Krypto nie będzie czekało wiecznie – Plan na 2020

Artykuł jest specjalną, #17 publikacją z serii: „Stokarz czyta rynek” – cotygodniowego podsumowania rynku kryptowalut w moim wykonaniu (stokarz). Chcąc wnieść do polskiej społeczności kryptowalut jak najwięcej staram się, aby teksty te nie skupiały się tylko i wyłącznie na analizie technicznej rynku, lecz i to zawsze tu znajdziecie. Wśród poniższych słów zawarłem „Plan na 2020” – dotyczący inwestowania na rynku kryptowalut, budowy biznesu, a także samodzielnej nauki. Być może znajdą się tacy, których zainspiruje to do działania.

Nie kupisz już BTC za $1000 USD

Jesteśmy wcześnie. Nie, nie na tyle wcześnie, aby w ciągu kilku lat zostać milionerami. To „okno” okazji już minęło. Nigdy nie kupimy Bitcoina po kilka centów lub dolara. Dlatego pozbądźmy się tego z głowy. Tak samo jak nie kupimy go (z 99% prawdopodobieństwem) po tysiąc dolarów. BTC po tysiąc dolarów? Nie – spadek do takiej wartości oznaczałby, że eksperyment pod tytułem cyfrowy pieniądz się nie powiódł. Zaszliśmy zdecydowanie za daleko na taki krok w tył.

Jednak stoi przed nami wszystkimi zupełnie inna szansa. Tak, dobrze myślisz. Szansa ta stoi przed Tobą, mną i naszymi znajomymi. Stoi ona przed każdym, komu wystarczy odwagi, żeby z niej skorzystać.

Wyścig o złoto przyszłości

Każde pokolenie ma swój wyścig o złoto. Kryptowaluty są tym naszym.

Dobiega koniec dekady. W ciągu dziesięciu lat wydarzyło się więcej nieprawdopodobnych rzeczy, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Sfotografowaliśmy czarną dziurę, osiągnęliśmy pierwszy krok w supremacji kwantowej, AlphaGo zapowiada erę osobliwości jaką będzie pojawienie się sztucznej inteligencji generalnego użytku, a Satoshi Nakamoto dokonał jednego z największych przełomów technologicznych od czasów Gutenberga. Jest się z czego cieszyć. Jednak nie zwalniamy. Przyszła dekada, o ile nie pogrążymy się w jakiejś chorej wojnie cywilizacyjno-religijnej, będzie jedną z najbardziej fascynujących.

Czas zrobić odpowiedni plan na 2020 rok!

Plan na 2020 – z kryptowalutami zostało nam kilka lat

Zostało nam zaledwie parę lat, zanim kryptowaluty na dobre wejdą do świadomości społecznej. Widzimy już subtelne zapowiedzi tych wydarzeń: Libra od Facebooka, Petro w Wenezueli i Chińska Republika Ludowa, wraz z propagandową maszyną polityczną, wtłaczająca swoim obywatelom ideę rozproszonych rejestrów bloków.

Według raportu CoinShares, od czasu „Wielkiego Wybuchu w kryptowalutach” kiedy to w 2013 roku Bitcoin osiągnął cenę $1000 USD, przebijając się tym samym zza odmętów internetu do szerszego grona osób, weszliśmy w krótkie okno czasowe: „Ery budowania”.

Źródło: CoinShares

Właśnie w tym widzę szansę. Moment, gdy pracując ciężej od innych i ucząc się każdego dnia, mamy szansę na zbudowanie ogromu wiedzy i biznesów, które za kilka lat okażą się niezwykle lukratywnymi firmami w tym nowym sektorze gospodarki. W kryptowalutach nadal drzemie ogromna plastyczność. Przestrzeń, w której istnieje mnóstwo nieefektywności, globalny pieniądz krąży-czekając, brakuje odpowiedniej infrastruktury: w każdym calu ujawnia się potencjał.

Ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie. W końcu wyczerpie się, a okazję zgarnie ktoś szybszy, odważniejszy i sprytniejszy. Zostało zaledwie kilka lat, zanim na stronach światowych banków inwestycyjnych zobaczycie ogłoszenia o rekrutacje członków do nowych zespołów, zajmujących się „cyfrowymi pieniędzmi i aktywami”.

Banking on Bitcoin

Wyścig się rozpoczął

Krypto nie będzie czekało wiecznie - Plan na 2020
Miliardowe zyski firm budujących biznes wokół kryptowalut

Krypto nie będzie wiecznie czekało – czas zacząć budować

Dlatego moim planem na 2020 będzie zacząć budować. Od 2017, kiedy to przez całkowity przypadek zapoznałem się z BTC, głównie niemądrze spekulowałem. Starałem się przewidzieć jutrzejszą cenę tego, bądź innego altcoina. Ale spoglądając na coraz więcej danych dostrzegam nadchodzące zmiany. Kryptowaluty dorastają.

