Ethereum a stopa LIBOR – Stokarz Czyta Rynek #48

Ethereum jeszcze do niedawna niewiele miało wspólnego z finansami. Postrzegane jako zabawka Vitalika Buterina, nie tylko przez osoby spoza krypto, lecz również przez same środowisko (głównie tzw. maksymalistów Bitcoina), Ethereum oscylowało między wizją stania się pierwszym, zdecentralizowanym superkomputerem, a wartą miliardy dolarów katastrofą.

Pomimo fali krytyki Ethereum okazało się przemyślanie zaprojektowanym kawałkiem nowej technologii, a w nadchodzących latach może stać się również fundamentem nowej stopy referencyjnej dla oprocentowań depozytów i kredytów na rynku międzybankowym, wypierając londyński LIBOR.

Jerome Powell wspiera alternatywę LIBOR – AMERIBOR opartą o architekturę Ethereum

Pogłoski o korporacyjnej stronie Ameryki zainteresowanej nową stopą referencyjną opartą o technologię Ethereum ukazały się po raz pierwszy listopadzie 2019 roku. Trzeciego czerwca ponownie o sprawę zapytało Jerome Powell’a Forbes Crypto. Stwierdził on, że Rezerwa Federalna wspiera alternatywne indeksy stóp referencyjnych, przy czym AMERIBOR odpowiada wszelkim normom wyznaczonym przez IOSCO i choć AMERIBOR może nie być jeszcze naturalnym wyborem dla wielu uczestników rynku, to każdy bank działający z Amerykańską Giełdą Finansową (AFX) ma prawo do do korzystania z AMERIBOR.

AMERIBOR wykorzystuję technologię blockchain od Ethereum jako część determinacji procesu określania stopy procentowej. AFX, która jest odpowiedzialna za AMERIBOR, tak opisuje działanie stworzonego systemu:

AFX wybije dwa nie wymienne tokeny (non-fungible) dla każdej ze stron transakcji. W przeciwieństwie do Bitcoina, którego monety są zamienne, co oznacza, że ​​każdy coin jest taki sam, te niewymienne tokeny, zgodne ze standardem ERC-721, zawierają informacje o transakcji i kontrahencie. Tokeny są automatycznie wybijane przez Blockchain AFX po rozpoczęciu transakcji, a przy użyciu smart kontraktów są automatycznie rozliczane po zakończeniu transakcji.

Co AMERIBOR oznacza dla Ethereum?

W skrócie: za dwa lata twój ulubiony, tradycyjny broker pozwoli ci kupować Ethereum wprost ze ślicznie regulowanego rynku. Cyfrowe aktywa staną się po prostu „aktywami”. Plotka niesie się lepiej, aniżeli największa reklama. A plotka o Ethereum właśnie się rozchodzi.

Analiza techniczna rynku kryptowalut – Bitcoin

Interwał miesięczny

Wykres BTC

Przyglądając się wykresowi w skali miesięcznej dostrzegamy, że BTC oscyluje w dużym kanale horyzontalnym. Nie jest to dla mnie miejsce na kupno, dopóki co najmniej 2 konsekwentne świece dzienne nie zamknął się powyżej poziomu $10,500. Do tego czasu zamierzam czekać z zakupem spot. Najbliższe wsparcie widnieje na $9200 (tam też pragnę wejść w pozycję long swing na kontraktach terminowych), a reszta została oznaczona na rysunku.

Wykres BTC

Interwał tygodniowy

Wykres BTC

Czerwony prostokąt stanowi silne miejsce podaży, które już 3-krotnie zatrzymało cenę. Spodziewam się, że pęknie przy jeszcze jednym podejściu, lecz póki co niedźwiedzie nie dają za wygraną. Zatem nie ma co się kłócić z futrzakami.

Interwał dzienny

Wykres BTC

Bitcoin intraday

Wykres BTC
Wykres BTC
Wykres BTC

Dostrzegacie podobieństwa? Spodziewam się ataku w górę. Dlatego zajmuję pozycję LONG, którą przedstawiłem na obrazku.

Wykres BTC

Ethereum – wszystko pięknie ale kiedy mam kupić?!

Wykres ETH

Zielony prostokąt – będąc purystą price action oraz zakładając, że ETH wchodzi w pełny bull mode, myślę że to jest absolutnie maksymalny pull back jaki otrzymamy na zakup ETH. Wszystko poniżej jest dla mnie no-bull-trade-zone, czyli w skrócie nie miałem racji i czekam na dalszy rozwój wydarzeń.

Znajdowanie przewagi na rynku – przedstawienie strategii handlu BTC

W ostatnim czasie postanowiłem odejść nieco od standardowej analizy technicznej i swoją strategię handlową oprzeć na innym zjawisku: zachowania ceny w stosunku do dziennych kursów otwarcia.

Nie zrozumcie mnie źle – nadal w handlu intraday (gdyż taki obecnie sport uprawiam z zamiłowaniem) korzystam z sekretnych tajników AT. Każdy trader swój edge (alphe) opiera albo na świetnej pamięci i ogromnym doświadczeniu oraz fenomenalnej dyscyplinie, albo na rzeczach, których inni nie dostrzegają.

Do pracy nad tym systemem skłoniły mnie mądrości wyniesione z książki The Man Who Solved the Market: How Jim Simons Launched the Quant Revolution. Wielu z was zapewne wie jak potwornie ciężkim miejscem są rynki finansowe. Całkowicie bezwzględne! W zabieraniu pieniędzy ludziom gorsze niż ZUS! A mimo tego adrenalina i wizja bogactwa z nimi związana jest lepsza od płynnego złota z rzeki Missisipi i Eldorado razem wziętych.

Poniższe schematy przedstawiają zastosowanie strategii na przykładzie obecnego trendu bocznego. Nie zamierzam jednak dawać całego pysznego sosu za darmo, o co to nie! Strategia jest banalnie prosta. Dwie koncepcje na, których się opiera to:

  1. Kurs otwarcia świecy dziennej (00.00 UTC)
  2. Rotacja wokół tych poziomów
Wykres BTC
Wykres BTC
Wykres BTC
Wykres BTC
Wykres BTC

Dla oczu wprawnych, które dostrzegły na czym strategia dokładnie polega, gratulacje! Pamiętajcie jednak, że edge nie trwa wiecznie, a samą strategię trzeba ciągle optymalizować i sprawiać, żeby była lepsza. W końcu pragniecie być lepsi od 99% uczestników rynku, prawda?

Dla fanów backtestowania: w dotychczasowym środowisku trendu bocznego strategia wykazała się 76% skutecznością. Wielkość trejdów, wchodzenie w pozycje, SL – to wszystko pozostawiam jako pracę domową 😀

Tygodniowa czytanka od stokarza

Zabawne jest jak nieprzewidywalny bywa masowy autyzm użytkowników 4chana. Zagłębie internetowych trolli znane z parszywych i obraźliwych memów (lecz często mających w sobie krztę inteligencji) postanowiło sztucznie zorganizować oraz rozprzestrzenić akcję, w której białe panie golą sobie łby w ramach solidarności z Black Lives Matters.

https://twitter.com/DJThistle01/status/1268933923494486017

W akcji wzięła nawet udział słynna aktorka Emma Watson. Od razu przypomniała mi się pewna scena z filmu Wilczur z Ulicy Murowej. Sami zobaczcie:

Jedne dostały pierwsze strony gazet, a filmowa bohaterka 10 tys. USD. Sami zdecydujcie, co bardziej się opłacało.

Wracając zaś do krypto, koniecznie zapoznajcie się z tymi artykułami (ciężko jest mi opisać wszystko co się w nich znajduje, ale uwierzcie na słowo – miałem przyjemność czytać i nie zawiedziecie się):

Link do poprzednich artykułów z serii:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze