Cardano vs Ethereum | Kto „zabije” kogo?

Czy walka miedzy Cardano a Ethereum ma racje bytu? Czy Cardano „zabije” Ethereum? Jakie są największe wyzwania i bolączki, z którymi borykają się aktualnie łańcuchy bloków kryptowalut ADA i ETH?

Cardano

Cardano, które zostało powołane do życia w 2015 roku przez współzałożyciela Ethereum, Charlesa Hoskinsona, jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut o już dość długiej historii. Kryptowaluta ADA znajduje się d samego początku wśród 50 najbardziej cenionych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Obecnie zajmuje piąte miejsce za bitcoinem, ethereum, tetherem i binance coinem. Powyższy krajobraz zmienia się dość szybko – zaledwie kilka tygodni temu ADA znajdowała się na trzecim miejscu.

Cardano ma wiele pozytywnych aspektów, które pracują na jego sukces. Jego technologia jest lepsza od wielu konkurentów i ma szerokie poparcie społeczności.

Laboratorium badawcze Cardano ma siedzibę w Hongkongu, a jego głównym celem jest decentralizacja. W ekosystemie Cardano tokeny ADA mogą być używane do głosowania lub stakingu. Graf Blockchain Inc kupił zainwestował w marcu 300 000 USD w Cardano z zamiarem stakingu tokena ADA.

W międzyczasie, prawie pół miliarda dolarów w ADA przeznaczono na działania charytatywne związane z blockchainem Cardano. Cardano, podobnie jak Ethereum i Polkadot, jest platformą smart kontraktów. Ze względu na szybką technologię i transakcje z minimalnym poziomem opłat, wielu zwolenników Cardano wierzy, że ta sieć ostatecznie zastąpi Ethereum.

W ciągu ostatniego roku, wartość Ethereum znacząco wzrosła. Sieć największego altcoina jest również fundamentem rynku tokenów niewymienialnych (NFT), który w tym roku cieszy się ogromną popularnością. Ethereum zyskuje także dzięki działającemu w dużej mierze w oparciu o niego sektora zdecentralizowanych finansów. Sieć jest jednak droga w użyciu i ma opóźnienia w czasie realizacji transakcji. Z drugiej strony Cardano, ze względu na lekką architekturę, spodziewa się przewyższyć ETH w obydwu, wyżej wymienionych aspektach. Ponadto Cardano właśnie wydało Mary, dużą aktualizację, która jeszcze bardziej zbliżyła sieć do prześcignięcia Ethereum. Rozszerza to jego możliwości poza zwykłe utrzymywanie ADA w swoim łańcuchu bloków, aby umożliwić tworzenie dodatkowych tokenów i obrót nimi.

Na początku 19 marca 2020 r. cena ADA spadła do 0,02 dolara, ale od tego czasu gwałtownie wzrosła. 16 maja ADA osiągnęło rekordowy poziom 2,45 USD, co stanowi około 13 000 procent wzrostu. Kryptowaluta w końcu podążała za resztą rynku i skorygowała swoją cenę do jednego dolara, aczkolwiek ostatnio w maju powróciła do 1,73 USD (w chwili przygotowywania niniejszej publikacji ADA kosztuje około 1,42 USD).

Co zatem sprawia, że Cardano stało się tak popularne? Jednym z najważniejszych czynników jest w tej kwestii zwykle kwestia dostępności produktu do handlu. ADA została dodana do terminalu Bloomberga w połowie marca i jednocześnie na Coinbase. To niewątpliwie przyczyniło się do wzrostu popularności i price action cyfrowego aktywa. Jest to również bardzo płynny rynek, z kapitalizacją rynkową przekraczającą 50 miliardów dolarów. A zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych szybko rośnie.

źródło: CoinMarketCap

Ethereum wzrosło o 263% procent. Z drugiej strony, cena ADA wzrosła o 866%. Cardano to niskopłatny, bezpieczny, szybki i godny zaufania system blockchain. Jego celem jest stworzenie zdrowego, długoterminowego ekosystemu dla użytkowników.

Pełna decentralizacja Cardano zwiększa jego atrakcyjność i cenę, pozycjonując jego blockchain na lepszej pozycji w rywalizacji z takimi gigantami jak Bitcoin i Ethereum. Cardano osiągnął pełnoletność, stając się w pełni zdecentralizowanym. Oznacza to, że firma macierzysta przekazała społeczności kontrolę nad blockchainem.

Możemy się spodziewać, że przyciągnie to więcej inwestorów, co oczywiście wpłynie również na wzrost ceny. Cardano pozostanie, prawdopodobnie, rywalem Ethereum, ponieważ może być używany zarówno jako waluta, ajk i łańcuch bloków. Technologia, na której opiera się jego działanie, może być również wykorzystana do budowania protokołów ismart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji. Ponadto mówi się, że Cardano jest znacznie bardziej skalowalne niż Ethereum. Z komentarzy Nigela Greena jasno wynika, że ​​Cardano ma doskonały potencjał i szybko wyprzedzi Ethereum.

Wysokie opłaty za gas to jeden z istotnych problemów Ethereum. Jeśli chcesz wysłać ETH, musisz uiścić opłatę transakcyjną, aby została ona wykonana. Obecnie średni koszt gasu wynosi ponad 16 dolarów:

opłaty za gas w ethereum; źródło: etherscan

Chociaż Cardano ma opłatę, jest ona znacznie mniejsza niż w przypadku Ethereum. W niedawnym wywiadzie dla Yahoo Finance Charles Hoskinson zaatakował sieć Ethereum, nazywając ją przewartościowaną.

Zacznijmy od tego, że Ethereum może przetwarzać smart kontrakt. Cardano może to zrobić, zapewniając jednocześnie zarządzanie i zgodność.

Po drugie, Cardano zostało stworzone jako zestaw protokołów, które mogą zapewnić wsparcie ekonomiczne dla miliardów ludzi. Szczególnie w krajach rozwijających się, takich jak Etiopia, Tanzania i Gruzja. To tylko kilka krajów, w których sieć współpracuje z lokalnymi samorządami, aby pomóc ludności w rozwiązywaniu określonych problemów.

Dla porównania, Hoskinson stwierdził, że Ethereum nigdy nie zrobiło czegoś takiego. Po trzecie, według niego, struktura Ethereum jest niezwykle kłopotliwa, a nadchodzące wydanie ETH 2.0 spowoduje upadek sieci. Dlatego na podstawie powyższych danych można bezpiecznie założyć, że Cardano jest lepsze niż Ethereum we wszystkich aspektach. Jest szybszy, tańszy i lepszy pod względem innowacji technologicznych w porównaniu do Ethereum. Cardano zawsze było bardziej wydajne niż Ethereum, ale to, co sprawiło, że Cardano znalazło się w centrum uwagi, to krach na rynku kryptowalut. Kiedy wszystkie główne kryptowaluty upadły, Cardano przyciągnęło uwagę wielu ludzi.

Długoterminowa prognoza cenowa ADA oparta na algorytmach prognozujących przewiduje, że na początku września cena ADA zacznie wracać do dwóch dolarów i więcej.

Cardano dużo walczyło, aby dostać się na szczyt, a liczby nie kłamią. Firma cieszyła się zaufaniem inwestorów przez cały czas swojego istnienia i posiada silną społeczność zwolenników.

Ethereum

Ethereum to globalny zdecentralizowany blockchain typu open source z funkcją smart kontraktów. Od momentu uruchomienia w 2015 r. Ethereum przeszło szereg aktualizacji sieci. Pierwszą była Homestead (około marca 2016 r.), a następnie pojawiły się dość szybko kolejne modernizacje: Bizancjum i Konstantynopol, a następnie Istambuł (w grudniu 2019 r.).

Dzięki tym wszystkim ulepszeniom nieustannie starano się rozwijać platformę, doprowadzając do Ethereum 2.0. To całkowita zmiana zasad gry dla Ethereum jako zdecentralizowanej platformy blockchain, oznaczające przejście z modelu konsensusu Pow na PoS. Nic nie było z natury złego w Ethereum 1.0 i oczywiście w ciągu ostatnich czterech lub pięciu lat jego istnienia na platformie pojawiły się niesamowite ulepszenia. Ale jednym z kluczowych problemów była skalowalność tego blockchaina. Oznacza to, ile transakcji może wykonać na sekundę. Jeśli porównasz to do czegoś takiego jak MasterCard lub Visa, mogą one wykonać setki tysięcy transakcji na sekundę.

Ethereum, jako zdecentralizowany, globalny komputer obsługujący transakcje finansowe, zdecentralizowane aplikacje i inteligentne kontrakty, musi być w przetwarzać transakcje w wymiarze znacznie większym niż obecne 15 na sekundę. I dlatego musi uaktualnić się do Ethereum 2.0. nadając limit znacznie większej liczby transakcji na sekundę, liczony w setkach tysięcy.

Ethereum 2.0 to nowa planowana aktualizacja dla Ethereum. Znana również jako Serenity, ma rozwiązać szereg kluczowych problemów, w tym kwestię skalowalności. Nie jest to zatem tylko aktualizacja w ramach obecnej sieci. To właściwie zupełnie nowy projekt, który ma usprawnić działanie sieci bez negatywnego wpływu na jej bezpieczeństwo, zachowując wszystkie smart kontrakty obecne w łańcuchu bloków.

Ethereum 1.0 działa w oparciu o proof of work, a ETH 2.0 zostanie przetransponowane na proof of stake. Daje to szereg korzyści. Powodem zmiany jest uczynienie wydobycia bardziej demokratycznym i opłacalnym ekonomicznie. Podczas operowania na kawie „dowodu pracy”, cały ciężar zabezpieczenia sieci pozostaje w gestii górników, którzy w zamian otrzymują wynagrodzenie w postaci opłat transakcyjnych. W przypadku proof of stake nie ma górników jako takich. Nowy ether jest bity (minted) i wypłacany algorytmicznie wybranym walidatorom (węzłom) sieci.

PoS zapewnia bezpieczeństwo sieci, blokując ETH, a jeśli walidatorzy próbują działać nieuczciwie (np. walidując nieprawidłowe transakcje), ich wypłata zostanie obcięta lub anulowana. Daje to ekonomiczną zachętę do utrzymania sieci w oczekiwanym stanie.

ETH 2.0 polega na przeprojektowaniu całej platformy Ethereum w celu uruchomienia nowej, bardziej skalowalnej wersji. Jest to wprowadzane etapami. Faza zero, znana również jako beacon chain, miała służyć jako centrum dowodzenia i kontroli nowej sieci Ethereum 2.0. Zostało to wdrożone w kwietniu 2020 r. Celem beacon chain było zorganizowanie walidatorów i przypisanie ich do określonych shard chains.

Faza 1 ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a jej celem jest uruchomienie shardów. Teraz te shardy będą mogły bezproblemowo współpracować i obsługiwać wiele transakcji jednocześnie. W sieci ETH 2.0 będą 64 shardy.

Warto zauważyć, że w obecnej iteracji Ethereum wersja proof of work może przetwarzać tylko jeden kolejny blok jednocześnie, co powoduje problemy ze skalowalnością. Ta zdolność do przetwarzania wielu łańcuchów w tym samym umożliwia znaczny wzrost szybkości i liczby transakcji.

Faza 1.5 zostanie wprowadzona wkrótce po 1.0 i pozwoli obecnemu łańcuchowi Ethereum stać się jednym z 64 shardów, które będą stanowić ETH 2.0. Pozwoli to również użytkownikom obecnej platformy ETH zachować swoje węzły obsługiwać je w ramach platformy w wersji 2.0.

To prowadzi nas do ostatniej fazy, 2.0, którą deweloperzy planują uruchomić pod koniec 2021 r. lub, co bardziej prawdopodobne, w 2022 r. Teraz ta faza nie przypomina żadnej innej w historii Ethereum. Przyniesie kilka znaczących zmian, a zmiany te obejmą umożliwienie przetwarzania transakcji, wykonywanie inteligentnych kontraktów i hosting zdecentralizowanych aplikacji.

Ta faza posłuży do stworzenia środowisk wykonawczych, które mogą naśladować protokoły innego łańcucha bloków, takiego jak Bitcoin czy Zcash. ETH 2.0 ma tym samym ulepszyć ETH 1.0, redefiniując naturę samego łańcucha bloków.

źródło tłumaczenia: link

Może Cię zainteresować:

ADAAltcoinCardanoETHEthereum
Komentarze (0)
Dodaj komentarz