Top 10 projektów metaverse, o których istnieniu warto wiedzieć

Poznaj 10 projektów, które na fali popularności metaverse radzą sobie najlepiej.

Jeśli przeanalizujesz dane odnośnie korzystania z gier online przekonasz się, że wycena tej branży sięga już wartości 9-cyfrowych. Jest to sektor wart wiele miliardów dolarów i z każdym rokiem rośnie jeszcze bardziej. Różne branże, które są z nim powiązane, prezentują duży potencjał.

W tym artykule przeczytasz o 10 projektach metaverse działających z wykorzystaniem aktywów cyfrowych, na temat których warto co nieco wiedzieć. Nie chodzi bynajmniej o to, abyś po lekturze tego tekstu od razu inwestował w ich tokeny. Dowiesz się o rzeczach, które są aktualnie „na topie”, które dzieją się „tu i teraz” i obok których nie warto przechodzić obojętnie.

To najlepsze projekty metaverse, głównie pod względem kapitalizacji rynkowej, aczkolwiek w zestawieniu znalazło się również kilka dodatkowych projektów, które warto poznać i zrozumieć.

Suma sumarum, po lekturze tego artykułu powinieneś być w stanie wyjaśnić niewtajemniczonym, czym jest i jakie wartości niesie ze sobą metaverse. Jeśli chcesz „liznąć” nieco podstaw, zacznij od lektury tego opracowania:

Uzbrojony w predefiniowaną wiedzę na temat metaverse, jesteś gotowy na poznanie jego reprezentantów. Przeanalizujemy topowe projekty, przedstawiając najważniejsze i najbardziej przydatne informacje. Nie zaszkodzi, jeżeli po lekturze przeprowadzisz własny research i dodasz do tego zestawienia coś od siebie. Tak czy inaczej, zostaw komentarz!.

Decentraland

Ten projekt jest dostępny od 2015 roku, aczkolwiek większy rozgłos zyskał dopiero dwa lata później (2017). Patrząc na te daty dość łatwo uzmysłowić sobie, że metaverse to naprawdę młody trend. Wiele z najnowszych projektów nie liczy sobie nawet kilku lat. Te, które tutaj omówimy, istnieją od czterech lub pięciu lat.

Strona internetowa: https://decentraland.org/

decentraland

Decentraland to oczywiście jeden ze starszych projektów, ale absolutnie nie oznacza to, że jest już za późno, aby się nim zainteresować.

To wyjątkowy, pierwszy i najbardziej ugruntowany Metaverse zbudowany na blockchainie Ethereum.

Natywnym tokenem projektu jest MANA – spalana lub wydawana w zamian za działki (land parcels). Taka „wirtualna działka” to niewymienialny zasób cyfrowy utrzymywany w smart kontrakcie blockchainu Ethereum. To naprawdę wielka rzecz, bo ilość „cyfrowej ziemi” jest ograniczona. W zgodzie z naturalnymi prawidłami podaży i popytu, wraz z upływem czasu i zdobywaniem większej popularności, ceny tych wirtualnych parceli powinny rosnąć. Analizując aspekt finansowy tego metaversu, może to okazać się dobrą inwestycją.

mana cena
MANA (dane aktualnie na 05-11-2021 r.); źródło: link

Decentraland jest on podzielony na łącznie 90 000 działek. Jakiś czas można było wziąć udział w rundach przedsprzedaży. Większość sprzedała się w ciągu pierwszych kilku godzin. Popyt na parcele Decentraland był i nadal jest ogromny.

Ten metaverse jest klasycznym, legendarnym już graczem w branży. Ilekroć prowadzisz badania w tym zakresie, Decentraland pojawia się zawsze i wszędzie. Pamiętaj, że to jeden z pierwszych graczy na tym rynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tutaj:

Sandbox

O Sandboxie zrobiło się głośno w 2019 roku, a potem – z biegiem lat – ten metaverse stawał się coraz bardziej popularny. Jego pojawienie się na rynku zasygnalizowało nowe podejście do tematu: metaverse zaistniał na dobre na urządzeniach i systemach mobilnych.

Strona internetowa: https://www.sandbox.game/en/

Jest wiele osób, które grają w gry mobilne. Na pewno znasz kogoś, kto gra, być może grasz sam. Faktem jest, że użytkownicy aplikacji mobilnych dopiero zaczną stawać się użytkownikami aplikacji metaverse. To ogromna i bardzo aktywna baza użytkowników.

sandbox

Potrafią oni wydawać w grze dużo pieniędzy, korzystają z headsetów VR… Ludzie z Sandbox bardzo dobrze rozumieją tę branżę i wiedzą, jak na tym zarabiać.

sandbox 2

Token SAND pozwala kupować i sprzedawać cyfrowe parcele i aktywa w metaversie Sandbox. Dostępnych będzie tylko 166 464 parceli, które można wykorzystać do hostowania gier, tworzenia doświadczeń dla wielu graczy, tworzenia lokali lub oferowania wyjątkowych doświadczeń społecznościowych.

sandbox 3
SAND (dane aktualnie na 05-11-2021 r.); źródło: link

Przedsprzedaż i licytacje odbywały się w Sandboxie inaczej niż w przypadku Decentraland. Obiektywnie rzecz biorąc, na zakup działek w Sandbox było o wiele więcej czasu.

Axie Infinity

Wokół Axie Infinity było ostatnio bardzo gorąco. Co sprawia, że projekt jest tak wyjątkowy?

Strona internetowa: https://axieinfinity.com/

Axie Infinity to gra, w którą możesz grać na telefonach z Androidem, iPhone’ach i PC. Model rozgrywki czerpie w dużej mierze z Pokémonów: masz zespół 3 stworzeń zwanych Axies z różnymi umiejętnościami, którymi walczysz przeciwko kontrolowanym przez komputer przeciwnikom lub innym graczom.

Axie Infinity włącza do formuły tokeny niewymienialne. NFT odwzorowują w cyfrowym świecie psychologię rzadkości i niedoboru, prowadząc do wyraźnego wzrostu wartości obiektu cyfrowego.

Axie Infinity spopularyzowało model play-to-earn i pokazało światu, co tak naprawdę oznacza zarabianie podczas gry. To nie pierwszy przypadek zastosowania play-to-earn, aczkolwiek dopiero Axie uwydatniło plusy połączenia metaversu, NFT i doświadczeń płynących z grania.

Model gry play-to-earn ma na celu zapewnienie graczom kontroli i rzeczywistej własności zasobów w grze, umożliwiając im możliwość zwiększenia ich wartości. Uczestnicząc w ekonomii gry, gracze tworzą wartość dla innych graczy oraz deweloperów. W nagrodę za ten udział, gracze otrzymują aktywa: od zasobów w grze (np. narzędzi i broni) po inne aktywa, które mogą być tokenizowane w blockchain i sprzedawane jako NFT.

Dlaczego projekty „ Play-to-Earn” jest tak popularne?

Obfitość gier NFT opartych na DeFi działających w tym modelu zbiegła się (dla wielu z tych platform) z rekordami wolumenów i wycen. Istnieje ku temu kilka dobrych powodów.

Po pierwsze, gry są fajne. I nie jest tajemnicą, że zabawne gry zyskują większą popularność, ponieważ zapewniają przyjemne wrażenia.

Po drugie – i co ważniejsze – podczas grania w te gry, gracze mogą zdobyć wyżej wymienione nagrody – tokeny, które można wymienić na walutę fiducjarną.

To połączenie „miodności” i możliwości zarabiania uplasowało platformy play-to-earn oparte na blockchain na czoło nieustannie rozwijającej się branży gier. Stało się też częścią filozofii użytkowej metaverse.

Innym powodem, dla którego Axie Infinity jest takie intrygujące jesthistoria ceny ich natywnego tokena, AXS. Wiele osób, które zainwestowały w ten właśnie token, zarobiło mnóstwo pieniędzy.

axie infinity 2
AXS (dane aktualnie na 05-11-2021 r.); źródło: link

Oto kilka innych popularnych, podobnych gier: Genshin, Mt DeFi Pets, Vulcan, Forged, Illuvium, Splinterlands, CryptoBlades, Chain Games, Ember Sword.

To tylko niewielki ułamek projektów play-to-earn.

axie infinity twitter

Cryptovoxels

Ten metaverse to taki „Minecraft NFT”.

Strona internetowa: https://www.cryptovoxels.com/

Cryptovoxels to wirtualny świat stworzony na blockchainie Ethereum (przy użyciu tokena ERC721), w którym gracze mogą:

  • tworzyć awatary
  • tworzyć sklepy, galerie sztuki z NFT
  • kupować wirtualne działki

Wszystko to odbywa się w zgodzie z podstawową estetyką, która charakteryzuje się wizualizacją świata w pikselowej formie. Ten wyjątkowy styl jest obecny na różne sposoby w świecie audiowizualnym, np. w filmach Pixels czy Lego oraz w grach wideo, takich jak Roblox czy Minecraft.

Cryptovoxels jest już z pewnością metaversem kultowym. Został uruchomiony w maju 2018 roku przez Nolan Consulting Limited, nowozelandzkie, niezależnego studio gier założone przez Bena Nolana.

cryptovoxels 2

Aby uzyskać dostęp do Cryptovoxels, nie musisz znać się na programowaniu ani pobierać żadnej aplikacji.

Jeśli jednak chcesz przeżyć zupełnie inne doświadczenie dzięki wirtualnej rzeczywistości, możesz to zrobić dzięki wsparciu VR. Możesz też, podobnie jak w przypadku kilku wcześniej omówionych projektów, tworzyć i odkrywać za pomocą zaufanej przeglądarki za pośrednictwem ich oficjalnej strony internetowej.

Parcele w Cryptovoxels są częścią wirtualnej krainy mapy platformy, na której możesz dać upust swoim umiejętnościom jako architekt i tworzyć własne wydarzenia.

Starlink

Starlink to czysta reprezentacja siły dewelopera. Woof Decentra stoi również za LEASH i DBUY.

Strona internetowa: https://www.starltoken.com/

starl

Starl jest pierwszym w 100% zarządzanym przez społeczność projektem zdecentralizowanej przestrzeni wirtualnej. Tokenem zarządzania ekosystemu Starl jest STARL. W tym metaversie kupujesz, sprzedajesz i wymieniasz wirtualne satelity, statki kosmiczne i parcele podczas eksploracji Układu Słonecznego. Możliwości są nieograniczone.

starlink 2
STARL(dane aktualnie na 05-11-2021 r.); źródło: link

Decentral Games

Strona internetowa: https://decentral.games/

decentral games

Pierwsze należące do społeczności kasyno Metaverse. Oprócz tego było wiele innych, aczkolwiek Decentral Games jest prawdopodobnie jednym z tych, które jako pierwsze podjęło poważną próbę uczynienia tego ekosystemem, urzeczywistnienia tego pod postacią metaverse. Możemy tu grać w pokera, blackjacka, ruletkę, itd..

Gracze zarabiają DG, który jest tokenem do grania w gry z DG DAO. Technicznie rzecz biorąc, jesteś właścicielem kasyna. Kontrolujesz zyski, głosujesz na nowe gry i decydujesz o propozycjach funkcjonalności.

dg
DG (dane aktualnie na 05-11-2021 r.); źródło: link

Rfox Vault

Strony internetowe: https://www.redfoxlabs.io/ i https://rfox.finance/

Rfox Vault wprowadza do metaversu zakupy detaliczne, stworzone przez RedFOX Labs. Nazywają siebie pierwszymi budowniczymi tego rodzaju inicjatywy blockchain w Azji Południowo-Wschodniej. Posiadają dwa tokeny: token RFOX, który jest podstawową metodą płatności za parcele i aktywa cyfrowe, oraz token VFOX, który jest tokenem opartym na nagrodach.

rfox
RFOX (dane aktualnie na 05-11-2021 r.); źródło: link
vfox
VFOX (dane aktualnie na 05-11-2021 r.); źródło: link

Dlaczego jest to wyjątkowe? To metaverse, w którym dostrzegasz obecność wielu dużych domów mody, wielu firm streetwearowych, wielu przedsiębiorców. Będą tam mieli swoje sklepy detaliczne. Będziesz mógł robić tam zakupy, a wiele z promocji i produktów będzie dedykowanych właśnie dla klientów robiących zakupy w metaverse.

Co więcej, będziesz mieć możliwość interakcji z twórcami, założycielami, a także spotkań ze społecznością. To metaverse dla ludzi, którzy są aktywni w świecie mody. Możesz stworzyć wiele galerii, wiele sklepów, które mogą każdego dnia mogą wyglądać inaczej.

Co jeśli za każdym razem, gdy odwiedzasz sklep, coś po prostu się w nim zmienia. Koszula lub kurtka, którą chciałbyś mieć, była dostępna tylko w określonym przedziale czasowym, przez jedną godzinę. Taki model zakupowy do duża, ekskluzywna sprawa.

Bit Country

Strona internetowa: https://bit.country/

Co byś powiedział, gdybyś bez większego wysiłku mógł stworzyć swój własny metaverse, tokeny społecznościowe, gry NFT itp. Bit Country pozwoli ci to zrobić.

Bit Country to hub Polkadot. Ich token nazywa się NUUM. W witrynie projektu na parachains. info czytamy:

Bit.Country umożliwia każdemu stworzenie własnego metaversu ze światem 3D, NFT, play-to-earn i budowaniem społeczności, aby zarabiać, oraz przenosić zaangażowanie społeczności w nowy wymiar web3.0.

Budujemy sieć z otwartym protokołem do zarządzania społecznościami i zachęcania ich do korzystania z grywalizacji. Koncepcja jest wyjątkowo przemyślana i inspirowana paradygmatem decentralizacji. Jego wizją jest umożliwienie każdemu (zwłaszcza nowym użytkownikom blockchain) tworzenia swoich społeczności, gospodarek jako Bit Country w sieci blockchain.

W Bit.Country każdy może założyć własny metaverse dla swoich fanów […]. Zawładnij swoją społecznością i wykorzystaj moc stokenizowanej ekonomii! Stwórz wirtualny świat z NFT dla swojej grupy Telegram, grupy Wechat, obserwujących na Twitterze, grupy na Facebooku.”

Star Atlas

Star Atlas jest relatywnie nowym projektem. Dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?

Strona internetowa: https://staratlas.com/#

Jeśli byłeś fanami gier MMO, już niebawem będziesz mógł zagrać w taką w formule metaverse. Nazywa się Star Atlas i została zbudowana na blockchainie Solana.

Grafika w technologii czasu rzeczywistego Nanite (Unreal Engine 5) pozwala na uzyskanie kinowej jakości, więc jeśli kiedykolwiek grałeś w produkcje wykorzystujące taki silnik wiesz już, jak dobrze może wyglądać gra.

Projekt posiada dwa tokeny: ATLAS i POLIS – DAO, które jest dostępne na FTX, Raydium i Apollo-X.

atlas
ATLAS (dane aktualnie na 05-11-2021 r.); źródło: link

„Star Atlas to metaverse z 2620 roku. W tej odległej przyszłości pojawiły się trzy główne frakcje; (1) Terytorium MUD zarządzane przez ludzkość, (2) Region ONI jako konsorcjum obcych ras oraz (3) Sektor Ustur kontrolowany przez androidy. Te frakcje toczą nieustanną walkę o zasoby, podbój terytorialny i dominację polityczną. Ty, obywatel frakcji Star Atlas, będziesz miał możliwość wpływania na wynik tego międzygalaktycznego konfliktu, jednocześnie stwarzając możliwość zdobycia nagród za swój wkład. Ten dokument opisuje przygodę, która czeka nowych rekrutów. Metaverse wprowadza wyjątkowe wrażenia z gry dzięki połączeniu tradycyjnej gry podstawowej i mechaniki blockchain.” fragment z białej księgi Star Atlas.

Gra będzie zachęcać do stakingu, aby rozszerzyć swoje imperium i zainstalować strategiczne szlaki handlowe przy użyciu ofensywnego i defensywnego, taktycznego planu działania. W tym trybie gracz wejdzie przede wszystkim w interakcję z dynamicznym przeglądem mapowanych i niezbadanych regionów kosmosu za pośrednictwem mapy Star Atlas.

star atlas twitter

Pierwszą zasadą kierującą całą ekonomią Star Atlas będzie mining. Bogactwo pochodzące z wydobycia tworzy wiele innych rozgałęzionych źródeł przychodów, które mogą przyczynić się do rozwoju kariery graczy. Od handlu surową i rafinowaną rudą, przez przewożenie ładunków, po wytwarzanie komponentów detalicznych, gracz będzie mógł realizować szeroki zakres zadań i rozwijać się w ramach specjalizacji w danej dziedzinie.

Piękno kosmicznej przygody polega na ręcznym pilotowaniu własnego statku kosmicznego. W przypadku eksploracji, walki i różnych innych mechanik gry specyficznych dla ról, widok kokpitu ma dać poczucie własności i uziemienia wybranych przez gracza statków. Ten wciągający widok z perspektywy pierwszej osoby wzbogaci doznania w drodze wykorzystania sprzętu, takiego jak drążki , przepustnice, wielofunkcyjne panele sterowania z przyciskami i, co najważniejsze, headsety VR.

NetVRk

Strona internetowa: https://www.netvrk.co/

NetVRk próbuje sprawić, aby VR wszedł do mainstreamu. Nazywają siebie społecznościową platformą VR.

Tkwi tutaj potencjał globalnego rynku rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Oczekuje się, że do 2025 roku wartość tego rynku osiągnie 815 miliardów dolarów.

netvrk

Sprzęt VR zaczyna sprzedawać się coraz lepiej. NetVRk doszli do wniosku, że najlepszym sposobem działania jest rozszerzenie strategii na użytkowników kryptowalut.

Token NETVRK służy do zakupu aktywów, parceli, przestrzeni reklamowej, generowania NFT i stakingu. Wyobraź sobie, ze stajesz przed okazją zakupu ekskluzywnej działki, na której powstaną potem hotele, lokale gastronomiczne, sklepy z odzieżą, pojawią się billboardy znanych marek…, a Ty na tym zarabiasz.

Co dalej?

Metaverse tworzy nową generację kryptowalutowych „gemów”. Co więcej, ludzie będą bawić się w tworzenie własnych światów i zarabiać na swoich wirtualnych doświadczeniach. Ci „poszukiwacze skarbów” staną się potężnymi mikroinfluencerami. Warto zostać jednym z nich.

Kryptowalutowy metaverse oferuje aktualnie jedne z najlepszych możliwości: finansowych, społecznościowych i innych. Masz szansę dołaczyć do tego trendu właśnie teraz, kiedy jest jeszcze bardzo wcześnie i zdobyć wiele nagród, nie tylko finansowych.

***

W artykule wykorzystano fragmenty opracowania zat. Top 10 Metaverse Projects autorstwa Sales Wallet (link).

Może Cię zainteresować:

Komentarze