Ethereum opis kryptowaluty

NAZWA I LOGO

Ethereum – od słowa eter (ang. ether) czyli hipotetyczna substancja w której rozchodzą się fale elektromagnetyczne


TWÓRCY I DEVELOPERZY

Ethereum zostało zapoczątkowane przez rosyjskiego programistę Vitalika Buterina pod koniec 2013 roku. Zainspirowany technologią blockchain używaną w Bitcoin chciał on stworzyć zdecentralizowaną sieć do projektowania aplikacji. Zaprojektowaniem sieci zajęła się szwajcarska firm Ethereum Switzerland GmBH. Fundusze na rozpoczęcie projektu zostały zebrane poprzez sprzedaż pierwszych tokenów ETH na zasadzie crowdfundingu. Uruchomienie blockchain nastąpiło 30 lipca 2015r.


OPIS KRYPTOWALUTY

Ethereum jest platformą opartą o technologię blockchain służącą do zawierania inteligentnych kontraktów (z ang. smart contracts) oraz tworzenia aplikacji za pomocą zdecentralizowanej sieci peer-to-peer. Sieć ta złożona z tworzonych przez użytkowników węzłów nosi nazwę EVM (Ethereum Virtual Machine).

Tokenem będącym środkiem płatności jest 1 Ether (1ETH). Obecnie po podziale sieci, który jest skutkiem przeprowadzonego w 2016 hard forka i braku porozumienia między wszystkimi użytkownikami sieci mamy dwie waluty: Ethereum (ETH) oraz Ethereum Classic (ETC).


SPECYFIKACJA

Ethereum Virtual Machine jest to złożone z węzłów środowisko do tworzenia inteligentnych kontraktów. Każdy węzeł ma zaimplementowane te same instrukcje i potrafi przetwarzać różne języki programowania bazujące na C++, Java, Python, czy Go. Środowisko EVM jest w celach bezpieczeństwa całkowicie odseparowane od innych procesów maszyny z uruchomionym węzłem.

Inteligentne Kontrakty (smart contracts) są to cyfrowe umowy, skrypty oraz aplikacje, które w przypadku Ethereum są zapisywane w jego łańcuchu bloków. Przykładem takiego kontraktu może być np. Golem który używa ETH do przesyłania transakcji za udział w tworzeniu rozproszonego komputera obliczeniowego.

Maksymalna ilość monet: Brak

Wydobytych monet: 92,221,271 ETH

Pierwszy blok: 2015-07-30

Liczba bloków: 3823578

Średni czas pomiędzy blokami: ok 15s

Nagroda w bloku: 5 Ether (ETH)

Rozmiar Blockchain: 61.66 GB

Ilość węzłów: 23529

Algorytm: Ethash


DYSTRYBUCJA

Podaż – nieznana jest maksymalna ilość monet Ethereum, natomiast użytkownicy Ethereum Classic ograniczyli tą ilość do 230 milionów. Obecnie niezmienną nagrodą za blok jest 5 tokenów.

ICO – Pierwsze tokeny Ethereum czyli Ether zostały sprzedane przez organizację non-profit Ethereum Foundation w celu zebrania funduszy na rozpoczęcie projektu. Sprzedaż trwała od 20 lipca 2014 do 2 września 2014. Zebrano w ten sposób 31,529 BTC co równało się wtedy wartości 18,439,086 USD. Podczas ICO rozprowadzono 60,000,000 ETH.

Premining – brak


CZYM SIĘ RÓŻNI OD BITCOINA?

W odróżnieniu od Bitcoina którego blockchain jest wykorzystywany głównie w celach związanych z wytwarzaniem oraz obrotem tą walutą, Ethereum jest przede wszystkim platformą do zawierania kontraktów, czyli skryptów i aplikacji zapisanych w łańcuchu bloków. Waluta Ether jest tylko jedną z części całego protokołu Ethereum. Protokół ten tworzy znakomite środowisko dla tworzenia nowych rozwiązań dla firm, chcących korzystać możliwości zawierania kontraktów w zdecentralizowanej sieci i zapewniającej maksymalne bezpieczeństwo.

Podobnie jak Bitcoin wykorzystuje się tu wydobycie metodą Proof-of-Work czyli za pomocą koparek, natomiast Ethereum będzie miał również zaimplementowaną możliwość wydobycia za pomocą Proof-of-Stake, czyli w skrócie tworzenie nowych monet za pomocą obecnych znajdujących się w oficjalnym portfelu będącym jednocześnie węzłem.

