Piąte urodziny Ethereum | Sto lat, sto lat!

W dniu dzisiejszym świętujemy piąte urodziny Ethereum. Niedawne wzrosty wyceny ETH, sukcesy DeFi czy nadciągająca premiera ETH 2.0 to tylko niektóre z prezentów, jakie sieć Vitalika Buterina otrzymała w ostatnim czasie. Na ścieżce swojego rozwoju ETH przeżyło już wiele wzlotów i upadków,ale wydaje się, że ogólny obraz daje wrażenie, że jest się czym pochwalić!

Piąte urodziny Ethereum

Pięć lat temu swoją premierę miał się wyjątkowo ważny projekt, który na zawsze zmienił krajobraz przestrzeni kryptowalut i blockchain. Od dnia otwarcia w 2015 r. w lipcu Ethereum przeszło szereg planowanych zmian.

28 lipca 2015 r. Ethereum ujawniło szczegóły dotyczące spodziewanej inicjacji Frontier, inauguracyjnej struktury sieci. Projekt ruszył zgodnie z planem – dokładnie 30 lipca.

Do lutego następnego roku Ethereum stało się głównym graczem w branży blockchain i kryptowalut, a jego natywna kryptowaluta – Ether (ETH) zajęła pozycję drugiego najcenniejszego zasobu kryptograficznego na rynku.

piąte urodziny ethereum
wykres 1M ETH USD od TradingView

Vitalik Buterin – „ojciec Ethereum”

Za jednego z najważniejszych „ojców” sukcesu Ethereum uważany jest młody programista Vitalik Buterin.

To oczywiście nie wszystkie z etykiet, które na dobre przylgnęły już do Buterina. Nie ulega wątpliwości, że jest to wielowymiarowa osobowość, która od wielu lat jest mocno zaangażowana w kryptowalutową społeczność i rozwój tej branży na wielu płaszczyznach. Co napędza Vitalika Buterina, że pozwala mi nieprzerwanie działać z tak dużym zaangażowaniem? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście:

DeFi

Sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi) to jeden z tych wymiarów, który w dużej mierze przyczynił się do zwrócenia uwagi na Ethereum w ostatnich miesiącach.

W jednej ze swoich publikacji na temat DeFi, analityk Bithub – Stokarz – pisze następujące słowa:

Dla większości inwestorów związanych z rynkiem kryptowalut, gwałtowny wzrost kapitalizacji projektów z sektora DeFi był całkowicie zaskakujący i nieprzewidywalny. Jednego dnia czekasz, aż bitcoiny na Twoim Ledgerze staną się bardziej wartościowe o chociaż 1%, podczas gdy LEND, KNC i SNT regularnie rosną po 15-35% dziennie.

I rzeczywiście – wzrost DeFi, a także idący za nim szok społeczności stały się paliwem dla niezwykłego rajdu cenowego. Zaskoczenie spowodowane wykładniczym wzrostem spowodowało, że wiele osób biernie stwierdziło, że mamy do czynienia z kolejnym scamem lub piramidą finansową.

Nie dostrzegli oni jednak, że gdy w ciągu ostatnich dwóch lat rosły regulacje związane z przestrzenią giełd kryptowalut, pojawiły się zespoły, które cierpliwie pracowały na sukces, stosując całkowicie odmienne podejście – podejście, którego tak usilnie potrzebowały kryptowaluty – stworzyły zdecentralizowane protokoły handlowe, DEXy, bramki do swapów stablecoinów, a także platformy lendingowe, umożliwiające generowanie oprocentowania na naszych balansach.

Jeżeli masz chwilę na wciągającą lekturę rzetelnego opracowania tematu DeFi – zachęcam do kliknięcia w ten link. Ogrom wiedzy na ten temat dostarcza Wam właśnie Stokarz, którego publikacje możecie śledzić tutaj.

Długa droga do ETH 2.0

Na drodze swojego rozwoju Ethereum miało cztery główne przystanki o nazwach: Frontier, Homestead, Metropolis i Serenity.

29 lutego 2016 roku deweloperzy sieci poinformowali, że planowane przejście do drugiej fazy, Homestead, ma mieć miejsce (zgodnie z oczekiwaniami) 14 marca. Tak też się stało. Homestead pojawił się w sieci dokładnie 14 marca.

Rok 2017 przyniósł rozmowy o ruchu w kierunku Metropolis, hard forka, który miał podzielić sieć w sierpniu 2017. Późniejsze doniesienia wskazywały na spodziewany rezultat tego wydarzenia, jakim były forki Bizancjum i Konstantynopol. We wrześniu wydarzenie wyglądało na zaplanowane na terminową premierę.

Bizancjum weszło w życie ostatecznie 16 października 2017 r., Konstantynopol 28 lutego 2019 r., a Istanbul 7 grudnia 2019 r. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jakie zmiany przyniosły wymienione aktualizacje, kliknijcie w powyższe linki.

Ethereum Serenity

Czwarta faza rozwoju Ethereum, Serenity, znana również jako Ethereum 2.0 lub ETH 2.0, nadal pozostaje w toku. Choć deweloperzy ogłosili datę uruchomienia na styczeń 2020 r., cały czas czekamy. Ethereum 2.0 to aktualizacja, która zainicjuje zmianę konsensusu sieci z proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoS). Jak donoszą najnowsze źródła, sieć testowa ma zostać otwarta już 4 sierpnia.

Piąte urodziny Ethereum | Raz jeszcze wszystkiego najlepszego!

Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat istnienia, Ethereum pokazało niemałą klasę. Na kanwie projektu powstał ogrom zdecentralizowanych aplikacji, których udział w rynku przekroczył najśmielsze oczekiwania. Oczywiście, nie sposób w tak krótkim opracowaniu wspomnieć o wszystkich wymiarach, w jakich Ethereum odcisnęło swoje piętno w dotychczasowej historii rynku kryptowalut i blockchain. Po wiedzę na ten temat możecie sięgnąć do poniższych linków. Tymczasem, pozostaje nam raz jeszcze złożyć najserdeczniejsze życzenia Ethereum z okazji jej piątych urodzin. Sto lat i oby tak dalej!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx