Rok w Krypto – Stokarz Czyta Rynek #24

Rok w Krypto - Stokarz Czyta Rynek #24

Rok w Krypto nie mógłby się zakończyć bez solidnego podsumowania, wraz z długoterminowym spojrzeniem na rynki kryptowalut i analizą makro. Dlatego dzisiaj zaprezentuję co ciekawsze statystyki serii: „Stokarz Czyta Rynek”. Dowiecie się, czy marny ze mnie analityk, jak moje przewidywania dotyczące rynku sprawdzały się w praktyce oraz czy publikowane przeze mnie trejdy przynosiły realne zyski.

Oficjalnie seria wystartowała 4 sierpnia 2019. Od tamtej pory miałem okazję zaprezentować Wam 24 cotygodniowe analizy rynku kryptowalut, które łącznie zostały przeczytane 62 930 razy! Na starcie, Bitcoin wymienialny był na zawrotną sumę niemalże 11 tys. USD! Przyznać się szczerze, ilu z nas pragnęłoby dziś sprzedać po takiej cenie?

Krypto Rok w pigułce!

Jeśli uśrednić moje predykcje, z zaskoczeniem stwierdzam, że miałem rację co do niedźwiedziego nastawienia do kursu Bitcoina. O spadkach w okolice 6 000 – 7000 USD mogliście przeczytać już w jednych z pierwszych artykułów mojego autorstwa. Przewidywania przewidywaniami, jednak kluczowe jest wytłumaczenie, co dokładnie skłoniło mnie do przyjęcia takiego nastawienia.

Otóż sugerując się czystą analizą techniczną, bez wnikania w żadne wskaźniki lub oscylatory (choć i one okazały się pomocne – w sierpniu Momentum ewidentnie spadało i sugerowało zakończenie się trendu) – miesięczne świece determinujące trend w skali makro zamykały się z bardzo długimi knotami i małymi body. Sugerowało to wykupienie rynku i coraz silniejsze sprzedawanie rajdów cenowych przez niedźwiedzie. Dodatkowo, dynamika trendu wzrostowego została przerwana wraz z powolnymi ruchami ceny, które widoczne były w zakresie 10 tys. USD.

O silnym potencjale na spadki mogliście przeczytać już w sierpniu

Oczywiście nie byłem nieomylny. Dwukrotnie błędnie spodziewałem się wykazania siły na wzrosty przez altcoiny, a tak się nie stało. Jeżeli spojrzycie na roczne stopy zwrotu topowych altcoinów w stosunku do BTC, są one paskudne. Oprócz kilku wyjątków, takich jak BNB, Chainlink, Tezos czy Synthetix, w 2019 pojawiały się tylko krótkie okna czasowe, w których mieliśmy szansę na zarobek poprzez kupno altcoinów. Więcej o altcoinach pojawi się w dalszej części tego podsumowania, zatem zostańcie ze mną.

Oficjalne wyniki serii wraz z ROI

Te 5 miesięcy analizowania rynku kryptowalut przyniosło efekty: częściej miałem rację, niż się myliłem. Pamiętajcie, że wszystkie trejdy prezentowane na łamach „Stokarz Czyta Rynek” są rzeczywiście przeze mnie zakładane i odzwierciedlają wynik mojego portfolio (z pominięciem krótkoterminowych transakcji, z oczywistych powodów natury czasowej nie jestem w stanie pisać o nich na Bithubie). Przebrnąłem zatem przez wszystkie publikacje z serii i sporządziłem oficjalne wyniki. Spójrzcie sami!

Tabela ta sporządzona została po 11 artykule. Od tego czasu minęło dwa i pół miesiąca. Pomimo wysokiego ROI, nie byłem w pełni zadowolony ze skuteczności trejdów oraz ogólnego chaotycznego podejścia do handlu, które wtedy przedstawiałem. Naprawiłem więc błędy moich strategii spekulacyjnych i postarałem się wyeliminować sygnały przynoszące znaczne straty na rzecz szybszego zamykania błędnych trejdów. Jak zatem sprawdziłem się jako trejder?

Wzrost skuteczności i lepsze ROI!

Jak możecie zauważyć, liczba transakcji była podobna, pomimo dłuższego okresu, z którego zbierałem statystyki. Moja skuteczność z 56% wzrosła do 70%. Handel BTC (bez dźwigni) przyniósł 20% zysku na portfolio, co mnie satysfakcjonuje jak na 2 i pół miesiąca trejdowania. Zamykamy rok również z dobrym wynikiem w handlu altcoinami – ROI okazało się wyższe, niż ostatnim razem ustalając rekord na poziomie 155%.

Łącznie, w dwa i pół miesiąca, z oficjalnych trejdów publikowanych na Bithub w ramach serii, ROI portfela inwestycyjnego wyniosło 175%, ze skutecznością 70% (12 z 17 transakcji zakończyło się zyskiem). Miejmy nadzieję, że 2020 okaże się jeszcze owocniejszy!

Ps. Do statystyk liczone były tylko te transakcje, w przypadku których publikowałem wcześniej wykres z widocznym umieszczeniem zleceń stop-loss i target, żeby niemożliwe byłoby manipulowanie przeze mnie wynikami. Statystyki są w pełni uczciwe oraz dostępne publicznie w archiwalnych artykułach serii i każdy może wykonać pracę potrzebną do zweryfikowania ich na własną rękę.

Wspominając najlepsze zagrania – historyczna biblioteka trejdów stokarza

Nie pozostając gołosłownym, oto kilka z ciekawszych trejdów i analiz, jakie udało mi się napisać w okresie październik-grudzień. Pierwszym znaczącym sukcesem było spodziewanie się dewiacji poza kanał horyzontalny, w którym poruszała się cena BTC. Byliśmy wtedy na poziomie $7400, a nastroje prezentowały się paskudnie.

Oczywiście nie mogłem być świadom tego, że następnego dnia czekać nas będzie jeden z największych historycznych wzrostów dziennych na kursie BTC. Staram się, aby moje analizy były racjonalne i nie daję nigdy nierealistycznych przepowiedni co do ceny – tamtego dnia byłem niesamowicie zaskoczony.

To jeszcze nie był koniec spadków!

Pomimo wzrostu ponad $10 000 szybko zauważyłem, że to jeszcze nie koniec spadków. Uchroniło mnie to przed bezmyślnym longowaniem, co dla wielu w tym czasie wydawało się wręcz „darmowym trejdem, no bo przecież tak urosło, to zmienił się trend i teraz czas rosnąć, TO THE MOON BTC!” (serio, były takie komentarze).

Co jeszcze nadaje się do galerii chwały i wiecznej glorii? Zdecydowanie shorty Ethereum będące jedną z najbardziej opłacalnych taktyk drugiej połowy tego roku. Druga największa kryptowaluta spada niczym trafiony pociskami myśliwiec, co w połączeniu z fundingiem na kontraktach, pozytywnym na rzecz shortów, stało się świetną strategią.

Na obydwu grafikach zaznaczyłem na czerwono miejsca zakładania shortów, o których pisałem w serii:

Ostatni – również short, tym razem odbicia $7800 na BTC. Wynik? Trafione z chirurgiczną precyzją!

To by było na to tyle z zachwycania się samym sobą. Mówiąc już nieco poważniej, mam szczerą nadzieję, że publikowane przeze mnie analizy techniczne kryptowalut pomogły niejednemu z Was, drodzy Czytelnicy, stać się bardziej świadomym uczestnikiem rynku i czerpać radość (i zyski!) zarówno ze spadków jak i wzrostów kursów.

Pamiętajcie, że wszystkich wykorzystywanych przeze mnie w tradingu taktyk, możecie nauczyć się za darmo, czytając Poradnik Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut (Klik!).

Wejść z sukcesem w Nowy Rok – strategie i taktyki inwestycyjne w 2020

Moja strategia na 2020 jest prosta. Po pierwsze, zamierzam kupować jak najwięcej BTC, po jak najniższej cenie, jako długoterminową inwestycję (około 2 lata). Skłaniają mnie do tego dwie rzeczy: Halving ustalający roczną inflację Bitcoina na poziomie 1.9%, a także postępująca globalna adopcja kryptowalut (oraz wzrost świadomości ich istnienia) – przedsiębiorstwa, takie jak japoński Rakuten, wchodzące w krypto sugerują, że śmieszne internetowe pieniądze nigdzie się nie wybierają i czas zacząć brać je na poważnie.

Proszę pamiętać, że jest do plan długoterminowy i nie chciałbym, aby krótkoterminowe wahania ceny przysłoniły mi makroekonomiczny obraz sytuacji. Nie jestem przekonany, że zejście kursu BTC do $6400 było tym „ostatecznym” dołkiem.

Górnictwo Kryptowalut i rynki kredytowe

Analiza rynku kredytowego kompanii górniczych, którą ostatnio miałem okazję przeczytać, sugeruje, że duzi górnicy kryptowalut mają solidną, krótkoterminową inicjatywę ekonomiczną do zbijania kursu poniżej $7000 i utrzymywania go na niskich poziomach przez najbliższe tygodnie – wszystko po to, aby wyeliminować mniejszych górników, którzy weszli do gry w połowie 2019.

Górnicy BTC są największym czynnikiem podażowym na rynku kryptowalut. Wiedząc kiedy konglomeraty górnicze posiadają inicjatywę do sprzedaży oraz jaka jest ich długoterminowa strategia, możemy uwzględnić to w naszej własnej taktyce i ją zoptymalizować.

Zazwyczaj niewiele informacji o górnikach przecieka do opinii publicznej. Mając natomiast powyższą analizę (która pierwotnie skupiała się na temacie kredytowania, niemniej byliśmy w stanie wyciągnąć z niej dodatkowe wnioski) oraz posiłkując się informacjami, że gracze tacy jak Bitman stawiają na długoterminowy wzrost kursu BTC oferując swoim klientom zabezpieczenie w postaci opcje PUT z ceną realizacji $5000 (jednocześnie biorąc drugą stronę tej transakcji), możemy dojść do następujących wniosków:

  • Dla dużych górników zejście ceny BTC w okolice $5-6k i utrzymanie jej tam przez kilka miesięcy, zmniejszyłoby ich krótkoterminowe zyski, ale wyeliminowałoby konkurencję
  • Konglomeraty górnicze zdają się stawiać na długoterminowy wzrost kursu BTC, szczególnie po redukcji nagrody w bloku BTC, co dokona się wraz z halvingiem.

Drugi kwartał 2020 wydaje się więc odpowiednim czasem, kiedy to kurs Bitcoina znów mógłby zacząć trendować ku górze, być może osiągając nawet ATH, pod koniec 2020.

Ethereum 2.0 – wiele zamieszania i jeszcze więcej okazji inwestycyjnych!

Po latach prac, w przyszłym roku wreszcie zobaczymy pierwsze implementacje ETH 2.0. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co czeka nas wraz z aktualizacją, przeczytajcie mój szczegółowy raport: Ethereum 2.0 – Przecierając szlaki ku zdecentralizowanej przyszłości.

Staking Ethereum będzie czymś wielkim. Żadna kryptowaluta nie działa na „czystym” algorytmie konsensusu Proof of Stake – Ethereum chce być pierwsze. Oprócz interesującego faktu dla geeków, staking kreuje przed nami okazję inwestycyjną.

Mimo, że większość drugiej połowy 2019 roku upłynęło mi na shortowaniu Ethereum, w 2020 przymierzam się do kupna. Idealnie, chciałbym zakupić Ethereum po zobaczeniu, że kurs stabilizuje się w okolicach 70-110 USD. Również byłaby to inwestycja longterm.

Altcoiny w natarciu – kiedy wszyscy stracą wiarę, ja nie zawaham się kupić

Przez cały 2019 większość altcoinów dostawała solidny wycisk od życia. Każdy leszcz mogący kupić „dip” już dawno leży spłukany i zapłakany o swoją inwestycję. Miesiąc/ dwa stagnacji na altcoinach i wszyscy sprzedadzą.

Pamiętajcie, alty są jak takie błyskotki na straganie. Większość nie ma żadnej wartości i nie kupisz ich za grosze, ale wystarczy opakować je w ładną kokardkę i zwiększyć cenę 10-krotnie, a znajdzie się cały tłum chętnych do zakupu.

Dlatego uważnie obserwuje kursy altcoinów i spodziewam się, że przed rozpoczęciem ponownych wzrostów BTC w 2020, rynek altów, jako całość, ma szansę złapać nieco pozytywnego momentum. Nie zważając wiec na to ile osób będzie krzyczało, że z altami koniec, przymierzam się do uważnego szukania wejść w pozycje long na altcoinach.

Życzenia noworoczne od stokarza

Kończąc ten rok, chciałbym życzyć Wam wszystkim Drodzy Czytelnicy, przede wszystkim radości z tego co wykonujecie na co dzień i masy zdrowia. Bez tego, nawet miliony zarobione na giełdzie nie sprawią, że będziecie się czuć spełnieni. Mam szczerą nadzieję, że nowa dekada okaże się owocną dla nas wszystkich! Do zobaczenia w Nowym Roku.

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze