Cardano w TOP 3 kryptowalut o największej kapitalizacji

12 934

Pomimo poważnego załamania rynków, Cardano znajduje się obecnie w pierwszej trójce kryptowalut o największej kapitalizacji, wyprzedzając BNB.

Po kilku tygodniach spektakularnych wyników cenowych, ADA, natywna kryptowaluta blockchaina Cardano, zdołała rzucić wyzwanie rynkom i podnieść swoją wartość w obliczu ostatnich ruchów korekcyjnych.

cardano ada wykres
kurs AD/USD (skala 1D) od TradingView

Cardano (ADA) świętuje

Obecnie ADA ma kapitalizację rynkową w wysokości 39,6 miliardów dolarów, prawie 4,5 miliarda dolarów więcej niż BNB, który w momencie przygotowywania niniejszej publikacji ma kapitalizację o wartości 35,1 miliarda dolarów.

Ekosystem Cardano ma kilka powodów do świętowania. Cena kryptowaluty wzrosła o 18,76% w ciągu ostatnich 24 godzin i ponad 30% w ostatnim tygodniu. Liczby wyraźnie kontrastują z jej konkurentami. W ciągu ostatniego tygodnia bitcoin stracił na wartości 15% a ethereum 22,8%.

Kurs BNB natomiast, spadając w ciągu ostatnich siedmiu dni o 22%, utorowało ADA drogę do pierwszej trójki kryptowalut o największej kapitalizacji.

Cardano (ADA) odnotowało znaczny wzrost w ciągu ostatnich 24 godzin. 17% aprecjacja wygląda nietypowo z punktu widzenia analizy technicznej, aczkolwiek kilka danych fundamentalnych może rzucać na to, co się dzieje, nowe światło.

pierwsza piątka kryptowaluty coinmarketcap

Nowy język programowania w ekosystemie Cardano

Startup technologiczny MuKn i IOHK – firma odpowiedzialna za rozwój Cardano – ogłosiły partnerstwo mające na celu opracowanie języka optymalizującego realizację inteligentnych kontraktów na blockchainie.

Glow – bo taką właśnie nazwę nosi nowy język – to język specyficzny dla domeny, który pozwoli na łatwe tworzenie zdecentralizowanych aplikacji w Cardano. Teoretycznie, zastosowanie nowego języka ma sprawić, że będą one bardziej bezpieczne i mniej skomplikowane. Według Francois-Rene Rideau, współzałożyciela MuKn, partnerstwo z Cardano ułatwiło proces rozwoju tego języka:

„Pisanie DApp jest najtrudniejszą rzeczą, ponieważ nie możesz sobie pozwolić na żadne błędy… Istniejące narzędzia programistyczne nie sprostały zadaniu stworzenia bezpiecznej DApp w tym środowisku, więc MuKn zdecydował się stworzyć te narzędzia za pomocą Glow . IOHK jest dla nas świetnym partnerem, ponieważ obydwie firmy opierają się na zasadzie myślenia długoterminowego, a nie na tym, co działa tylko dzisiaj. Chcemy budować na kamieniu, a nie na ruchomych piaskach”.

W opinii IOHK, kolejnym krytycznym aspektem Glow jest podejście zorientowane na interoperacyjność:

„Mówi się, że […] po zbudowaniu aplikacji Glow może być używany na innych platformach. Oznacza to, że programiści będą mogli wybrać łańcuch bloków w oparciu o propozycję wartości, a nie ograniczać się językiem programowania”.

Do wzrostu ceny ADA mogły przyczynić się nowe inwestycje

Grayscale ogłosiło niedawno, że ​​bada potencjał inwestycyjny 23 tokenów cyfrowych, w tym ADA. Fundusz koncentrował się początkowo na kilku monetach (XRP zostało pominięte z powodu problemów regulacyjnych) Grayscale dodało do swojego portfolio Aave (AAVE), Basic Attention Token (BAT), Cardano (ADA), Chainlink (LINK), Polkadot (DOT) Compound (COMP), Cosmos (ATOM), Decentraland (MANA), EOS (EOS) i MakerDao (MKR).

FD7 Ventures z siedzibą w Dubaju, globalny fundusz inwestycyjny zarządzający 1 miliardem USD, jest jednym z funduszy stosujących to podejście. Fundusz ujawnił, że będzie sprzedawać 750 milionów dolarów swoich udziałów w BTC w celu zdywersyfikowania swojego portfela z udziałem Polkadot (DOT) i Cardano (ADA).

„Pomijając fakt, że Bitcoin był pierwszy na rynku, a społeczeństwo nadało mu znaczenie jako store of value myślę, że bitcoin jest właściwie bezużyteczny” – powiedział Prakash Chand, dyrektor zarządzający FD7. Cardano i Polkadot mogą okazać się bardziej wartościowe niż Bitcoin „w ciągu najbliższych kilku lat” – dodał.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze