Bitcoin spada do 53 000 USD. Co na to Wall Street?

3 464

Bitcoin spadł dziś do 53 000 USD, podczas gdy amerykański rynek zwyżkował. Czy taki wymiar odwróconej korelacji oznacza, że Wall Street zerwało z tendencją lokowania środków w bardziej ryzykownych aktywach nawet przy założeniu spadków rentowności obligacji i dolara amerykańskiego?

Kurs bitcoina spadł o 1,13% – do 53 500 USD za monetę – jeszcze przed dzwonkiem otwierającym sesję w Londynie. Kontrakty terminowe na bitcoin na Chicago Mercantile Exchange spadły o ponad 4% do 53 475 dolarów około godziny 7:00 naszego czasu. Aktualnie, najniższy dzienny poziom dla ceny króla kryptowalut znajduje się na wysokości 53 000 USD.

kurs btc usd
kurs BTC/USD (1H); źródło: TradingView

„To ścieżka w kierunku wyprzedania”

„To […] ścieżka w kierunku wyprzedania”napisał na Twitterze Scott Melker, niezależny analityk związany z biuletynem Wolf Den, odnosząc się do wskaźnika względnej siły (RSI) bitcoina, który wcześniej ostrzegał o jego technicznym wykupieniu. Odczyt RSI powyżej 70 zazwyczaj prowadzi do neutralizującej korekty.

analiza bitcoin
RSI bitcoina na granicy wyprzedania; źródło: TradingView

Bitcoin a konkurencyjne rynki

Ostatni spadek wartości BTC zbiegł się w dużej mierze ze wzrostem popytu na dolara amerykańskiego, prawdopodobnie w następstwie poniedziałkowego krachu liry tureckiej. Kryptowaluta reagowała zazwyczaj odwrotnie na trendy dolara. Indeks dolara amerykańskiego był mocny na poprzedniej sesji, aczkolwiek dzisiaj wzrósł o kolejne 0,15%.

Bitcoin natomiast dalej tracił na atrakcyjności, podczas gdy uwaga inwestorów przeniosła się na Wall Street, a Nasdaq Composite zyskał 1,2 procent po zamknięciu rynku w Nowym Jorku. W tym samym czasie S&P 500 wzrósł o 0,7 %. Warto nadmienić, że bitcoin obracał się dotychczas w swoistym tandemie z akcjami technologicznymi.

W międzyczasie, amerykańskie obligacje skarbowe odrobiły straty. Rentowność 10-letnich obligacji spadła do 1,699 % po krótkotrwałym okresie notowań powyżej 1,75 procent w ubiegłym tygodniu.

Wzrost na rynkach akcji uległ dziś zatrzymaniu, a rynki azjatyckie spadły wraz z amerykańskimi i europejskimi kontraktami futures w reakcji na obawy dotyczące relacji między USA a Chinami i ryzyko coraz ostrzejszej polityki Niemiec w kontekście koronawirusa.

Czy istnieje możliwość pogłębienia korekty?

Dane fundamentalne zdają się stawiać bitcoinowe byki na pozycji nastawienia na wzrosty. Na rynku kryptowaluty oczekiwane jest odbicie, w obliczu kontynuacji luzowania polityki pieniężnej, którą prowadzą banki centralne, aby wesprzeć swoje gospodarki dotknięte następstwami pandemii koronawirusa. W zeszłym tygodniu Rezerwa Federalna zapowiedziała, że ​​utrzyma stopy procentowe blisko zera, kupując długi rządowe i korporacyjne w tempie 120 miliardów dolarów miesięcznie.

Tymczasem, pakiety stymulacyjne Joe Bidena o wartości 1,9 biliona dolarów utrzymywały dolara pod presją ze względu na jego nadmierną podaż. Prezydent USA skontaktował się podobno ze swoimi najlepszymi doradcami w sprawie planu wydatków rządowych na 3 biliony dolarów, ryzykując podniesienie wskaźnika zadłużenia kraju do PKB powyżej 98 procent.

Jednocześnie Europejski Bank Centralny przyspieszył tempo programu skupu obligacji do najwyższego poziomu od ponad trzech miesięcy. Kupił obligacje o wartości 21,1 mld euro w tygodniu kończącym się 17 marca – w porównaniu z 14 mld euro w poprzednim tygodniu – aby przeciwdziałać ostatniej przecenie na rynkach długu strefy euro.

Rynek kryptowalut żywi nadzieję, że bitcoin dobrze sobie poradzi z luźną polityką pieniężną. Inwestorzy szukający wyższych zwrotów odchodzą od rynków obligacji o niższych zwrotach i walut fiducjarnych, które utknęły w pułapce inflacji, aby szukać zabezpieczenia w kryptowalutach.

Niemniej jednak, technicznie rzecz biorąc, para może dalej spadać, zachowując ogólne nastawienie zwyżkowe:

bitcoin w klinie zwyżkującym
kurs BTC/USD w formacji klina zwyżkującego; źródło: TradingView

BTC/USD spadł wczoraj poniżej 20-dniowej wykładniczej średniej kroczącej. Zaalarmowało byki o ryzyku potencjalnego przedłużenia korekty w kierunku jego 50-dniowej prostej średniej kroczącej, która obecnie znajduje się na poziomie 50 000 USD.

W tym samym czasie, spadek pary wyglądał jak fałszywe wybicie z formacji klina zwyżkującego. Spowodowało to ryzyko wysłania BTC/USD w dół nawet o maksymalną wysokość klina. W związku z tym, maksymalnym targetem korekty może być poziom bliski nawet 41 000 USD.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze