Stary Człowiek i Kryptowaluty – Stokarz Czyta Rynek #50
Dla wszystkich młodych mam złą i dobrą wiadomość. Dobra jest taka, że jeszcze nigdy w historii, żadna inna generacja nie akumulowała łącznej wartości dóbr świata z taką prędkością, jak robi to Generacja Z. Zła wiadomość jest jednak taka, że statystyki psuje nam pewna anomalia – owszem jesteśmy w stanie więcej, szybciej i kreatywniej zarabiać, lecz jednocześnie główną część nowych majątków reprezentuje zaledwie garstka.
Jak powszechnie wiadomo, przytaczając słowa z książki „Najbogatszy człowiek w Babilonie”, już od wieków kabza pełna złota wpływała pozytywnie na długowieczność, spokój ducha i szczęście życia codziennego. I choć od razu narzucić się może porównanie Bitcoina, jako odpowiednika starożytnego złota z książkowej przypowieści, tak nie jest to argument, który pragnę przytoczyć.
Chodzi raczej o to, że kryptowaluty oferują nam wszystkim nieprawdopodobną wręcz dźwignię. Nie fizyczną, nie tą z BitMEX’a, lecz taką abstrakcyjną. Pociągacie i nagle okazuje się, że jesteście zaledwie garstką – cóż, może i nie najbogatszą, lecz posiadającą wysoce specjalistyczną wiedzę, której nie sposób nauczyć się na żadnych kursach bądź szkołach. Jeśli stary człowiek z workiem złota miałby wam dziś przekazać jedną mądrość to brzmiałaby ona: „Ucz się o kryptowalutach. Bo nie dziś, nie jutro, ale w niedalekiej przyszłości zawitają do nas kupcy z Ofiru – ich kabzy pełne będą złota (dolarów), lecz ich pragnieniem będzie realne złoto – odporne na kradzieże, anonimowe i łatwe w transporcie. I wymienią oni swoje złoto na twoje, płacąc z nadwyżką.”
Tłumacząc tą enigmatyczną zagadkę starca, warto jest spojrzeć na nią niedosłownie – coś jak czytanie Biblii. Nie tylko warto inwestować w kryptowaluty (Bitcoin, Ethereum, DeFi, udziały w biznesach krypto poprzez stokenizowane akcje), lecz również posiadać realną wiedzę na temat zasad ich działania. Wyobraźcie sobie przyszłość, w której sporej wielkości międzynarodowa firma rekrutuje na stanowisko osobę, specjalizującą się w teorii ekonomicznych mechanizmów kryjących się za ekosystemami DeFi. Albo lokalny bank potrzebuję kogoś do obsługi hot walletów.
To, co dziś wydawać się może wiedzą bezużyteczną, jutro uważane będzie za wymóg w wysokopłatnej pracy. Powoli, lecz stopniowo, firmy z branży kryptowalut pojawiać się będą na targach pracy i uniwersyteckich spotkaniach biznesowych. Pamiętajcie wtedy od kogo usłyszeliście o tym po raz pierwszy. I kto zachęcał Was do nauki o krypto!
Analiza Techniczna Kryptowalut – Bitcoin i Ethereum w niekończącym się trendzie bocznym
Od przeszło 7 tygodni kurs BTC zatrzymał się w trendzie bocznym. Boleścią takiego stanu rzeczy jest to, że niewiele się dzieje oraz niezwykle ciężko jest z dużą precyzją określić co dalej. Dlatego dziś zaprezentuje Wam, jak tylko najlepiej potrafię, argumenty świadczące za obiema narracjami (byczą i niedźwiedzią), a także jak rozegrać każdą z nich. Pokażę również, co moim zdaniem unieważnia każdą z nich i kiedy powinniśmy jasno zmienić nasze nastawienie co do kursu, dostrzegając zbliżający się trend.