Plan na 2020 – FILARY

Krypto nie będzie czekało wiecznie - Plan na 2020

Oto lista rzeczy i aktywności, w których widzę największy potencjał jeśli chodzi o rynek i cały sektor kryptowalut. Wnioski te sformułowane zostały nie na podstawie własnych przeświadczeń i domysłów, ani żadnych internetowych mądrości, lecz na bazie wielomiesięcznych obserwacji aktualnego stanu kryptowalut oraz rozmów z osobami znacznie mądrzejszymi ode mnie.

Nauka Programowania – Python

Kryptowaluty to przestrzeń upchana danymi, w której brakuje osób potrafiących te dane interpretować. Nie ważne co tutaj robisz. Naucz się programować. Dlaczego? Gdyż potrzebujesz narzędzia, dzięki któremu będzie w stanie efektywnie i szybko testować własne strategie inwestycyjne, obrazować dane i wyciągać z nich wnioski, a także zautomatyzować wiele nudnych czynności.

Słyszeliście kiedyś o Jimie Simonsie i jego firmie Renesans, w której skład wchodzi fundusz Medallion? Jest to matematyk, który 30 lat temu rozpoczął Quant-Rewolucję i jako jeden z pierwszych wykorzystał zaawansowane komputery i algorytmy (w dużym uproszczeniu) do operacji rynkowych.

Dzięki temu, fundusz Medalion (zarządzający 10 miliardami dolarów) przez 30 lat, rok w rok, osiągał stopę zwrotu w wysokości 60%. Ani razu nie byli na minusie. Ani, cholera, razu. Jeżeli to sprawia, że grając na rynku chciałbyś do swoich umiejętności dodać programowanie, jesteś na dobrej drodze.

Reszta historii w książce: Man Who Solved the Market

Garść notatek z książki: https://twitter.com/BeingHorizontal/status/1195019408847994880

Dodatkowe zastosowania Pythona

Nawet jeżeli w obszarze naszego zainteresowania nie leży spekulacja na rynku kryptowalut, Pythona możemy spokojnie wykorzystać do tworzenia aplikacji związanych z krypto/blockchainem, portfeli, botów, itd.

Cel pierwszy: nauka podstaw. Najlepsze jest to, że nie musimy za nic płacić, a wszystko czego potrzebujemy znajdziemy za darmo. Prowadząc własne rozeznanie, myślę, że te materiały idealnie sprawdzą się na początek:

  1. Python Tutorial for Beginners [Full Course] 2019 – ten poradnik pozwoli nam zacząć
  2. Przechodząc dalej, warto opowiedzieć sobie na pytanie do czego będziemy Pythona wykorzystywali. W naszym przypadku będzie to głównie interpretowanie danych rynkowych. Zatem naukę kontynuować będziemy w odpowiednim do tego celu miejscu: https://www.quantopian.com/tutorials/getting-started
  3. Dalsza nauka – Ogromna lista książek i darmowych kursów: https://github.com/grananqvist/Awesome-Quant-Machine-Learning-Trading

Świetny podcast na temat „Quant Trading” – dlaczego warto się tego nauczyć: https://podcasts.apple.com/us/podcast/crypto-entrepreneurs/id1450724538?i=1000455374367

Inwestowanie w biznesy kryptowalutowe

Jedna z niepowtarzalnych szans leży w inwestowaniu w biznesy zajmujące się kryptowalutami. Jeżeli preferujemy długoterminowe „HODLowanie” nie powinniśmy kupować bezsensownych altcoinów bez większej wartości rzeczywistej, a właśnie tokeny związane z przedsięwzięciami generującymi realne zyski.

Nikt z nas raczej nie posiada Funduszu Inwestycyjnego Wysokiego Ryzyka (VC), zatem nie mamy możliwości ulokowania bezpośredniej inwestycji w start-up, lub firmę taką jak Coinbase. Na nasze szczęście, rosnąca część biznesów w branży kryptowalut generuje własne tokeny, będące niejako semi-akcjami.

Zatem, chcemy zainwestować w kryptowaluty (które nie należą do kategorii coinów) i za którymi stoją biznesy. Osobiście skupiłbym się na „Blue-chips” czyli faworytach. Jedną z takich firm jest: Binance.

Token reprezentujący realny biznes?

Jasne, że to możliwe! Przykładem jest Binance i BNB.

Dlaczego ich token idealnie wpasowuje się w nasz plan? Po pierwsze, kompletnie anonimowo jesteśmy w stanie zakupić go na wolnym rynku. Po drugie, Binance jest jedną z największych giełd, która dodatkowo zawsze, jakimś cudem, znajduje się w samym centrum uwagi świata kryptowalut.

Przykład? Jeśli nie liczyć ich czołowej pozycji w 2017, w czasie legendarnego altcoinowego boom, późniejszego szaleństwa z IEO (które były przecież wymysłem Binance), to tylko spójrzcie na Binance Futures i ich rosnący wolumen:

W takie tokeny chcecie inwestować. W tokeny, za którymi stoją ogromne pieniądze i potencjał rozwoju na kilka najbliższych lat.

Prowadzenie własnej działalności związanej z kryptowalutami

Wiecie czego brakuje kryptowalutom w Polsce (lub jest tego niezwykle mało)? Blogów edukacyjnych, sensownych kanałów na YouTube, osób piszących w mądry sposób o krypto w sieci, podcastów i portali skoncentrowanych na dostarczaniu informacji na temat konkretnych dziedzin krypto – np. miningu, ICO, researchu naukowego związanego z technologią blockchain.

Nie wspominając już o tysiącach różnych, fizycznych biznesów związanych z kryptowalutami.  

Wystarczy spojrzeć na oferty pracy we wszystkich popularnych serwisach. Ile z nich związanych jest z krypto – jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie (w której są również spore pieniądze)?

Znalazłem ostatnio 2. Dwóch programistów … i tyle. Daje do myślenia. Albo wszyscy jesteśmy w błędzie i Bitcoin niechybnie zmierza do kolapsu i całkowitej porażki, albo gdzieś tutaj widnieje wielka szansa dla przedsiębiorców.

Mądra spekulacja – zakup BTC w odpowiednim momencie

Kolejnym punktem w planie będzie większa ekspozycja na Bitcoina. Zakup możliwie największej ilości BTC po jak najniższej cenie, zanim w maju 2020 dojdzie do Halvingu. Tę konkretną strategię przedstawiłem w poprzednim artykule z tej serii:

  1. Stokarz czyta rynek #8 – Strategia pod przyszłoroczny Bitcoin Halving

Również tutaj musimy przyjąć odpowiedni plan. Po przeczytaniu tych dwóch artykułów:

  1. Comparing Bitcoin Investment Strategies
  2. Demonstrating Effect of Period Length on ROI of DCA strategy

Wiem już, że strategia DCA (Dolar Cost Avereging) jest mniej opłacalna, aniżeli zakup w jednym momencie. DCA było gorsze od Lump Sum (inaczej jednorazowy zakup BTC )w 68% przypadków.

Krypto nie będzie czekało wiecznie - Plan na 2020
Źródło: Shitcoin Ninja

*DCA – regularny zakup BTC co,  na przykład, tydzień

Kiedy i jak kupić BTC w 2020 roku?

Zbierzmy teraz wszystko co wiemy. Regularny zakup BTC sprawdza się gorzej, niż jednorazowy zakup. Za kilka miesięcy dojdzie do Halvingu BTC, co historycznie było niesamowicie bycze i rozpoczynało długoterminowe trendy wzrostowe. Dodatkowo, z artykułu Contango i Backwardation, dowiedzieliśmy się o zależności między ceną kontraktów terminowych BTC, a ceną spot – należy kupować kiedy mamy efekt Backwardation.

Zatem plan jest następujący – W ciągu najbliższych 4 miesięcy kupić możliwie największą ilość BTC, w momencie kiedy dojdzie do efektu Backwardation między ceną XBT, a spot.

PS. Jeżeli już musicie kupować BTC regularnie co jakiś czas, artykuł z linku powyżej sugeruje, żeby robić to co miesiąc.

Krypto nie będzie czekało wiecznie - Plan na 2020
Źródło: Shitcoin Ninja

Plan na 2020 – Podsumowanie

W wywiadzie z 1997 roku, Jeff Bezos – założyciel Amazona i obecnie najbogatszy człowiek na świecie, powiedział:

Jeżeli możesz zrobić coś tradycyjnie – zrób to. Jest natomiast mnóstwo rzeczy, których nie zrobisz tradycyjnymi metodami, a tylko za pomocą internetu. Na przykład sklep z milionem książek.

To samo dotyczy Bitcoina i kryptowalut. Jeżeli chcesz założyć biznes związany z kryptowalutami lub je wykorzystujący, upewnij się, że tylko kryptowaluty rozwiązują dany problem.

Kilka najbliższych lat w sektorze kryptowalut niesie za sobą mnóstwo możliwości. Teraz już to wiesz i tylko od Ciebie zależy jak wykorzystasz tę wiedzę. Pierwszy krok to zawsze odpowiedni plan na 2020!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze