych przez Satoshiego w jego mailach i postach na forum po ogłoszeniu uruchomienia Bitcoina”, które są dobrze znane.

Czy to Ty, Satoshi?

Varun wskazał, że konto może należeć do Nakamoto, ponieważ „żadne inne konta na Twitterze” nie wspomniały o bitcoinie w styczniu 2009 roku, poza kontem należącym do Hala Finneya. Finney otrzymał (11 stycznia 2009 r.) pierwszą w historii transakcję bitcoinową od Satoshi Nakamoto. Napisał na Twitterze „running bitcoin”. Dwa dni później Goldlover napisał o Satoshi.

Niedługo potem, na GoldLover pojawiła się informacja, że „to” „jest całkowicie zdecentralizowane”, prawdopodobnie w odniesieniu do flagowej kryptowaluty. Odkąd Varun opublikował swoje badania, użytkownicy zaczęli wchodzić w interakcję z tweetami Goldlover.

W poszukiwaniu fortuny twórcy Bitcoina

Varun zwrócił uwagę, że tajemnicze konto było drugim, zaraz po Halu Finney’u, które kiedykolwiek tweetowało o bitcoinie. Wskazał również, że obala teorie o tym, że Hal jest Satoshi, ponieważ nie miałoby sensu tweetować o tym z tak mało znanego konta.

Jeden z najbardziej tajemniczych tweetów Goldlovera doprowadził do spekulacji, że Satoshi Nakamoto pozostawił wskazówki na temat tego, w jaki sposób można uzyskać dostęp do jego bitcoinowej fortuny.

Społeczność dość szybki namierzyła więcej informacji na ten temat. W gąszczu niedowierzań i prześmiewczych treści w komentarzach pod tweetem, znaleźć można wiele ciekawych tropów. Zachęcam Was serdecznie do ich poszukiwania i samodzielnej weryfikacji.

Komentarze