W pierwszej kolejności warto jest zaznaczyć, że nie polecam fade’ować wybicia z konsolidacji (czyli grać przeciwko niemu). Ruch następujący po tak długiej konsolidacji (pamiętacie jeszcze październik-listopad w 2018 roku? – finałowa konsolidacja trwała wtedy 10 tygodni) zazwyczaj prowadzi do określenia się nowego trendu. W artykule znajdziecie zatem historyczny przykład tego, jak wyglądało wyjście dołem z dystrybucji (trendu bocznego) i co po nim następowało.
Na wykresie tygodniowym Bitcoina dostrzec możemy dwie interesujące zależności. Pierwsza z nich to fakt, że dolny knot świecy (utworzony po spadku do $8900 wcześniej w tym tygodniu) zatrzymał się na poziomie wcześniejszej tygodniowej konsolidacji – skąd następnie wybiliśmy do góry. Aktualnie kurs znajduje się na drugim ważnym poziomie – zauważcie, że pierwotnie był to szczyt knota świecy wzrostowej przed konsolidacją (świecy pochodzącej z silnego trendu wzrostowego), a następnie (zaznaczone na żółto) poziom ten odegrał rolę w byciu wsparciem dla świecy, która wybiła poprzedni szczyt naszego wielodniowego zakresu (kiedy to BTC przypompował do $10,500).
Co chciałbym zobaczyć będąc byczym, a co jeśli jestem nastawiony na spadki?
Dla byków kluczowe jest przejście ponad zieloną linię oporu i uzyskanie tam akceptacji. W skrócie, polegałoby to na wzroście do około $9600-$9750 i wielodniowym braku spadków z tego poziomu. Dlaczego jest to ważne? Gdyż tym sposobem kurs zaprezentowałby chęć kupujących do nabywania BTC po tej cenie. Kolejne przejście wyżej i momentalne spadki skłaniałyby mnie coraz bardziej do scenariusza dystrybucji. Niemożność utrzymania się ceny wyżej dobiłoby wymęczone trendem bocznym byki, przekazując pałeczkę niedźwiedziom. Te nie wahałyby się przepchnąć ceny poniżej żółtego prostokąta.
Drugi scenariusz na korzyść byków to ponowne zejście do żółtego poziomu. Kilka dni temu udało nam się od niego odbić, lecz ponowny dryft w tym kierunku – im wolniejszy tym lepiej dla niedźwiedzi – oznaczałby wyczerpujące się siły popytu i niechybnie doprowadziłby do dalszych spadków, tak jak to mieliśmy okazję obserwować w lecie 2019, kiedy to piąte zejście kursu poniżej $10,000 doprowadziło do załamania się całej struktury rynku i korekty na $6500.
Co mówią nam wskaźniki?
Interesujące rozbieżności możemy zauważyć posługując się wskaźnikami analizy technicznej. Na wskaźniku RSI, którego używam, otrzymaliśmy sygnał sprzedaży. Lecz jest on w sprzeczności z tym, co pokazuje mi kolejny wskaźnik trendu – zobaczyć możecie go bezpośrednio na wykresie, pod postacią linii – nadal znajdujemy się w trendu byka, a chwilowe price action to zaledwie drugorzędny trend boczny w wielkim schemacie dzikiego trendu byka. Dostrzeżcie także, że obecnie wskaźnik ten nie pokazuje wyczerpania trendu, jak miało to miejsce ostatnim razem, kiedy to znajdowaliśmy się na poziomie $10,000. Wręcz przeciwnie, tym razem trend wzrostowy jest silny i niezmienny. Tym samym RSI na poziomie 50+ interpretować możemy jako siłę, a nie wyprzedanie. Nadal pozostaje mnóstwo miejsca na potencjalny wzrost, a martwić zacząłbym się dostrzegając RSI na 90+.
Z ciekawości sprawdziłem inne wskaźniki – MACD wskazuje na kontynuację trendu (biała linia jest ponad czerwoną), tak samo dwa pozostałe wskaźniki – średnia Hulla’, bezpośrednio koło kursu oraz Haos Div. Czyżbyśmy mieli do czynienia z solidną pułapką na rynkowe niedźwiedzie?
Warto również zwrócić uwagę na Bandy (różnią się one nieco od Band Bollingera, jednak koncepcja ich obliczania pozostaje podobna). Korekta do $4000 nie zaburzyła długoterminowego trendu wzrostowego – przeciwnie niż miało to miejsce na początku 2019 (spójrzcie jak nisko przeszły bandy w żółtym polu w stosunku do tego co widzimy w zielonym).
W poprzedniej analizie mogliście przeczytać o moim pomyśle z fraktalem. Nie sprawdził się on, jednak nie zamierzam go całkowicie porzucać. Jakie wnioski możemy z niego wyciągnąć? Ruch bocznym na tym poziomie ceny powinien trwać nie dłużej niż 5 dni, przy czym ponowne zejście poniżej białą kreskę, oznaczającą dół kanału diagonalnego, wskazywałoby na sprzedać moich pozycji long BTC i ETH oraz pozostanie flat.
Zejście poniżej, w schemacie prezentowanym przez strzałki, to sygnał do przygotowania się do zajmowania pozycji short, bądź czekanie na lepsze okazje do longowania.
Alternatywnie, tak widziałbym możliwość kursu szybującego do góry. Powolna konsolidacja z delikatnie rosnącą ceną, ustabilizowanie w lokalnym trendzie bocznym przez 1-2 dni, a następnie gwałtowny wystrzał.
Fraktal schematu dystrybucji
Zaprezentowany przeze mnie fraktal pochodzi z 2019 roku. Rozgyrwał się on na wykresie 4H, niemniej podobieństwo pozostaje.
Ethereum
Analiza ETH oraz ETH/BTC nigdy nie jest prosta. Uważać musimy zarówno na parę BTC, która dla wielu starych wielorybów nadal odgrywa ważną rolę (ponieważ kluczowe jest, czy ETH wyprzedzi indeks, jakim dla krypto jest zdecydowanie Bitcoin), jak i ETH/USD – to właśnie na niej skupia się mnóstwo nowych inwestorów instytucjonalnych, swój trading pokładających w kontraktach terminowych i opcjach na Ethereum.
Dlatego zaznaczyłem dla Was dokładnie poziomy wsparć i oporów na kursach ETH/USD oraz ETH/BTC.
Jeśli para ETH/BTC ma być bycza, to chciałbym zobaczyć powrót do środka tego małego kanału horyzontalnego.
Adekwatnie, brak siły i dalszy zjazd w dół – co wywnioskować będzie można już za dzień/dwa, zapewni nam korektę do białej linii. Widząc tę dynamikę na parze ETH do BTC, warto będzie założyć pozycję short ETH/USD.
A target dla longów? Ten piękny żółty prostokąt obrazuje Wam w prosty sposób gdzie znajdują się dwa silne opory. To tam rozważyć możecie wzięcie profitów.
Potencjalne transakcje na Altcoinach – niektóre z nich wyglądają soczyście!
Jeśli tak jak ja lubicie czasem powrzucać nieco BTC w altcoiny, koniecznie spójrzcie na te dwa schematy. Przed oczyma macie Cosmos (ATOM) oraz Stellar Lumen. Kupno ATOM po akumulacji w szarym prostokącie. Zagranie średnioterminowe, z SL poniżej kanału. Natomiast dla Stellara przyszykowałem bid’y na dolnym zakresie kanału horyzontalnego. Kto wie, czy w perspektywie miesiąca nie zostaną one wypełnione?
Link do poprzednich artykułów z serii:
- HAZARD – Stokarz Czyta Rynek #40
- Longuję Altcoiny – Stokarz Czyta Rynek #41
- SZALEŃSTWO – Stokarz Czyta Rynek #42
- Oldschoolowy Pump – Stokarz Czyta Rynek #43
- Małpi rynek – Stokarz Czyta Rynek #44
- Analiza techniczna kryptowalut – Stokarz Czyta Rynek #45
- Obudź w sobie niedźwiedzia – Stokarz Czyta rynek #46
- Droga Byka – Stokarz Czyta Rynek #47
- Ethereum a stopa LIBOR – Stokarz Czyta Rynek #48
- Warren Buffett vs Daytraderzy – Stokarz Czyta Rynek #49
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.