Bitcoin Ethereum
Wykopanych monet 16,373,212 BTC 92,221,271 ETH
Szybkość potwierdzenia 10m 15s
Liczba bloków 469859 3823578
Nagroda w bloku 12.50 BTC 5 ETH
Wielkość blockchain 129.87 GB 20 GB
Algorytm SHA256 Ethash

ROADMAP

Najbliższa aktualizacja zwana Metropolis zgodnie z zapowiedziami developerów ma wejść z 3 kwartałem 2017 roku. Wprowadzi wiele nowych zmian między innymi wspomnianą wcześniej możliwość kopania metodą Proof-of-Stake. Zmienić ma również się czas pomiędzy blokami z ok. 15s do ok. 30s. Podniesione zostanie oczywiście bezpieczeństwo oraz anonimowość transakcji.


PORTFELE

Geth (Go-ethereum) – portfel core będący również węzłem Ethereum dla Windows/Linux/OSX

Jaxx – portfel dla Windows/Linux/OSX przystosowany również dla urządzeń mobilnych na systemach Android/iOS

Parity – portfel dla Windows/Linux/OSX przystosowany do działania w przeglądarce internetowej

Mist – portfel Core dla Windows/Linux/OSX

Etherwall – portfel dla Windows/Linux/OSX

Ethereum jest wspierane przez trzy najbardziej znane portfele sprzętowe: Trezor, Ledger oraz Keepkey


MINING

Ze względu na to że prędkość kopania ETH metodą Proof-of-Work jest mocno uzależniona od wydajności pamięci karty graficznej, nie polecamy kopać go na CPU.

Windows:

Ściągamy program Genoil ethminer dla Ethereum:

https://github.com/Genoil/cpp-ethereum/blob/master/releases/ethminer-0.9.41-genoil-1.1.7.zip

otwieramy konsolę za pomocą komendy „cmd” i wchodzimy do folderu w którym znajduje się miner. Wpisujemy:

ethminer.exe –G –S <adres naszej kopalni:port> -O <nazwa workera:hasło>

opcje:
-G – jest to tryb użycia GPU (karty graficznej) do kopania, kopanie na CPU nie jest obecnie możliwe
-S – Adres Stratum naszej kopalni
-O – nasza nazwa użytkownika oraz hasło
-M – benchmark naszej koparki

wszystkie dostępne opcje wyświetla opcja ethminer.exe –help

Opcja kopania ETH metodą Proof-of-Stake nie jest jeszcze dostępna.


MEDIA

Oficjalna strona

https://www.ethereum.org/

Facebook

https://www.facebook.com/ethereumproject/

Twitter

https://twitter.com/ethereumproject

Youtube

https://www.youtube.com/user/ethereumproject


BLOCKCHAIN EXPLORER

https://etherscan.io/

https://etherchain.org/


GIEŁDY

https://bitbay.net/

https://btc-e.com/

https://www.bitfinex.com/

https://poloniex.com/

https://www.kraken.com/

https://bittrex.com/

https://exmo.com/

https://www.okcoin.com/

https://www.livecoin.net/

https://yobit.net/


WYKRES Z CENĄ

https://coinmarketcap.com/currencies/ethereum/

BlockchainETHEthereuminteligentne kontraktyKryptowalutaMiningopis kryptowalutyportfel ethereumsmart contractVitalik Buterin
Komentarze (2)
Dodaj komentarz
  • Mateusz

    Ciekawe kiedy bańka na kryptowalutach pęknie. Na razie mamy ostre spadki na BTC, ETH, LTC praktycznie wszędzie na czerwono. Moim zdaniem wpływ na taki spadek cen mają przede wszystkim przez domowe kryptokoparki. Rynek został zalany tanią walutą masowo wydobywaną, jeśli trudność wydobycia nie wzrośnie, to wielu ludzi dużo straci, albo domowi górnicy przerzucą się na inne cryptowaluty.

  • Ehhh

    Nie ma to nic wspólnego z koparkami, przecież sprzedaż poniżej pewnego progu jest po prostu nie opłacalna więc tylko debil wydał by 40zł aby sprzedać za 35zł, dodatkowo zwykłego domowego kopacza dużo drożej wychodzi wykopanie jednego ETH aniżeli profesjonalną kopalnie. Dlatego nie ma możliwości aby domowi kopacze zalali rynek tanim ethereum. A z tym, że wszystko jest na czerwono od pewnego czasu chodzi o podział łańcucha bitcoin, który ma nastąpić 1 Sierpnia, i inwestorzy się trochę tego obawiają. Pozdr.